سفیر انگلیس در واشنگتن:

ترامپ از لج اوباما از برجام خارج شد

کد مطلب: 135998
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۷
سفیر لندن در واشنگتن در یکی از ایمیل‌هایش خطاب به دفتر نخست وزیری انگلیس نوشته است که دونالد ترامپ از لج رئیس‌جمهور اوباما از توافق هسته‌ای با ایران خارج شده است.
 
به گزارش ایران خبر، به نقل از روزنامه دیلی میل، کیم داروک سفیر انگلیس در آمریکا که این روزها افشای ایمیل‌هایش به دفتر نخست وزیری جنجال‌برانگیز بوده در یکی از نوشته‌های خود تاکید کرده است که اقدامات دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا "خرابکاری دیپلماتیک" به شمار می‌آید و کاملاً به دلایل شخصی انجام می‌گیرد.
وی همچنین یادآور شده است که ترامپ صرفاً برای مخالفت با باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین آمریکا و از لج او از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ با ایران خارج شد.
افشای دیدگاه‌های کیم داروک درباره ترامپ که پس از سفر شکست خورده بوریس جانسون، وزیر امورخارجه وقت انگلیس به آمریکا برای تغییر عقیده ترامپ درباره خروج از توافق هسته‌ای در ماه مه ۲۰۱۸ مطرح شده بود، در نهایت هفته گذشته منجر به استعفای وی شد.
سفیر انگلیس همچنین گفته است که میان مشاوران نزدیک به ترامپ و مایک پمپئو وزیر امورخارجه او اختلاف نظر و شکاف وجود دارد و هیچ یک از اعضای ارشد دولت ترامپ، شامل پمپئو، مایک پنس معاون رئیس جمهور و جان بولتون مشاور امنیت ملی نمی‌توانند به‌طور دقیق توضیح دهند که چرا او مصمم به خروج از توافق هسته‌ای بود.
رئیس جمهور آمریکا ماه مه ۲۰۱۸ پس از بارها انتقاد از توافق هسته‌ای با ایران که در ژوئیه ۲۰۱۵ میان تهران و قدرت‌های جهانی حاصل شد، سرانجام به‌طور یک جانبه از آن خارج شد و سپس تحریم‌ها علیه ایران را بازگرداند. این اقدام او با مخالفت شدید سایر طرف‌های توافق، به ویژه هم‌پیمانان نزدیک واشنگتن در اروپا مواجه شد.
منبع : خبرگزاری ايسنا