کد مطلب: 137493
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۴۲
قزوین-معاون حقوقی،پارلمانی وتفریغ بودجه دیوان محاسبات کشور گفت:تشکیل ۲۰ هزار پرونده تخلف و فساد مالی برای مدیران زیبنده نظام نیست ودرفساد اداری رتبه خوبی نداریم و باید نظارتها را بیشتر کنیم.
 

به گزارش ایران خبر، عصر شنبه در مراسمی با حضور حسن عمرانی معاون حقوقی و پارلمانی و تفریغ بودجه دیوان محاسبات کشور، منوچهر حبیبی معاون سیاسی امنیتی استانداری، ابوالفضل یاری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قزوین و جمعی از مدیران دستگاههای اجرایی ضمن تقدیر از خدمات صالح صادق پورمدیرکل سابق، امیر خلیلیان به عنوان مدیرکل جدید دیوان محاسبات استان قزوین معرفی شد.

حسن عمرانی در این مراسم اظهارداشت: هدف از نظارت بر دستگاههای اجرایی هرگز مچ گیری نیست بلکه کمک به پیشگیری از تخلف و انحراف است.

وی بیان کرد: متاسفانه در شاخص فساد اداری رتبه خوبی نداریم و برای ما یک درد بزرگ است که میزان فساد در کشور بالا رفته است.

عمرانی در ادامه اظهارداشت: در نگاه اول در خصوص فساد این موضوع تصور می شود که شاید مدیران ما دستشان کج است و یا اهمال می کنند و کارشان را درست انجام نمی دهند اما اینگونه نیست و مهمترین علت و شاخصه فساد در دستگاههای اجرایی رعایت نکردن قانون است.

معاون حقوقی، پارلمانی و تفریغ بودجه دیوان محاسبات کشور تصریح کرد: گاهی مدیران با حسن نیت، قانون را رعایت نمی کنند و با این تصور که اقدامی را به صلاح بیت المال انجام داده اند مرتکب خطا می شوند و گاهی یک تصمیم غلط در قانون تخلف محسوب می شود.

برخی مدیران، بیت المال را مانند اموال خود نمی دانند

عمرانی یادآورشد: یکی دیگر از دردهای بزرگ جامعه این است که مدیران بیت المال را مانند اموال خود نمی دانند و به همین دلیل رفتارشان دلسوزانه نیست و آمار تخلف بسیار بالا رفته است.

وی اضافه کرد: بیش از ۲۰ هزار پرونده تخلف در دیوان محاسبات داریم که هر کدام دارای چند تخلف است و ما بیش از ۶۰ هزار تخلف را آسیب شناسیکرده ایم و باید برای آن تدبیر کنیم.

عمرانی در پاسخ به این پیشنهاد که گفته می شود باید مدیران را در شرایط کنونی درک کرد تا جسارتشان سلب نشود اظهارداشت: به نظر می رسد این موضوع یک بهانه است تا مدیر کار نکند زیرا برخی مدیران ما اصلا کار بلد نیستند که ادعا کنند دستگاه نظارتی اجازه ریسک و فعالیت به آنها نمی دهد.

معاون حقوقی، پارلمانی و تفریغ بودجه دیوان محاسبات کشور اضافه کرد: این که مدیری دلسوز باشد کفایت نمی کند و اهمال کاری و ندانم کاری ها موجب ضرر و زیان به بیت المال می شود البته ما اعتقاد داریم دیوان محاسبات باید به کمک مدیران بیاید اما برخی از مسئولان نمی دانند چه باید کنند.

انتصاب های سفارشی مشکل ساز شده است

وی گفت: متاسفانه در نظام اسلامی بسیاری از انتصاب های مدیران با سفارش و لابی گری است و برخی وقتی پشت میز نشستند تازه متوجه می شوند چه باید بکنند و برخی هم ادعا می کنند که تکلیف کردند تا مدیر شویم در حالی که اصلا ذتکلیف نیست و شما اختیاری و با سفارش آمده اید و حال که خودتان خواسته اید تا مدیر شوید لاقل کارتان را بلد باشید.      

عمرانی اظهارداشت: برخی از مدیران تازه وقتی منتصب می شوند بلاتکلیفی آنها آغاز می شود و از آنها باید پرسید پس جسارت، تدبیر و شجاعت شما کجا رفته که معطل مانده اید در حالی که مدیری که متخصص و توانمند باشد کارش را با جسارت انجام دهد.  

وی بیان کرد: در یک استان اعلام کردند دستگاه اجرایی بدون اجازه دیوان محاسبات آب هم نمی خورد و من برای آن دستگاهها تاسف خوردم و نشان می دهد دستگاه اجرایی ضعیف است که اینگونه رفتار می کند و ما انتظار داریم مدیر شجاع باشد اما قوانین را رعایت کند.  

معاون حقوقی، پارلمانی و تفریغ بودجه دیوان محاسبات کشور گفت: برخی جاها قانون اشکال دارد اما باید آن را از طریق نمایندگان اصلاح کنیم و ما هم گفته ایم بارها قانون تخلف زا بوده و قوانین ناکارآمد هم موجب تخلف است.

عمرانی یادآورشد: اگر ناظر به قوانین تسلط نداشته باشد نمی تواند کار خود را درست انجام دهد لذا باید همه صالح باشیم و بیت المال را اموال خود بدانیم و آن را مانند یک امانت نگهداری کنیم.

وی از مدیران خواست پس از انتصاب یک هفته کامل قوانین را مطالعه کنند تا اشراف کامل بر مقررات داشته باشند تا خطایی صورت نگیرد.

در کار دستگاههای اجرایی دخالت نمی کنیم 

عمرانی در ادامه بیان کرد: در کار دستگاههای اجرایی دخالت نمی کنیم و دنبال مچ گیری هم نیستیم بلکه دنبال هدایت مصلحانه و مشاوره برای پیشگیری از تخلف هستیم.

در ادامه ضمن تقدیر از خدمات صالح صادق پور مدیر کل سابق، امیر خلیلیان به عنوان مدیرکل جدید دیوان محاسبات استان قزوین معرفی شد.

منبع : خبرگزاری مهر