کد مطلب: 141259
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۱۸
معاون عمرانی وزیر کشور گفت: یادمان رفته است که شهر موجود زنده است و هم روح و هم کالبد دارد و اگر همه جوانب آن را در نظر نگیریم نمی‌توانیم مشکلات را حل کنیم.
 

به گزارش ایران خبر، مهدی جمالی نژاد رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری در چهارمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی گفت:همیشه گفته شده است که اندیشه پایه و اساس زندگی انسان است و این موهبت الهی درک هستی را برای انسان فراهم میکند.
وی افزود: همه چیز حاصل یک اندیشه است به گونه ای که مولانا می گوید: ای برادر تو همه اندیشه ای ... و این فقط یک شعر نیست بلکه عین حکمت متعالی است.
جمالی نژاد ادامه داد: انسان آنی است که می اندیشد و با اندیشه خود می آفریند و مولانا در جایی دیگر می گوید که همه عالم فطرتی از اندیشه است.
معاون وزیر کشور گفت: قدما و فلاسفه قبلی هم اعتقاد داشتند که عالم محصول یک نوع اندیشه است و اگر قرار بود اندیشه های مختلفی وجود داشته باشد این ساخت به سمت فساد می رفت.
جمالی نژاد تصریح کرد: چرا با ساخت هزاران فرهنگسرا و کلینیک روانشناسی و مرکز مشاوره هنوز آسیبهای اجتماعی از بین نرفته است و ما هنوز گرفتار این گونه مشکلات هستیم.
وی ادامه داد: دلیل این امر این است که شهرهای ما براساس علم ساخته شده است حال آنکه علم پایین ترین درجه از دانش و معرفت است.
وی تصریح کرد: در یک دوره‌ای معماری کشورمان زبانزد اما حالا کمتر فکر می‌کنیم و کمتر همه جوانب موضوعات را می‌بینیم چرا که یک زمانی بحث شهر اخلاق، شهر تاب آور، شهر زیست پذیر و غیره مطرح بود اما همه این مسائل و توجه به آنها نسخه‌ شفابخشی برای شهرها نبوده و نیستند.
وی با بیان این که جای سوال است که چرا با وجود این همه پروژه، پل و غیره هنوز هم حال شهرهایمان خوب نیست اظهار کرد: یادمان رفته است که شهر موجود زنده است و هم روح و هم کالبد دارد و اگر همه جوانب آن را در نظر نگیریم نمی‌توانیم مشکلات را حل کنیم.
رئیس سازمان شهرداری‌ها با بیان این که شهرهای اسلامی مصدایق کاملی از شهرهای ایده آل هستند گفت: در شهرهای اسلامی همه صفات انسانی و الهی در نظر گرفته شده است و معتقدم باید به جای مدیران شهری، به دنبال حکیمان شهری باشیم تا آنها بتواند با در نظر گرفتن همه جوانب وابعاد وجودی شهرها مشکلات را حل کنند.

منبع : خبرگزاری مهر