کد مطلب: 138392
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۲۱
وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه در فاصله دو روز آینده گام سوم را بر خواهیم داشت، گفت: آقای رئیس جمهور امروز اعلام کردند گام سوم تاثیرات چشمگیری در برنامه هسته‌ای ایران دارد.
 

به گزارش ایران خبر، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان عصر امروز در جمع خبرنگاران در بنگلادش در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آخرین جزئیات احتمال برداشتن گام سوم ایران در کاهش تعهدات برجامی چیست؟ اظهار داشت: ما از روز اول اعلام کردیم اینکه آمادگی مذاکره را داریم. گام‌های خود را هم بر خواهیم داشت. اگر مذاکرات به نتیجه برسد این گام‌ها می‌توانند متوقف شوند و حتی می‌تواند به عقب بازگردد اما اگر مذاکرات به نتیجه نرسد یعنی اینکه اگر اروپایی‌ها نتوانند تعهدات خود را لااقل در ارتباط با فروش نفت ایران و بازگشت پول نفت به ایران اجرا کنند، آن وقت جمهوری اسلامی ایران گام‌ها را ادامه خواهد داد.

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه در فاصله دو روز آینده گام سوم را بر خواهیم داشت، گفت: آقای رئیس جمهور امروز اعلام کردند گام سوم گامی است که تاثیرات چشمگیری در برنامه هسته‌ای ایران دارد. بعد از آن هم به مذاکرات ادامه خواهیم داد.

ظریف با بیان اینکه اگر مذاکرات به نتیجه نرسد بعد از دو ماه طبق رویه خودمان گام چهارم اتخاذ خواهد شد، تصریح کرد: باز هم مذاکرات را متوقف نکرده و به مذاکرات ادامه خواهیم داد. مذاکره تنها وظیفه وزارت خارجه است و ادامه پیدا خواهد کرد و وظایف خود را تعطیل نمی‌کنیم. سیاست ما اتخاذ اقدامات لازم است.

ظریف در خصوص رفت و آمدها به اروپا و عدم اجرای تعهدات اروپایی‌ها و اینکه آیا ایران همچنان به مذاکرات امیدوار است، گفت: اقتصاد ما نباید متصل به یک عامل خارجی باشد؛ بلکه اقتصاد ما باید بر اساس اقتصاد مقاومتی باشد و مقام معظم رهبری نیز این را فرمودند. سیاست دولت نیز همین است اما میز مذاکره را از ابتدا ترک نکرده و کماکان هم ترک نمی‌کنیم. مذاکره به معنای کوتاه آمدن و قبول شرایط طرف مقابل نیست.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه اظهار داشت: تاکنون نیز مذاکره به این معنا نبوده و یک ضرورت است که حتی نتیجه مقاومت هم از طریق مذاکره به دست خواهد آمد. مذاکره یک نوع جدی مقاومت در صحنه دیپلماسی است.

وی با بیان اینکه ایجاد این دوگانه که مذاکره باید به جای مقاومت باشد غلط است، گفت مذاکره، مقاومت و ادامه مقاومت است و مذاکره بهره برداری از مقاومت است.

منبع : خبرگزاری مهر