کد مطلب: 135990
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۱۵
گروه اقتصادی / وزیر نفت روز گذشته در نشست هم‌اندیشی کارگروه ارتقای سلامت اداری و مبارزه با مفاسد اقتصادی و هیأت‌های رسیدگی به تخلفات اداری کارمندان وزارت نفت به بررسی مسائل فساد برانگیز در نفت و راه‌های مقابله با آن پرداخت. در میان صحبت‌های زنگنه گفته‌ها و سرنخ‌های جالبی نیز به گوش می‌رسید.
 

به گزارش شانا، بیژن زنگنه می‌گوید: «عده‌ای الان به ما فحش می‌دهند که دلیلش این است که نمی‌گذاریم نفت کشور را ببرند، بخورند و پول آن را پس ندهند.» وزیر نفت در خصوص فعالیت کارگروه ارتقای سلامت اداری و مبارزه با مفاسد اقتصادی و هیأت‌های رسیدگی به تخلفات که مدتی است با حضور نمایندگان حراست، حسابرسی داخلی، بازرسی نفت، وزارت اطلاعات و سازمان بازرسی کل کشور تشکیل شده است تا بازوی مبارزه با فساد را تقویت کند، باز هم از بابک زنجانی صحبت کرد و گفت: برند «نفت‌خواری» مختص بابک زنجانی است. هر وقت اسم بابک زنجانی را می‌آورم، دو هفته در مطبوعات به ما حمله می‌شود؛ تعدادی مطبوعات جیره‌خوار بابک زنجانی و رسانه‌ها، اما من نمی‌توانم اسم وی را رها کنم. این برندِ نفت‌خواری مختص اوست و نمی‌توانم از آن بگذرم.
برخی شیطان را هم درس می‌دهند
وزیر نفت در ادامه از بخش فرآورده‌های نفتی و فروش آن به‌عنوان نخستین زمینه بروز فساد یاد می‌کند و می‌گوید: «هزاران میلیارد تومان در این بخش اعم از قاچاق و دریافت خارج از سهمیه امکان فساد وجود دارد. البته همه آن در سیستم نفت نیست.» وی بر ضرورت رعایت قانون تأکید و از بخش قراردادها و مناقصه‌ها به‌عنوان دیگر زمینه بروز فساد در نفت نام می‌برد و می‌افزاید: «البته در موضوع قراردادها، مشکلی که وجود دارد ناآگاهی نسبت به اجرای مناقصه‌هاست که از معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری خواستم کمیسیون معاملات آموزش لازم را در این زمینه ببینند تا یاد بگیرند و مناقصه به کسی واگذار شود که حقش است.»
زنگنه با تأکید بر اینکه هر چه اسناد قراردادها مبهم باشد و مسائل در آن حل نشده باشد، مشکل ایجاد می‌کند، می‌گوید: باید پیش از ایجاد مشکل، آن را حل کرد و در صورت ایجاد مشکل نیز سریع آن را برطرف کرد، در غیر این‌صورت شیطان می‌آید وسط و برخی شیطان را هم درس می‌دهند.
وی می‌افزاید: «فروش اموال هم به‌عنوان دیگر زمینه بروز فساد در نفت است که اگرچه نسبت به دو بخش دیگر امکان ایجاد فساد در آن کمتر است، اما باید از آن مراقبت کرد.»
شکل‌گیری فساد میان هم‌ولایتی‌ها
زنگنه با اشاره به اینکه فساد اشکال ‌گوناگون دارد و حتی از نظر من رفیق‌بازی نیز نوعی فساد است، می‌گوید: «برخی همشهری‌ها یا هم‌ولایتی‌های خودشان را دور خود جمع می‌کنند که زمینه‌ساز نوعی فساد است.»
وزیر نفت بیان می‌کند: «باید فضایی ایجاد شود که همه یکدیگر را نسبت به فساد نهی و رخنه‌های فساد را افشا کنند. کارکنان ما باید باور کنند با فساد مبارزه می‌کنیم و با فاسد و مفسد دشمن هستیم و کسانی که فساد را افشا می‌کنند، تکریم کنیم.»
ترحم بر پلنگ تیزدندان...
زنگنه می‌گوید «ترحم بر پلنگ تیزدندان، ستمکاری بود بر گوسفندان» و ادامه می‌دهد: «ترحم در زمینه تخلفات اداری به هیچ‌وجه جایز نیست. با مدیری که به اموال مردم تجاوز کرده است، باید با اشد مجازات برخورد کرد و به هیچ‌وجه نباید به او رحم کرد، اگر ۱۰ مورد با متخلفان برخورد شود دیگر تکرار نخواهد شد، اما وقتی دوباره به کار برگردانده شوند، دوباره تخلفات تکرار می‌شود.»
وزیر نفت با بیان اینکه باید افراد فاسد را پیدا و آنان را رسوا کرد، تأکید می‌کند: «هیأت تخلفات باید مانند دادگاه انقلاب با فساد مبارزه کند و نباید در این موضوع سابقه فرد یا خانواده او ملاحظه شود. باید آنها را رسوا کرد و داغ ننگ را بر پیشانی آنها گذاشت که نتوانند ادامه دهند.»
مبارزه با فساد نباید سیاسی شود
وزیر نفت با بیان اینکه بازرسی ما در ماه‌های اخیر اقدام‌های مناسبی انجام داده است، توضیح می‌دهد: «انتظار من از بازرسی نفت کشف فساد است و هیچ مأموریت دیگری ندارند. البته ما کشفیات خوبی مانند پرونده بابک زنجانی، دکل گمشده شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی، بازرگانی پتروشیمی (PCC) و مدیریت امور اکتشاف شرکت ملی نفت ایران را داشتیم که خودمان آنها را دنبال کردیم.»
زنگنه با بیان اینکه از کشف فساد از سوی سازمان‌های دیگر نیز استقبال می‌کنیم، تأکید می‌کند: «البته از مبارزه با فساد نباید استفاده سیاسی شود، زیرا کار را خراب می‌کند، این یک موضوع ملی است.»
وزارت نفت هیچ خط قرمزی در مبارزه با فساد ندارد
زنگنه در پاسخ به اینکه چه تخلف‌هایی در وزارت نفت کشف شده است، می‌افزاید: «بابک زنجانی به میزان ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار که این تنها اصل آن بوده است به غیر از بهره‌اش، دکل نفتی گمشده، کشف فسادهایی در شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی، پرونده بازرگانی پتروشیمی که هنوز زنده است، پرونده مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در حدود ۱۰۰ میلیارد تومان که در اینجا کشف شد و بلافاصله قوه قضائیه و سازمان بازرسی کل کشور هم برخورد خوبی داشتند و اموال فرد متخلف توقیف شد و طبق برآورد ما اموال توقیف شده بیش از مبلغ برداشت شده است، اینها بخشی از تخلفات کشف شده در وزارت نفت هستند.»
وی درباره فساد ۲۵ میلیون دلاری مدیر مالی نفت که به‌تازگی عنوان شده بود نیز ادامه می‌دهد: «وزارت نفت به هیچ‌وجه مدیر مالی نداشت که بخواهد پولی را هم ببرد. اصلاً کسی نبوده که پولی ببرد و این پول ظرف مدت دو تا سه روز به حساب نفت آمد و فقط موضوعی بود که جنجالی در نفت به وجود آید.»
سرنخ‌ها در زندان
 وزیر نفت در پاسخ به اینکه اموال بابک زنجانی چه مقدار از بدهی‌اش را پوشش می‌دهد، می‌گوید: «وزارت نفت ۲ هزار میلیارد تومان از اموال بابک زنجانی را دریافت کرده‌ است. اموالش فروش نرفته است و بسیار سخت اینها را می‌خرند. خودش مرتب می‌گوید که می‌خواهد پول بدهد و اموالش را پس بگیرد، درصورتی که اموال متعلق به نفت است که اگر موقعی پول داد که خیلی بعید است و در این زمینه تخصص ویژه‌ای دارد، می‌تواند اموالش را از وزارت نفت بخرد.»
زنگنه در پاسخ به‌دلیل خبرسازی‌های اخیر درباره دیدار نمایندگان مجلس شورای اسلامی با بابک زنجانی بیان می‌کند: «فکر می‌کنم ایشان در بعضی از رسانه‌ها خیلی فعال است و مقدار بسیار کمی از پول‌هایی که برده اکنون خرج رسانه‌ها می‌کند.»
وی ادامه می‌دهد: «سرنخ بسیاری از صحبت‌هایی که می‌شود اگر دنبال کنند به داخل زندان برمی‌گردد.»


بــــرش
فساد در مسیر نیروگاه

وزیر نفت با تأکید بر اینکه در مبارزه با فاسد هیچ خط قرمزی وجود ندارد، اظهار می‌کند: «هر جا فساد دیدید آن را دنبال کنید. نفت جای مهمی است، زیرا پول اصلی کشور اینجا (نفت) می‌چرخد. یک بار محاسبه‌ای انجام دادم درباره اینکه اگر روزانه یک کامیون حامل گازوئیل وارد نیروگاه شود و جای گازوئیل در محفظه آن آب ریخته شود، کسی جز راننده و تحویل‌گیرنده خبردار نخواهد شد.» وی می‌افزاید: «یک‌ کامیون با ظرفیت روزانه ۳۰ هزار لیتر سالانه ۱۱ میلیون لیتر می‌شود که اگر هر لیتر گازوئیل را ۱۰۰۰ تومان در نظر بگیریم، ۱۱ میلیارد تومان در سال سود کرده است. هیچ کس هم متوجه نمی‌شود.» زنگنه با بیان اینکه بنیان برخی‌ کارها اشکال دارد از جمله اینکه گازوئیل به‌صورت مجانی در اختیار نیروگاه‌ها قرار می‌گیرد، می‌گوید: «البته این بدان معنا نیست که حواسمان به فساد نباشد. باید تا آنجا که می‌توانیم مسیرها را ببندیم.»

منبع : ایران آنلاین