کد مطلب: 140669
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۴۵
رئیس کانون سردفتران و دفتریاران، گفت: در ۶ ماهه امسال ۲۲ هزار سند خودرو صادر شد که این افزایش نشان دهنده تمایل مردم به سمت ثبت سند خودرو است.
 

به گزارش ایران خبر، محمدرضا دشتی اردکانی در جمع خبرنگاران به تشریح آمار شش ماه دفاتر اسناد رسمی پرداخت و افزود: در ۶ ماه امسال ۷ میلیون و ۳۶۹ هزار و۸۶۲ سند در دفاتر اسناد رسمی ثبت شده که این آمار در مدت مشابه سال گذشته افزایش ۱۳۲ هزار سند را مشمول می شود.

وی افزود: در سازمان ثبت اسناد تحولات زیادی شکل گرفته و در رابطه با ارتقاء سند رسمی بررسی‌های لازم در حال حاضر در کمیسیون قضایی  مجلس در حال انجام است چرا که طرح ارتقای اسناد رسمی از سوی سازمان ثبت اسناد به مجلس ارسال شده است.

رئیس کانون سردفتران و دفتر یاران به تخلفات در برخی دفاتر اسناد رسمی اشاره کرد و گفت: در ۶ ماهه امسال ۶۸۴ بازرسی داشتیم که بیشتر تخلفات شکلی و مربوط به استعلام نگرفتن دفاتر بوده است.

وی در مورد افزایش تعرفه دفترخانه‌ها که اخیرا مطرح شده، گفت: طی ۴ سال گذشته به رغم افزایش تورم تعرفه دفاتر تغییر نکرده و این در حالی است که ما پیشنهاد افزایش تعرفه را داده‌ایم که پس از تائید رئیس قوه قضائیه اعمال خواهد شد. درصد افزایش تعرفه هنوز مشخص نیست.

دشتی اردکانی تصریح کرد: از میان ۷ هزار و ۳۰۰ دفتر اسناد رسمی ۵ هزار و ۹۰۰ دفتر به معنی واقعی زیر خط فقر هستند به همین منظور اکنون چندین ماه از زمان افزایش قانونی تعرفه گذشته و باید تعرفه به روز شود.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران در مورد موضوع انحصار طلبی در میان دفاتر اسناد رسمی گفت:‌در طول سال نزدیک به ۸۰ نفر بر اساس ماده ۶۹ قانون به عنوان سردفتر جذب می‌شوند. این در حالی است که ۵۰ هزار متقاضی سردفتری وجود دارد و اگر بخواهیم این تعداد افراد را جذب کنیم ۵۰ سال زمان می‌برد و بنابراین انحصاری وجود ندارد.

وی در خصوص آخرین وضعیت صدور سند خودرو، توضیح داد: در گذشته اختلافی بین پلیس و دفترخانه‌ها برای صدور سند خودرو وجود داشت که با ماده ۲۹ قانون تخلفات رانندگی این اختلافات پایان یافت. اکنون پلیس کار تعویض پلاک را انجام می‌دهد و دفاتر اسناد رسمی سند خودرو صادر می‌کنند.

وی افزود:‌ در ۶ ماهه امسال ۲۲ هزار سند خودرو صادر شد که این افزایش نشان دهنده تمایل مردم به سمت ثبت سند خودرو است.

دشتی اردکانی در ادامه به قانون پیش فروش آپارتمان اشاره کرد و گفت:‌ دفاتر اسناد رسمی آمادگی دارند که قانون پیش فروش آپارتمان را ثبت کنند و پیشنهاد بنده این است که اگر در سامانه ثبت اسناد این موضوع ثبت شود مشکلاتی مانند وضعیتی که در ۶۵ آپارتمان در شهر ری رخ داد تکرار نمی‌شود. باید برای پیش خرید ساختمان‌ها مردم به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنند و آن را ثبت کنند و دفترخانه‌ها ملزم هستند سند پیش فروش ساختمان را صادر کنند.

وی در خصوص اسکن اسناد دفترخانه‌ها، افزود: در این موضوع بحث‌های مفصلی انجام شده آئین‌نامه آن به تصویب رسیده است. تائید نهایی شده و قرار است ظرف یکی دو هفته آینده به امضا برسد که پس از آن اسناد در دفاتر  با اسکن شدن در برابر تخریب مقاوم می‌شوند.

دشتی اردکانی همچنین از صدور گواهی تسویه حساب مالیاتی در دفاتر خبر داد و گفت: تا به امروز گواهی مالیاتی باعث این می‌شد که مردم چندین سفر درون شهری داشته باشند. بنابراین تصمیم گرفته‌ایم که در ۸۰۰ دفتر در تهران به صورت پایلوت و سپس در ۱۷۰۰ دفتر در استان تهران گواهی مالیاتیصادر کنیم.

رئیس کانون سردفتران و دفتر یاران به موضوعی که اخیرا در رابطه با حذف قولنامه ها مطرح شده است اشاره کرد و افزود: قرار نیست که قولنامه‌ها حذف شوند بلکه قرار است ساماندهی شوند و مشاوران املاک طبق قانون موجود فعالیت خواهند کرد و در سال آینده ساماندهی لازم انجام خواهد گرفت. 

وی همچنین در خصوص وصول حق ثبت گفت: در ۶ ماهه امسال ۵۶۹ میلیارد و ۱۷۸ میلیون و ۵۴۸ هزار و ۲۹۱ تومان حق ثبت وصول و به حساب خزانه واریز شده است که این میزان در مقایسه با سال گذشته ۱۴۹ میلیارد و ۸۸۰ میلیون تومان افزایش داشته است.

منبع : خبرگزاری مهر