کد مطلب: 138058
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۷ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۱۵
امروز و همزمان با گرامیداشت هفته دولت ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای شهرستان‌های قرچک و دماوند با حضور کیومرث کلانتری - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران افتتاح شد و به بهره‌برداری رسید.
 

به گزارش ایران خبر، کیومرث کلانتری در حاشیه افتتاح ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهرستان قرچک با بیان اینکه این شهرستان تحت تاثیر آلودگی هوای کلان شهر تهران قرار دارد و به همین دلیل احداث ایستگاه سنجش آلودگی هوا در این منطقه ضرورت دارد، گفت: پیش از این، مکان و تجهیزات ثابتی برای سنجش پارامترهای آلایندگی هوا در شهرستان وجود نداشت و با پیگیری، همکاری و همیاری فرماندار و شهردار شهرستان قرچک احداث ایستگاه ثابت سنجش آلودگی هوا محقق شد.

وی با اشاره به اینکه تجهیزات این ایستگاه توسط اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران و با اعتباری بالغ بر ۳۰ میلیارد ریال تهیه و تکمیل شد، اظهارکرد: با افتتاح این ایستگاه شهروندان قرچک می‌توانند به‌صورت لحظه‌ای از وضعیت کیفی هوای شهرستان اطلاع پیدا کنند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران در ادامه به وجود حدود ۵۰ ایستگاه سنجش آلودگی هوا در سطح استان اشاره کرد و گفت: حدود ۳۰ ایستگاه متعلق به اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران و ۲۰ ایستگاه هم متعلق به شهرداری است که بصورت آنلاین وضعیت کیفی هوای استان را اندازه گیری می‌کنند.

کلانتری ادامه داد: با توجه به تجهیز و به‌کارگیری این ایستگاه‌ها در سال گذشته توانستیم بیشترین بهره‌برداری را از این ایستگاه‌ها داشته باشیم بطوری‌که در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ تعداد روزهای هوای پاک دو برابر شد.

وی با اشاره به اینکه در پنج ماه نخست امسال وضعیت کیفی هوای تهران نسبت به سال گذشته بهتر بوده است، اظهارکرد: در سال گذشته از ابتدای سال تا پایان مرداد ماه ۸ روز هوای پاک داشتیم در صورتی‌که امسال ۲۵ روز هوای پاک استنشاق کردیم البته میزان ازن به دلیل گرمای زیاد هوا و وجود گازها مقداری بالا بود که خوشبختانه با خنک‌تر شدن هوا برطرف شده است و امیدواریم مانند قبل شاهد کاهش روند ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون در هوای تهران باشیم.

کلانتری همچنین با اشاره به احداث و  بهره‌برداری از ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهرستان دماوند اظهارکرد: با افتتاح این ایستگاه و درصورت احداث یک ایستگاه در شهرستان فیروزکوه عملا کل استان به سیستم پایشی آلودگی هوا تجهیز شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با تاکید به اینکه آلودگی هوا گریبانگیر همه کلان شهرهاست و شهرستان‌های جنوب و جنوب شرق تهران هم متاثر از این آلودگی هستند،اظهارکرد: تلاش کرده‌ایم عوارض آلایندگی که حق همه مردم است را در قالب جدول شاخص‌بندی به شهرها و بافت‌های جمعیتی متاثر از آلودگی هوا اختصاص دهیم تا در جهت رفع آلودگی‌های محیط زیستی این مناطق هزینه شود.

محمد رستگاری - معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست استان تهران - نیز در این مراسم به تشریح عملکرد ایستگاههای سنجش آلودگی هوا پرداخت و گفت: یک سری از پارامترهای آلودگی هوا هستند که به عنوان پارامترهای معیار شناخته شده‌اند و باید به‌صورت روزانه اندازه گیری شوند.

وی با اشاره به اینکه بر اساس مصوبات دولت در شهرهای بالای ۳۰۰ هزار نفر جمعیت، اندازه گیری  کیفیت هوا الزامی است،اظهارکرد: شهرستان قرچک نیز دارای جمعیت بالای ۳۰۰ هزار نفر است و نیاز به سنجش آلودگی هوا در آن احساس می‌شود.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران،رستگاری با بیان اینکه از سال گذشته ایستگاه سیار سنجش آلودگی هوا در شهرستان مستقر بود و امروز با تلاش مسئولان شهرستان شاهد راه اندازی ایستگاه ثابت سنجش آلودگی هوا در شهرستان هستیم، اظهارکرد: این ایستگاه ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون و همه گازهایی که جز پارامترهای معیار هستند را اندازه گیری می‌کند و شهروندان می‌توانند به‌صورت لحظه‌ای از وضعیت کیفی شهرستان اطلاع پیدا کنند.

بهمن خطیبی - فرماندار شهرستان قرچک - نیز در حاشیه این مراسم با اشاره به اینکه در هفته گرامیداشت دولت ۳۵ پروژه با اعتباری بالغ بر ۵۰۰ میلیارد ریال در شهرستان افتتاح شد و به بهره برداری رسید،اظهارکرد: یکی از این پروژه‌ها ایستگاه ثابت سنجش آلودگی هوای شهرستان است که یکی از مطالبات بحق شهروندان است تا بتوانند از وضعیت کیفی شهرستان اطلاع داشته باشند.

وی با بیان اینکه در سال گذشته میزان اعتبارات اختصاص یافته از محل عوارض آلایندگی جنوب شرق تهران حدود ۲.۵ میلیارد تومان بود، گفت: امسال هم بر اساس قوانین و مقررات عوارض آلایندگی در مجموع سه ماهه ابتدای سال ۲ میلیارد تومان اعتبار به شهرستان اختصاص یافت.

فرماندار قرچک در پایان اظهارکرد: بخش عمده‌ای از این اعتبارات در جهت رفع آلودگی‌های محیط زیستی، آب، خاک و هوا هزینه می‌شود. شهرستان قرچک شهرستان تازه تاسیسی است و نیازمند حمایت‌های بیشتر بویژه در حوزه زیرساخت‌هاست.

به گزارش ایران خبر، امروز سیستم تصفیه پساب دو واحد دامداری در شهریار نیز با حضور کیومرث کلانتری - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران- و نورالله طاهری - فرماندار شهریار  افتتاح شد و به بهره برداری رسید.

کیومرث کلانتری در حاشیه افتتاح سیستم تصفیه پساب دامداری عشاقی با اشاره به اینکه این تصفیه خانه در شبانه روز حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ متر مکعب آب را بازچرخانی و وارد چرخه تولید می کند،گفت: از طرفی دیگر احداث این تصفیه خانه موجب کاهش آلودگی‌های محیط زیستی در منطقه خواهد شد.

وی در ادامه با بیان اینکه در هفته دولت در مجموع پنج سیستم تصفیه‌خانه، دو ایستگاه سنجش آلودگی هوا و یک پاسگاه محیط بانی در سطح استان افتتاح شده و به بهره برداری خواهد رسید، اظهارکرد: در بخش دولتی که شامل دو ایستگاه سنجش آلودگی هوا، پاسگاه محیط بانی و تجهیزات یگان حفاظت است حدود ۸۰ میلیارد ریال و در بخش خصوصی هم که شامل سیستم تصفیه خانه هاست حدود ۲تا ۳ میلیارد ریال در حوزه محیط زیست استان هزینه شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در حاشیه افتتاح سیستم تصفیه فاضلاب دامداری سپهان با اشاره به اینکه این واحد دامداری پیش از این فاقد سیستم تصفیه پساب و دارای آلودگی در بخش پساب و پسماند بود، گفت: خوشبختانه با پیگیری محیط زیست و همکاری مدیران این مجموعه شاهد احداث و بهره برداری از این سیستم با ظرفیت حدود ۲۰۰ متر مکعب در شبانه‌روز با اعتباری بالغ بر ۲۰ میلیارد ریال هستیم.

کلانتری با بیان اینکه هدف از احداث تصفیه‌خانه‌ها هم رفع آلودگی محیط زیستی و هم بازچرخانی آب به چرخه تولید است،اظهارکرد: با توجه به اینکه با کمبود آب در کشور مواجه هستیم قطعا تصفیه و استفاده مجدد از آب در واحدهای صنعتی بسیار حائز اهمیت است.

وی در بخشی از سخنان خود با اشاره به اینکه واحدهای صنعتی، تولیدی و خدماتی موظف به رعایت ضوابط و مقررات محیط زیستی هستند، گفت: سازمان محیط زیست یار و حامی واحدهایی است که مقررات و ضوابط زیست محیطی را رعایت می‌کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران تاکید کرد: قطعا واحدهایی که به تعهدات محیط زیستی خود عمل می‌کنند جز واحدهای صنعت سبز قرار خواهند گرفت و از برند مدیریت سبز سازمان حفاظت محیط زیست می‌توانند بهره ببرند.

کلانتری با اشاره به اینکه اگر واحد صنعتی در انجام تعهدات زیست محیطی کوتاهی و نتواند آلودگی‌های خود را رفع کند در لیست صنایع آلاینده قرار می‌گیرد، خاطرنشان کرد:  در حال حاضر ۴۷۶ واحد صنعتی آلاینده در سطح استان تهران شناسایی شده است که این واحدها موظف هستند یک درصد از فروش خود را به عنوان عوارض آلایندگی به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها که متاثر از آلودگی تولیدی این واحدها هستند، پرداخت کنند.

وی در پایان با بیان اینکه امیدواریم روز به روز شاهد کاهش واحدهای آلاینده در سطح استان باشیم، اظهارکرد: محیط زیست حق الناس و  متعلق به همه زیستمندان است و همه باید در جهت حفظ آن کوشا باشیم.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، در این برنامه که به مناسبت گرامیداشت هفته دولت در شهرستان شهریار برگزار شد، سیستم تصفیه پساب دامداری عشاقی با ظرفیت ۴۰۰ متر مکعب در شبانه‌روز و دامداری سپهان با ظرفیت ۲۰۰ متر مکعب در شبانه‌روز افتتاح شد و به بهره برداری رسید.

منبع : خبرگزاری ايسنا