کد مطلب: 140323
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۲۱
نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی ضمن محکوم کردن کشتار کردهای سوریه توسط دولت اردوغان بیان کرد: ایران و نهادهای بین‌المللی کشورهای اروپایی جلوی این کشتار را بگیرند.
 
به گزارش ایران خبر، جلال محمودزاده نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور جلسه علنی امروز مجلس، گفت: از همکارانی که امروز با قاطعیت حمله ترکیه را محکوم کردند قدردانی می‌کنم. نهادهای بین‌المللی، دولت‌های جهان و مردم ایران نیک می‌دانید که ملت کُرد در طول تاریخ توسط دولت‌های استعمارگر مورد سوء‌استفاده بودند. ۱۸۲ هزار کرد عراق در زمان صدام جنایتکار در طول فقط چهار ماه زنده به گور شدند. کردها بمباران شیمیایی حلبچه و سردشت را تجربه کردند، اما هیچ‌گاه از پا ننشسته و با حکومت‌های فاشیت و زورگو مبارزه کردند.
وی ادامه داد: لشگر زنان کُرد در کوبانی با خون خود خاک سرزمین‌شان را از تجاوز داعش حفظ کردند. در عفرین این فرزندان کرد برای نجات خاک‌شان ۵۸ روز در برابر لشگر ترکیه تکفیری‌ها و نیروهای ناتو ایستادگی کردند. حال با خیانت آمریکا و دولت عثمانی ترکیه در جلوی چشم مردم جهان و نهادهای حقوق بشری مورد قتل و عام قرار می‌گیرند. جامعه جهانی هم فقط خود را به محکوم کردن و صدور بیانیه مشغول کرده است.
محمودزاده اظهار کرد: آیا این کردها نبودند که داعش را از پای در آوردند؟ آیا نیروهای ترسوی آمریکا می‌توانستند بدون حمایت کردها حتی یک روز با داعش مبارزه کنند؟ نتیجه شهادت ۱۱ هزار کرد در مقابل داعش، آواره شدن آنها، گروگان گرفتن و زنده به گور کردن زنان و دختران ایزدی توسط داعش این بود؟ جهان اینگونه جواب جانفشانی کردها را می‌دهد؟ دولت‌های جهان بدانند که کردها به آواره شدن، قتل عام و کوه‌ها عادت دارند، اما روزی که داعش و نیروها تکفیری بازگشتند چه خواهد شد؟
نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ضروری است دولت جمهوری اسلامی ایران، آقای رییس جمهور، سازمان ملل متحد، کشورهای اروپایی، دولت سوریه و اتحادیه کشورهای عرب جلوی تهاجم درنده ترکیه را بگیرند و اگر نمی‌توانند حداقل در جنگی برابر بدون تجهیزات و هواپیماهای پیشرفته در برابر کُردها قرار بگیرند تا در میدان جنگ مشخص شود که چه کسی مرد جنگ است. دولت سوریه نباید بیش از این سکوت کند. آیا شهرهای کردنشین سوریه جزو خاک این کشور نیست؟
منبع : خبرگزاری ايسنا