کد مطلب: 137117
 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۸ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۲۵
انگلیس کار احمقانه ای انجام داد و کشتی ایران را در تنگه جبل الطارق دزدید/ دولت اصرار دارد چهره خشن فقر را از کشور بزداید/ بیش از هزار هزار میلیارد تومان یارانه فقرا نصیب ثروتمندان می‌شود
 
به گزارش ایران خبر، معاون اول رئیس جمهور گفت که وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش می‌تواند زن باشد، البته بستگی به تصمیم رئیس جمهور دارد.اسحاق جهانگیری در حاشیه افتتاح ایستگاه قطار شهری شهید کاوه مشهد در گفت‌وگو با ایسنا در رابطه با زمان اعلام گزینه نهایی وزیر آموزش و پروش اظهار کرد: گزینه نهایی وزارت آموزش‌و پرورش تا دو هفته آینده مشخص می‌شود.
وی در پاسخ به این سوال که آیا احتمال دارد با وجود مطالبات موجود برای معرفی وزیر زن، وزیر پیشنهادی این وزارت زن باشد گفت: وزیر پیشنهادی نهایی می‌تواند زن باشد البته بستگی به تصمیم رییس‌جمهور دارد و ایشان کسی را برای معرفی در این رابطه دارد.
تراز تجاری کشور بدون نفت مثبت است 
معاون اول رییس جمهور با اشاره به تلاش آمریکا برای فروپاشی اقتصاد ایران که به غلط تصور می‌کردند جمهوری اسلامی ایران جشن چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی را نخواهد دید گفت: پیش نیاز مقابله با این هدف دشمنان و باطل السحر توطئه‌های آمریکا، انسجام، وحدت و همدلی داخلی بود و مردم کشور احساس کردند که وحدت و یکپارچگی در برابر تهاجم آمریکا وجود دارد.
 
باطل السحر توطئه‌های آمریکا انسجام، وحدت و همدلی داخلی بود /نظام نسبت به حل آسیب‌های اجتماعی حساسیت ویژه‌ای دارد/ وضعیت امروز اقتصاد کشور نسبت به سال گذشته بهبود یافته است / مرز‌های جمهوری اسلامی ایران خط قرمز ماست / تراز تجاری کشور بدون نفت مثبت است / مسایل استان خراسان رضوی مسایلی ملی است
اسحاق جهانگیری عصر دیروز (پنجشنبه) در جلسه مشترک شورای اداری و ستاد اقتصاد مقاومتی استان خراسان رضوی ضمن تسلیت شهادت امام محمد باقر (ع) اظهار داشت: امروز که بیش از یکسال از تحریم های آمریکا می گذرد، همه مسئولین هماهنگ و همدل زیر نظر مقام معظم رهبری تلاش کرده ایم و خوشبختانه شرایط اقتصادی امروز ایران نسبت به یکسال گذشته بهتر شده است.
معاون اول رییس جمهور افزود: در مواقعی هم که نیاز بوده از مردم عذرخواهی کرده ایم و در پاسخ کسانی که انتقاد کرده اند که تکرار عذرخواهی چه سودی دارد، می گویم که این عذرخواهی حداقل گویای همدردی ماست و این که از شرایط مردم آگاه هستیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهور، دکتر جهانگیری افزود: امروز اقتصاد کشور از تلاطم و بحران عبور کرده است و بنگاه های اقتصادی صادرات محور و بورس شرایط خوبی دارند و این شرایط مناسب در بورس به معنی آن است که مردم نسبت به آینده اقتصاد کشور امیدوار هستند و به جای آن که سرمایه خود را به سکه و دلار تبدیل کنند، آن را در بورس سرمایه گذاری کرده و سهام می خرند.
معاون اول رییس جمهور با بیان این که فشار آمریکایی ها بر فروش نفت و روابط بانکی ایران متمرکز شده است خاطرنشان کرد: در سال جاری شرایط سختی از نظر بودجه داریم چرا که بودجه مصوب مجلس شورای اسلامی برای سال 98 حدود 448 هزار میلیارد تومان است که در این مصوبه 150 هزار میلیارد تومان درآمد نفتی پیش بینی شده است.
دکتر جهانگیری ادامه داد: اگر چه آمریکایی ها موفق نشدند فروش نفت ایران را متوقف کنند اما فروش نفت و درامدهای حاصل از آن کاهش یافته و لازم است که نسبت به ایجاد درآمدهای جدید تلاش کنیم.
معاون اول رییس جمهور با تأکید بر این که اقتصاد مقاومتی باید بتواند اقتصاد کشور را در برابر تکانه های بیرونی مقاوم کند، گفت: برای اجرای اقتصاد مقاومتی نیازی نیست که به دنبال اقدامات فوق العاده و کارهای خاص باشیم، بلکه باید با افزایش تاب آوری اقتصاد در برابر فشارهای خارجی تلاش کنیم همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند اقتصاد را در برابر تکانه های بیرونی مستحکم کنیم.
دکتر جهانگیری با بیان این که در اجرای اقتصاد مقاومتی استان هایی مانند خراسان رضوی که استان های مرزی هستند رسالت بیشتری نسبت به سایر استان ها بردوش دارند گفت: باید برای فروش نفت راهکارهای جدیدی نظیر تهاتر پیدا کنیم تا اگر آمریکایی ها مانع از فروش نفت و مبادلات پولی و بانکی می شوند، بتوانیم از طریق اقداماتی نظیر تهاتر نیازهای خود را تأمین کنیم.
معاون اول رییس جمهور با بیان این که غربی ها و کشورهای اروپایی امروز به دنبال راهکاری برای حل و فصل مسایل با جمهوری اسلامی هستند اظهار داشت: آنها اقتدار ایران را مشاهده کرده اند که با وجود فشارهای سنگین، اقتصاد ما به درجه ای از ثبات رسیده و دچار فروپاشی نشده است.
دکتر جهانگیری با تأکید بر این که آنها قدرت ایران را نیز به خوبی لمس کرده اند افزود: مرزهای کشور خط قرمز جمهوری اسلامی ایران است و فرقی ندارد که چه کسی می خواهد به مرزهای ما تجاوز کند. حتی اگر در کشور همسایه خطایی رخ دهد همانند دوران صدام هشت سال با دشمنان خواهیم جنگید تا از ایران و کیان کشور دفاع کنیم.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: آمریکا پهپاد خود را به داخل مرزهای ایران فرستاد تا نشان دهد که قادر است به مرزهای کشورمان تجاوز کند اما با عکس العمل قاطع نیروهای مسلح کشور مواجه شد و این اقدام حاوی این پیام است که جمهوری اسلامی ایران قادر است از مرزهای خود دفاع کند.
باطل السحر توطئه‌های آمریکا انسجام، وحدت و همدلی داخلی بود /نظام نسبت به حل آسیب‌های اجتماعی حساسیت ویژه‌ای دارد/ وضعیت امروز اقتصاد کشور نسبت به سال گذشته بهبود یافته است / مرز‌های جمهوری اسلامی ایران خط قرمز ماست / تراز تجاری کشور بدون نفت مثبت است / مسایل استان خراسان رضوی مسایلی ملی است
دکتر جهانگیری اضافه کرد: کشور انگلیس نیز کار احمقانه ای انجام داد و کشتی ایران را در تنگه جبل الطارق دزدید اما پس از آن دیدند که ایران قدرت آن را دارد که کشتی آنها را با مستندات حقوقی توقیف کند و هیچ کس هم نتواند کاری انجام دهد.
معاون اول رییس جمهور تصریح کرد: همه این اقدامات و اقتداری که جمهوری اسلامی ایران از آن برخوردار است این پیام را به دنیا منتقل می کند که با ایران از راه زورگویی نمی توان گفتگو کرد و باید از راه منطق، گفتگو و عقلانی وارد شوند.
دکتر جهانگیری با تأکید بر این که ما به عنوان مسئولین کشور باید مسیر حل مشکلات اقتصادی را با جدیت دنبال کنیم، گفت: آنها ممکن است در این میان شیطنت کنند و بخواهند با این ادعا که مسایل بین المللی در آستانه حل و فصل قرار دارد ذهن ما را از تلاش برای حل مشکلات منحرف کنند اما ما باید مسیری را که برای اداره کشور در پیش گرفته ایم با جدیت ادامه دهیم و به دنبال حل مشکلات اقتصادی باشیم.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به این که در دوره تحریم گذشته آمریکا یکی از بخش ها که تحت فشار قرار داشت بنزین بود اما امروز در اوج تحریم ها، بنزین با استاندارد یورو پنج صادر می کنیم که این اقدامی مهم و شاهکار است.
دکتر جهانگیری اضافه کرد: آمریکا اخیراً تلاش کرد که مانع از واردات مواد اولیه پتروشیمی و فولاد به کشور شود اما با اتکا به ظرفیت های داخلی امروز نه تنها صادرات این محصولات کاهش پیدا نکرده بلکه تراز تجاری کشور به جز نفت در شرایط مثبت قرار دارد.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به بازدید خود از نمایشگاه دستاوردهای کمیته امداد استان خراسان رضوی، از توانمندی های مددجویان ابراز خرسندی کرد و گفت: باید از مدیران کمیته امداد تشکر کنیم که با وجود این همه فشار توانسته اند به توفیقات و دستاوردهای بزرگی در توانمندسازی مددجویان نایل شوند.
معاون اول رییس جمهور در ادامه با بیان این که استان خراسان رضوی از بخش خصوصی قدرتمند و تأثیرگذاری برخوردار است گفت: فعالان اقتصادی و بنگاه ها باید مسئولیت اجتماعی لازم را بر عهده بگیرند تا احساس رضایت و اعتماد در میان مردم ساکن اطراف پروژه های اقتصادی ایجاد شود.
دکتر جهانگیری با تأکید بر این که استان خراسان رضوی بزرگترین استان و یکی از استان های پراهمیت کشور است تصریح کرد: مسایل استان خراسان رضوی ملی است و ما نسبت به مسایل این استان حساس هستیم.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به معضل حاشیه نشینی در اطراف شهر مشهد گفت: حاشیه نشینی اطراف مشهد پس از تهران مهمترین دغدغه برای مسئولین کشور است که باید با ریشه یابی و آسیب شناسی به دنبال رفع آن باشیم.
دکتر جهانگیری با یادآوری برگزاری چهار جلسه در خصوص آسیب های اجتماعی در حضور مقام معظم رهبری، سران قوا و مقامات ارشد کشور گفت: این جلسات نشان می دهد که نظام نسبت به حل آسیب های اجتماعی حساسیت ویژه ای دارد.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به این که موضوع بافت فرسوده نیز به طور جدی در دستور کار دولت قرار دارد، توجه به بافت فرسوده شهر مشهد را موضوعی پراهمیت خواهد و گفت: منابع مالی برای حل این مشکل پیش بینی شده و این موضوع در دستور کار قرار دارد.
دکتر جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر این که امسال از مدیران دولتی انتظارداریم صرفه جویی پیشه کرده و راهی برای درامدهای جدید پیدا کنند گفت: هیچ گونه هزینه اضافی و بریز و بپاش از هیچ مدیری قابل قبول نیست و باید با جدیت به دنبال حل مشکل مردم باشیم و درسمینارها و سفرهای خارجی نیز محدودیت جدی اعمال شده است.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به طرح قطار سریع السیر برقی تهران مشهد گفت: این پروژه از طریق تأمین مالی خارجی و فاینانس از کشور چین به تصویب رسید اما با مشکلاتی مواجه شد و در حال حاضر نیز در دستور کار قرار دارد.
در این جلسه استاندار خراسان رضوی نیز گزارشی از وضعیت استان ارائه کرد و گفت: طرح ها و پروژه هایی که در سفر معاون اول رئیس جمهور به بهره برداری رسید حدود 3431 میلیارد تومان سرمایه گذاری داشته است.
در این نشست تعدادی از مدیران استان و نمایندگان معین اقتصاد مقاومتی در شهرستان های استان گزارشی از عملکرد خود در حوزه اقتصاد مقاومتی و اجرای برنامه های اشتغالزا ارائه کردند و تعدادی از نمایندگان مردم استان خراسان رضوی در مجلس شورای اسلامی نیز به طرح دیدگاه ها و نظرات خود پرداختند.
بیش از هزار هزار میلیارد تومان یارانه فقرا نصیب ثروتمندان می‌شود
معاون اول رییس جمهور با اشاره به خدمات گسترده کمیته امداد امام خمینی (ره) در اقصی نقاط کشور برای فقرزدایی و کمک به محرومین و مستضعفین گفت: کارنامه کمیته امداد سراسر افتخار و سرافرازی است و این کمیته توانسته ارتباط خوبی با دولت و خیرین کشور برقرار کرده و گام‌های بلندی در جهت کمک به محرومین بردارد.
توانمندسازی مددجویان باید بارقدرت دنبال شود/کارنامه کمیته امداد سراسر افتخار و سرافرازی است / دولت مصمم به زدودن چهره خشن فقر از کشور است / مسئولان و مردم باید با همت ظرفیت‌های بسیار کشور را بالفعل کنند / اولویت کشور اقتصاد و اشتغالزایی است و مددجویان در این مسیر گام‌های ارزشمندی برداشته اند/ از مهم‌ترین وظایف نظام اسلامی استقرار عدالت است
 
دکتر اسحاق جهانگیری ظهر دیروز (پنجشنبه) در همایش تجلیل از کارآفرینان برتر کمیته امداد امام خمینی (ره) استان خراسان رضوی ضمن تبریک روز خبرگار به همه اصحاب رسانه و مطبوعات اظهار داشت: فعالان عرصه رسانه رسالت مهمی برای اطلاع رسانی به جامعه و انتقال دغدغه های مردم به مسئولین بر دوش دارند و این رسالت در مقطع فعلی بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد. 
دکتر جهانگیری افزود: قدرت های بزرگ و زورگو جنگ روانی و رسانه ای جدی پیش از جنگ اقتصادی علیه ملت ایران آغاز کردند و امروز نیز همزمان با جنگ اقتصادی، تلاش می کنند افکار عمومی کشور را تحت تأثیر قرار دهند که در این میان نقش رسانه ها و خبرنگاران کشور برای بی اثر کردن این ترفند بسیار مهم و تعیین کننده است. 
معاون اول رییس جمهور یکی از اصلی ترین و بزرگترین رسالت هایی که امام خمینی (ره) برای نظام اسلامی ترسیم کرد را رفع محرومیت از اقصی نقاط کشور برشمرد و افزود: این برنامه همواره مورد تأکید و اصرار مقام معظم رهبری نیز بوده است.
دکتر جهانگیری با تأکید بر این که یکی از مهم ترین وظایف نظام اسلامی استقرار عدالت و محرومیت زدایی از اقصی نقاط کشور است تصریح کرد: امام خمینی (ره) متناسب با سیاست محرومیت زدایی و استقرار عدالت، نهادهایی را تأسیس کرد که یکی از این نهادها جهاد سازندگی بود و گام های بلندی در جهت رفع محرومیت از مناطق مختلف کشور برداشت. 
معاون اول رییس جمهور یکی از افتخارات خود را حضور در جهاد سازندگی در سال های نخست انقلاب اسلامی عنوان کرد و اظهار داشت: امروز پس از گذشت چهل سال از انقلاب اسلامی شرایط و امکانات در مناطق محروم متحول شده و این جفاست که گاهی برخی افراد خدمات صورت گرفته را نادیده می گیرند اما اگر فهرستی از این خدمات تهیه شود مشخص خواهد شد که در این دوران چه محرومیت هایی برطرف شده است. 
دکتر جهانگیری در ادامه با تأکید بر این که مردم ایران در زمینه کمک به محرومین و مستضعفان با مردم هیچ کشوری قابل مقایسه نیستند خاطرنشان کرد: در سیلی که امسال در برخی استان ها شاهد آن بودیم، یکباره موجی از وحدت، یکپارچگی و به تعبیری ملت بودن مردم ایران به نمایش گذاشته شد و شاهد ایثار و فداکاری مردم استان های مختلف در کمک به سیل زدگان بودیم. 
معاون اول رییس جمهور افزود: این که بارها تأکید شده است که مهاجرینی که یک کشور ایجاد می کنند با ملتی نظیر ایران که از تمدن کهن برخوردار هستند قابل مقایسه نیستند در چنین حوادثی نمایان می شود به عنوان نمونه آثار سیلی که چند سال پیش در کالیفرنیا اتفاق افتاد با وجود اقتصاد قدرتمند آمریکا، همچنان به چشم می خورد. 
دکتر جهانگیری با تأکید بر این که دولت اصرار دارد چهره خشن فقر را از کشور بزداید تصریح کرد: یکی از تصمیمات دولت از ابتدای سال 96 این بود که میزان مستمری همه مددجویان کمیته امداد و بهزیستی را سه تا چهار برابر افزایش دهد و برای این منظور حدود هفت هزار میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافت. 
معاون اول رییس جمهور افزود: دولت تلاش کرده است این برنامه را هر سال متناسب با تورم دنبال کند و این میزان را افزایش دهد و این تصمیمی است که تغییر ناپذیر است و دولت با وجود محدودیت های بودجه تلاش می کند در حد امکان این افزایش انجام شود. 
دکتر جهانگیری با اشاره به برنامه دولت برای توزیع سبد کالا در میان خانوارهای بی بضاعتگفت: در ماه رمضان گذشته وقتی که به دلیل محدودیت بودجه امکان توزیع سبد کالا برای همه خانوارها وجود نداشت، دولت تصمیم گرفت این سبد را برای خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد اجرا کند اقلام مختلف را در میان این خانوارها توزیع کرد. 
معاون اول رییس جمهور یکی دیگر از برنامه های کمیته امداد که با حمایت دولت در دستور کار قرار گرفته است را احداث مسکن برای مددجویان عنوان کرد و افزود: در این جهت گیری تلاش شده است با کمک منابع دولتی و منابعی از سوی خیرین واحدهای مسکونی مورد نیاز مددجویان را تأمین کنیم. 
دکتر جهانگیری با تأکید بر این که توانمندسازی مددجویان مسأله ای مهم و مورد تأیید مقام معظم رهبری است گفت: تقدیر از کسانی که با وجود شرایط دشوار با دریافت وام های خرد از کمیته امداد اشتغال و تولید ایجاد کرده اند روحیه بخش است. مددجویانی که با اعتماد و امید در بخش های مختلف و استارت آپ ها کارآفرین بوده اند مایه مباهات هستند. 
معاون اول رییس جمهور با اشاره به این که مدیران کمیته امداد از دو تا سه هزار میلیارد تومان منابع قرض الحسنه خود به خوبی در جهت توانمندسازی افراد استفاده کرده اند عملکرد این نهاد در استفاده از منابع اشتغال روستایی را نیز صحیح ارزیابی کرد.
دکتر جهانگیری ادامه داد: امروز اولویت اصلی کشور اقتصاد و ایجاد اشتغال است، بنابراین کسانی که با حداقل امکانات در این مسیر تلاش کرده اند شایسته تشکر هستند. امروز تعداد زیادی از افرادی که زیر پوشش کمیته امداد بوده اند به خاطر توانمند شدن از این خانواده خارج شده اند که موضوعی قابل تأمل است این اتفاق از سویی می تواند باری از دوش دولت بردارد و از سوی دیگر فرصت تحت پوشش قرار دادن افراد بی بضاعت دیگر را به وجود آورد. 
معاون اول رییس جمهور تصریح کرد: ایران در برابر محدودیت ها و ضعف هایی که از نظر اقتصادی با آن مواجه است فرصت های بسیاری هم دارد، ایران کشوری فقیر نیست کشوری ثروتمند و پرظرفیت است و اگر همه مدیران و مسئولان و مردم با اراده همت کنند، می توانند کشور را پیش برده و بسازند باید با وحدت و همدلی این حرکت را تسریع کنیم. 
دکتر جهانگیری افزود: فقط یارانه های پنهان بیش از هزار هزار میلیارد تومان برآورد می شود که به جای ضعیف ترین افراد جامعه به ثروتمندان تعلق می گیرد این ارقام قابل مقایسه با اعداد اعلام شده در خصوص کسری بودجه نیست بنابراین ما می توانیم از مشکلات با همت و تصمیمات بزرگ عبور کنیم. 
معاون اول رییس جمهور در پایان سخنان خود با تجلیل از عملکرد آقای بختیاری در مدیریت های مختلف از ابتدای انقلاب تاکنون گفت: دولت با تمام قدرت از کمیته امداد پشتیبانی خواهد کرد تا برنامه های خوب خود را در جهت کمک به مددجویان پیش ببرد. 
در این مراسم استاندار خراسان رضوی و رییس کمیته امداد امام خمینی نیز در سخنانی گزارشی از اقدامات انجام شده در این استان برای محرومیت زدایی ارائه کردند و به تشریح برنامه های خود را برای توانمندسازی مددجویان پرداختند و سپس با حضور معاون اول رییس جمهور از تعدادی از کارآفرینان برتر کمیته امداد در استان خراسان رضوی قدردانی شد.
 
توسعه قطار شهری در 9 کلانشهر کشور در دستور کار دولت قرار دارد 
 
خط دو قطار شهری مشهد با حضور معاون اول رییس جمهور مورد بهره برداری قرار گرفت و فرمان آغاز عملیات اجرایی خط چهار قطار شهری مشهد نیز صادر شد.
 
افتتاح خط دو قطار شهری مشهد با حضور دکتر جهانگیری / معاون اول رییس جمهور: شهدا مسیر آینده نظام را روشن و نورافشانی می کنند / توسعه خطوط ریلی از اولویت های دولت یازدهم و دوازدهم بوده است / بازدید دکتر جهانگیری از آزمون استخدامی آتش نشانان در دانشگاه فردوسی مشهد
دکتر اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز (جمعه) در آیین افتتاح خط 2 قطار شهری مشهد با تسلیت شهادت امام محمد باقر (ع)، با بیان این که توسعه خطوط ریلی در دولت های یازدهم و دوازدهم به یکی از اولویت های دولت تبدیل شد گفت: بر اساس سیاستگذاری دولت تلاش شد که تمام مراکز استان به راه آهن سراسری متصل شوند چرا که مسیر ریلی ارزان ترین و ایمن ترین نوع حمل و نقل است و در این چند سال پنج مرکز استان به ریل سراسری متصل شده اند.
معاون اول رییس جمهور از نامگذاری ایستگاه پایانی خط 2 قطار شهری مشهد به نام شهید کاوه قدردانی کرد و گفت: شهید کاوه شهید سرافراز جنگ تحمیلی و فرمانده ای مقتدر بود که با نثار خون خود به پایداری انقلاب اسلامی کمک کرد.
معاون اول رییس جمهور شهدا را از سرمایه های بزرگ کشور برشمرد و افزود: شهدا برای ما الهام بخش هستند و مسیر را نورافشانی می کنند تا راه آینده نظام روشن شود. 
دکتر جهانگیری با اشاره به این که مسایل حوزه شهری کلانشهر مشهد پس از تهران مهمترین مسایل در بخش مدیریت شهری برای کشور محسوب می شود اظهار داشت: کلانشهر مشهد به دلایل فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و مذهبی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و می تواند نمادی از آثار مدیریت جمهوری اسلامی ایران و مدیریت کلانشهرهای کشور باشد.
معاون اول رییس جمهور افزود: مشهد می تواند از هر نظر مورد بررسی قرار گیرد که چه آسیب هایی در مدیریت کشور وجود داشته و چه راهکارهایی برای حل این آسیب ها باید در پیش گرفت. 
دکتر جهانگیری با قدردانی از مدیریت مطلوب شهری در کلانشهر مشهد تصریح کرد: در مدیریت شهری باید علاوه بر موضوع حمل و نقل، حقوق افراد پیاده نیز مورد نظر قرار گیرد و همه مسایل شهر به صورت یکپارچه دیده شود. بر اساس گزارش ها در مدیریت شهری مشهد به همه بخش ها توجه کافی صورت گرفته و رعایت همه نکات در دستور کار قرار دارد.
افتتاح خط دو قطار شهری مشهد با حضور دکتر جهانگیری / معاون اول رییس جمهور: شهدا مسیر آینده نظام را روشن و نورافشانی می کنند / توسعه خطوط ریلی از اولویت های دولت یازدهم و دوازدهم بوده است / بازدید دکتر جهانگیری از آزمون استخدامی آتش نشانان در دانشگاه فردوسی مشهد
معاون اول رییس جمهور با بیان این که مسایل زیست محیطی، حمل و نقل و ترافیک یکی از مهمترین مسایل کلانشهرهای کشور است خاطر نشان کرد: اگر به موقع برای حل این مسایل تصمیم گیری نشود آثار مخرب آن می تواند به سایر بخش ها تسری پیدا کند. 
دکتر جهانگیری ادامه داد: یکی از مهمترین مسایل تهران و مشهد مسایل زیست محیطی و ترافیک است چرا که بخش زیادی از وقت افراد در ترافیک تلف می شود.
معاون اول رییس جمهور توسعه قطار شهری را یکی از تجربیات موفق بشریت در بهبود حمل و نقل کلانشهرها و حل مسأله ترافیک و محیط زیست برشمرد و اظهار داشت البته ما در زمینه توسعه قطار شهری سال ها عقب هستیم اما باید با جدیت هر چه بیشتر در این زمینه تلاش کنیم تا کاستی های گذشته جبران شود. 
دکتر جهانگیری با اشاره به پروژه های در دست اجرای نظیر قطار سریع السیر قم – تهران – اصفهان و قطار برقی تهران – مشهد خاطرنشان کرد: این پروژه ها از سوی طرف چین قدری با کندی مواجه شده است که باید تلاش کنیم مسایل پیش رو برطرف شود.
معاون اول رییس جمهور با تأکید بر این که توسعه قطار شهری در 9 کلانشهر کشور در دستور کار دولت قرار دارد گفت: دولت توانسته علیرغم محدودیت منابع مالی 318 کیلومتر خط مترو را در پنج کلانشهر اجرا کند که ظرفیت آن جابجایی 800 میلیون نفر مسافر در سال است. 
دکتر جهانگیری افزود: 270 کیلومتر خط مترو نیز در دست اجرا قرار دارد و دولت 13 هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت برای کمک به احداث این خطوط فروخته و 50 درصد بازپرداخت این اوراق نیز بر عهده دولت خواهد بود. 
معاون اول رییس جمهور با اشاره به گزرش شهردار مشهد از برنامه ریزی برای اجرای هفت هزار و 500 میلیارد تومان طرح در شهر مشهد گفت: امیدوارم با اجرای این طرح ها و نیز اجرای خط چهارم قطار شهری مشهد شاهد متحول شدن چهره مشهد و خدمت رسانی هر چه بیشتر به مردم و زائران باشیم. 
دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به برنامه قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا برای اجرای طرح های بزرگ عمرانی در اقصی نقاط کشور خاطرنشان کرد: این قرارگاه طرحهای متعددی را ظرف سال های 98 و 99 به بهره برداری خواهد رساند که مجموعه این اقدامات باعث شده تا سراسر کشور به کارگاهی در حال ساخت و ساز تبدیل شود. 
در این مراسم استاندار خراسان رضوی نیز از وجود ملجاء شریف امام رضا به عنوان سرمایه ای اجتماعی و معنوی برای شهر مشهد یاد کرد و گفت: زیبنده شهری که به نام امام رضا (ع) است این نیست که یک و نیم میلیون نفر جمعیت با وضعیت نامناسب در حاشیه شهر سکونت داشته باشند که لازم است با برنامه ریزی دقیق این مشکل را حل و فصل کنیم. 
شهردار مشهد نیز در این مراسم گزارشی از روند احداث قطار شهری و سرمایه گذاری انجام شده ارائه کرد و به تشریح برنامه های شهرداری مشهد برای اجرای دیگر پروژه های مدیریت شهری پرداخت. 
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا نیز در این مراسم گزارشی از روند اجرای پروژه قطار شهری مشهد ارائه کرد و افزود: خط دو قطار شهری مشهد 14 و نیم کیلومتر بوده و دارای 13 ایستگاه است و برای احداث آن هزار میلیارد تومان و 300 میلیون یورو سرمایه گذاری شده است. 
گفتنی است معاون اول رییس جمهور پس از شرکت در آیین افتتاح خط دو قطار شهری مشهد، با حضور در دانشگاه فردوسی مشهد از روند برگزاری آزمون استخدامی آتش نشانان بازدید کرد.
 
منبع : ایران آنلاین