کد مطلب: 138294
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۱۳
رئیس‌جمهور گفت:ما بارها گفتیم و باز هم می گوییم، ممکن است از تعبیرها سوءبرداشت شود ولی ما هیچ تصمیمی برای مذاکره دو جانبه با آمریکا نداریم و نداشتیم.
 

به گزارش ایران خبر، حسن روحانی رئیس جمهور که صبح امروز (چهارشنبه) در دفاع از وزرای پیشنهادی آموزش و پرورش و میراث فرهنگی و گردشگری در مجلس شورای اسلامی حضور پیدا کرد، گفت: محضر نمایندگان عرض می‌کنم شرایط امروز کشور شرایط سخت و پیچیده ای است که نیاز به نقش آفرینی استثنایی از سوی مجلس شورای اسلامی، دولت و قوه قضائیه و سایر ارکان کشور دارد.

وی افزود: من حداقل به یاد ندارم هیچ کشوری در تاریخ دهه‌های گذشته همانند ایران، امروز در فشار اقتصادی بی حد و حصر و حداکثری استکبار جهانی و دشمنان این مرز و بوم قرار گرفته باشد. طراحی بر این بود که در ۱۶ ماه پیش با تحریم شدیدی که علیه جمهوری اسلامی ایران اعلام و اجرا می‌شود حداکثر کشور ۶ ماه بیشتر نتواند تاب آوری داشته باشد.

رئیس جمهور ادامه داد: اگر به تاریخ کشورهای دیگر اشاره کنیم با چنین تحریم‌هایی که از تحریم صادرات نفت، تحریم شدید بانکی، تحریم کشتیرانی و بیمه و سایر تحریم‌ها گرفته، هیچ کشور معمولی نمی‌توانست مقاومت کند و این که در طراحی آنها چنین بود که بعد از ۶ ماه یعنی در پایان سال میلادی گذشته از نظام، انقلاب، دولت و مجلس چیزی باقی نمانده باشد.

روحانی خاطر نشان کرد: با محاسبات عادی یک محاسبه خیلی غلطی نبود ولی وقتی این محاسبه در مقابل یک ملت آبدیده که فراز و نشیب بسیاری دیده اند و دارای فرهنگ بلند و ایمان قوی و اعتقاد به خاندان رسالت و پشت سر پرچم سالار شهیدان آماده ایثار و فداکاری برای اهداف خود بودند، محاسبات غلطی بود و آنها امروز به این واقعیت رسیده اند. امروز نگاه دنیا نسبت به ایران بعد از ۱۶ ماه مقاومت تغییر کرده است، حتی نگاه آمریکا نسبت به ملت ایران عوض شده است و آنها به این نتیجه رسیدند با فشار حداکثری نمی‌توانند ملت ایران را به زانو در آوردند.

رئیس جمهور با بیان اینکه آن همه پیغام و پسغام که با واسطه در سراسر جهان مشاهده می‌کنیم به خاطر یاسی که در نقشه و افکار دشمن مستولی شده و می‌دانند راه فشار حداکثری پاسخ نخواهد داد، تصریح کرد: دشمنان می‌دانند این جنگ تحمیلی اقتصادی همانند جنگ تحمیلی نظامی ۳۰ سال قبل که هیچ نتیجه‌ای نداد و ملت ما علی رغم همه دشواری‌ها در برابر جهان پیروز شدند.

روحانی ادامه داد: این جنگ تحمیلی دوم که از نوع اقتصادی، روانی و سیاسی است سرنوشتی بهتر از آن جنگ نخواهد داشت و در این جنگ هم ملت ما پیروز صحنه است، این موضوع امروز ادعا نیست.

وی افزود: در آغاز راهبردی که نظام ما در برابر توطئه امریکا اتخاذ کرد، راهبرد صبر انقلابی و تدبیر عقلانی بود. ما با صبر عقلانی و تدبیر عقلانی نگذاشتیم ایران تنها بماند و توانستیم امریکا را در انزوا قرار بدهیم و امریکایی‌ها برای اولین بار است در تاریخ جهان علیه ملت و کشوری برنامه ریزی و توطئه می‌کنند و دنیا به آنها روی خوش نشان نمی‌دهد و راه آنها را نمی‌پذیرد؛ حداقل در بیان و زبان و سیاست با ملت ایران همراه هستند.

رئیس جمهور در مورد مذاکره با امریکا نیز اظهار داشت: ما بارها گفتیم و باز هم می‌گوئیم ممکن است از تعبیرها سوءبرداشت شود ولی ما هیچ تصمیمی برای مذاکره دو جانبه با آمریکا نداریم و نداشتیم و در هیچ مقطعی در این یک سال و خورده ای و حتی در سال‌های قبل هم همین طور بوده است. البته پیشنهاد بوده و هیچوقت پاسخ ندادیم.

روحانی با بیان اینکه مذاکره دو جانبه با آمریکا به طور اصولی و اساسی مطرح نیست، تصریح کرد: ما گفتیم قبلاً آمریکا در ۱+۵ با ما حرف می‌زد و با هم بحث می‌کردیم، اگر آمریکا تمام تحریم خودش را بردارد، حالا یا به برجام برگردد یا برنگردد که این برای ما مهم نیست ولی اگر کل تحریم را بردارد باز هم امکان پذیر است که آمریکا در ۱+۵ حضور پیدا کند که البته مشروط به این است که کل تحریم‌ها را برگرداند.

ادامه دارد...

منبع : خبرگزاری مهر