کد مطلب: 140038
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۴
قاضی سراج گفت: در مورد ٨٠ رسانه محکومیت‌ مالی و ٧٥ مورد برائت و موقوفی تعقیب داشتیم که آمار خیلی خوبی است و نسبت به کل نشریات در حد صفر است.
 

به گزارش ایران خبر، قاضی سراج نماینده رئیس قوه قضائیه در تعیین اعضای هیئت منصفه سراسر کشور، در جلسه تعیین اعضای هیئت منصفه استان تهران بیان کرد: در این جلسه حجت الاسلام والمسلمین قمی ریاست سازمان تبلیغات و حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری، امام جمعه موقت تهران و رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، دو نفر از اعضای جدید هستند که خدمت آن‌ها خیر مقدم عرض می‌کنم.

وی ادامه داد:  همچنین وظیفه خود می‌دانم از زحمات چندین دوره‌ای حجت‌الاسلام والمسلمین تقوی که به عنوان ریاست شورای سیاستگذاری ائمه جمعه در جلسات در خدمتشان بودیم و مجدانه در خصوص انتخاب اعضای هیات منصفه فعال بودند صمیمانه تشکر و قدردانی کنم.

مشاور رئیس دستگاه قضایی خاطرنشان کرد: در رابطه با نشریاتی که از هیات نظارت مطبوعات مجوز دارند چه رسانه های مکتوب و چه رسانه های دیجیتال و مجازی ١١ هزار و ٩١١ مجوز دادیم که فعال هستند و در رابطه با رسانه‌های مکتوب و دیجیتالی در حال فعالیت هستند.

وی در ادامه اظهار کرد: از این رسانه‌ها ٥ هزار و ٥٠٠ مورد در تهران هستند و شش هزار و ٤١١ مورد در سایر استان‌ها که شامل رسانه‌های مکتوب و الکترونیک می‌شود.

وی با اشاره به برگزاری ١٨٠ جلسه هیات منصفه بیان کرد: در مورد ٨٠ رسانه محکومیت‌ مالی و ٧٥ برائت و موقوفی تعقیب داشتیم که آمار خیلی خوبی است و نسبت به کل نشریات در حد صفر است.

نماینده رئیس قوه قضائیه در تعیین اعضای هیئت منصفه سراسر کشور با بیان اینکه بنای ما در هیات نظارت و هیات منصفه پیشگیری، صحبت و مذاکره بوده است، گفت: بیشتر سعی می‌کنبم مذاکره و گفت‌وگو کنیم و خط مشی و رسالت مطبوعات را برای مدیران مسئول روشن کنیم که الحمدالله موفق بودیم و به حداقل موضوع محکومیت اکتفا کردیم.

وی افزود: در استان تهران باید ٢١ نفر اعضای هیات منصفه را باید تعیین کنیم که یک هیات پنج نفره این ٢١ نفر را تعیین می کنند و افراد متناظر این هیات در استان‌ها اعضای هیات منصفه را تعیین می‌کنند که در استان‌ها هم ١٤ نفر هستند و رئیس جلسه، رئیس قوه قضاییه و یا نماینده تام الاختیار وی است.

قاضی سراج با بیان اینکه جمعا ٤٤١ نفر در کل کشور اعضای هیات منصفه را باید تعیین کنیم، اظهار کرد: ماده ٣٦ قانون مطبوعات تاکید کرده حتما این انتخابات در مهرماه باید تعیین شود و انشالله ما تا آخر مهرماه در کل کشور اعضای هیات منصفه را تعیین خواهیم کرد.

قاضی سراج در ادامه خاطرنشان کرد: بنا داریم با توجه به قانون اخیرالتصویب که اصل ١٦٨ قانون اساسی را اجرا کنیم و علاوه بر حرایم مطبوعاتی که در صلاحیت هیات منصفه مطبوعات است جرایم سیاسی نیز در صلاحیت این هیات منصفه است که انشالله در سال آتی هم جرایم مطبوعاتی، رسانه ای، مکتوب و غیرمکتوب و جرایم سیاسی نیز در هیات منصفه رسیدگی خواهد شد.

وی در پایان با بیان اینکه دوره هیات منصفه دو ساله است، گفت: در این جلسه اعضای استان تهران انتخاب خواهند شد.

گفتنی است، در این جلسه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس شورای اسلامی شهر تهران، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و نماینده شورای سیاستگزاری ائمه جمعه نیز حضور دارند.

منبع : خبرگزاری مهر