کد مطلب: 138227
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۲۴
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به توضیحات وزیر خارجه درباره دستاورد سفرهای اخیرش به برخی کشورهای اروپایی و آسیایی، گفت: طبق توضیحات وزیر خارجه اگر غربی‌ها تعهدات خود در برجام را اجرایی نکنند گام سوم برداشته خواهد شد. البته مسیر مذاکره باز است که جمهوری اسلامی با فعال بودن در این مسیر باعث انزوای بیشتر آمریکا شده است.
 

به گزارش ایران خبر، سیدحسین نقوی حسینی در توضیح جلسه امروز(یکشنبه) کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: این جلسه با حضور وزیر خارجه برگزار شد. آقای ظریف توضیح داد یکی از دلایل تلاش‌های اخیر دستگاه دیپلماسی، نشان دادن انزوای آمریکا بعد از تحریم‌های وزیر خارجه بود. ما بر همین اساس سفرهای زیادی را در دستور کار داریم. باید به آمریکایی‌ها اثبات کنیم که منزوی هستند.

وی افزود: آقای ظریف تاکید داشت که دستاورد سفر به قطر، کویت، سوئد، نروژ، فنلاند و دو بار سفر به فرانسه، چین و مالزی ظرف مدت چند هفته، انزوای آمریکا بوده، در این سفرها درخواست‌های ملاقات‌های مختلفی هم وجود داشته است.

نقوی حسینی با اشاره به توضیحات وزیر خارجه درباره سفرهای اخیر، گفت: طبق توضیحات وزیر خارجه، مکرون به محل استقرار هیات ایرانی برای ملاقات آمد که این نشان از اقتدار نظام جمهوری اسلامی است. این سفرها نمایش اقتدار بود. البته همکاری‌های دوجانبه هم محور بحث بود به‌ویژه در سفر به چین که ما دنبال روابط راهبردی با این کشورها هستیم و به چینی‌ها هم موضوع را ارائه کردیم که نگرش جدیدی ایجاد شود. روابط ما با مالزی هم اهمیت زیادی دارد. هدف از این سفر احیای روابط گذشته و بهبود مناسبات بود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: طبق توضیحات ظریف در سفر به کشورهای غربی و ژاپن بحث‌های جدی برای همکاری صورت گرفت. این موضوع را هم تبیین کردیم که منطقه خواهان آرامش و پرهیز از تنش است. همچنین مواضع و استراتژی ایران در اجرای تعهدات برجامی غربی‌ها هم تبیین شد. در قضیه برجام و در دو سفر به فرانسه گفته شد که ایران در چارچوب ماده ۳۶ برجام اقدام به گام‌های کاهش تعهدات برجامی کرده و تا غربی‌ها به تعهدات خود عمل نکنند این مسیر ادامه خواهد داشت. بحث‌های زیادی بر محور چگونگی انجام تعهدات غربی‌ها در برجام صورت گرفت و راه‌های ممکن هم مورد بحث قرار گرفت.

وی ادامه داد: طبق توضیحات وزیر خارجه، غربی‌ها باید به ۱۱ تعهد خود عمل کنند. ما این موضوع را تفهیم کردیم که به همان میزان که به برجام متعهدیم، تعهد شما هم باید عملی و عینی باشد. یعنی فروش نفت، دسترسی ایران به پول نفت و امکان هزینه‌کرد آزاد آن باید فراهم شود که این موضوعات جزء مباحث و گفت‌وگوها بود. مطرح شد که اگر غربی‌ها قبل از نیمه شهریور اقدام عملی کنند گام سوم برداشته نخواهد شد ولی اگر غیر از این باشد گام سوم برداشته خواهد شد.

نقوی حسینی اضافه کرد: آقای ظریف تاکید داشت مسیر مذاکره باز است و جمهوری اسلامی در این مسیر فعال است که یکی از نتایج آن انزوای بیشتر آمریکاست. تحریم من(ظریف) از سوی آمریکایی‌ها موجب محروم شدن اندیشکده‌ها، رسانه‌ها و خیلی از مجامع علمی و رسانه‌ای آمریکا از ملاقات با بنده شده، این یعنی خودشان تحریم شده‌اند.

وی ادامه داد: آقای ظریف اشاره داشت بزرگترین شکست آمریکا و رژیم اسرائیل در برجام، عدم موفقیت آنها در ایجاد اجماع علیه جمهوری اسلامی ایران بود. نه این‌که نخواستند بلکه نتوانستند. اجماع امنیتی علیه ایران از سوی آمریکا و رژیم صهیونیستی فروریخت و شکسته شد. این دستاورد ارزشی و راهبردی برجام بود. آمریکایی‌ها دوباره تلاش می‌کنند همان اجماع را احیاء کنند ولی حتما شکست می‌خورند.

منبع : خبرگزاری ايسنا