کد مطلب: 135824
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۱۵
رییس قوه قضائیه گفت: بدون تردید کاهش نقدینگی برای واحدهای تولیدی مساله جدی در کشور است و تنها راه چاره آن هدایت نقدینگی موجود در کشور به سمت تولید است.
 

به گزارش ایران خبر، سید ابراهیم رئیسی در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی و شورای اداری استان مرکزی با اشاره به گزارش ارائه شده در خصوص افزایش سرمایه گذاری، اشتغال و کاهش بیکاری در استان که گزارشی مسرت بخش بود و نویدبخش برداشتن گام‌های بلندی در استان است، گفت: برخی از مباحث مطرح شده در خصوص موانع تولید باید در سطح کلان و ملی رفع شوند.

وی افزود: ممکن است که استان در جایگاه تصمیم گیری کلان نباشد، اما در تصمیم سازی می‌تواند کلان فکر کند.

رئیسی با بیان اینکه بسیاری از مباحث مطرح شده در جلسه کاربردی است و می‌توان از نیروهای نخبه و تجربیات استفاده کرد و نگاه‌های راهبردی را به نگاه‌های کاربردی و اجرایی در میدان عمل تبدیل کرد، گفت: در رفع موانع مباحث مانند بهره بانکی و مالیات ارزش افزوده نیازمند تصمیم گیری در سطح کلان است، اما می‌توان در استان تصمیم سازی کرد.

وی اضافه کرد: بدون تردید کاهش نقدینگی برای واحدهای تولیدی مسئله جدی در کشور است و تنها راه چاره آن هدایت نقدینگی موجود در کشور به سمت تولید است که رونق تولید، کاهش رکود و رونق اقتصادی را به همراه دارد و اگر این نقدینگی به سمت دلالی سوق یابد معضل کشور دوچندان می‌شود.

رئیسی با بیان اینکه سخن گفتن از رونق تولید با مسئله قاچاق کالا سنخیت ندارد، گفت: باید با قاچاق سازمان یافته در کشور برخورد سریع و حساب شده صورت گیرد و قانون و ساز و کار قانونی در این راستا وجود دارد و اگر برخورد نشود قطعاً در عرصه رونق تولید مشکل خواهیم داشت.

وی با اشاره به جلسه صبح امروز با واحدهای تولیدی و تعدادی کارگران که نسبت به تولید اعلام آمادگی داشتند، بیان کرد: با توجه به توانایی موجود در کشور و در بین مهندسان و کارگران می‌توان بسیاری از گره‌ها را باز کرد. هر زمان که مردم وارد میدان عمل شده‌اند بسیاری از مشکلات حل شده است و باید از این ظرفیت استفاده کرد.

رئیس قوه قضائیه با تاکید بر اینکه باید موضوع موانع تولید به صورت کلان پیگیری شود و از بحث‌های کلان نباید گذشت، افزود: لازم است کمیسیون کاری تشکیل و مباحث پرورش داده شود و قطعاً در جلسه ستاد اقتصادی که به تدبیر مقام معظم رهبری تشکیل شده است این مباحث و موضوعات پیگیری خواهد شد و نباید هیچ مسئولی نسبت به موضوعات کوتاهی کنند.

وی با بیان اینکه با ارائه راهکاری‌های اجرایی به همراه مجلس شورای اسلامی دولت و قوه قضائیه می‌توان موضوعات را پخته و مطرح و بررسی کرد به مسائل مرتبط با منطقه و اقلیم اشاره کرد و گفت: بخشی از مشکلات در داخل استان قابل رفع است و باید این موضوعات از مباحث کلان جدا شود.

رئیسی با اشاره به موضوع خصوصی سازی گفت: مباحث و پرونده‌هایی که در محاکم استان کشور و دیوان مطرح است مصداقی پیگیری خواهیم داشت و از این زمان به بعد یک ماه فرصت می‌گذاریم تا موضوعات پیگیری شود و باید مباحث مطرح شده در این جلسه به نتیجه برسد.

وی تصریح کرد: اگر موضوع حمایت از تولید و رونق تولید و سرمایه گذار مطرح می‌شود این حمایت باید حمایت حقوقی، اقتصادی و مالی و قضائی باشد. مگر می‌شود تسهیلات مورد نیاز حوزه تولید در فضایی غیر از تولید استفاده شود؟ یقین داریم که بسته‌های حمایتی‌ها از مشکلات کشور گره باز می‌کند و در این راستا دفتر حمایت از سرمایه گذاران در سازمان بازرسی کشور فعال شده است تا موانع کار مشخص و رفع شود.

رئیس قوه قضائیه بیان کرد: اعتقاد دارم با توکل به خدا می‌توان رو به جلو حرکت کرد. این کشور کشور امام رضا (ع) است مردان و زنان مخلص این سرزمین آماده خدمت و جهاد اقتصادی هستند و چهره‌های آماده و پای کار را می‌بینم و با همت بلند و اراده و پیگیری می‌توان کارها را به انجام رساند و با توجه به ظرفیت قوه قضائیه که وظیفه خطیری در این راستا دارد می‌توان امور را اجرایی کرد.

وی تصریح کرد: طبق فرموده مقام معظم رهبری علیرغم همه دشمنی‌ها آینده برای کشور بسیار روشن موفقیت آمیز و توأم با پیشرفت می‌بینم. ما هم با توجه به ظرفیت‌های کشور و افراد مصمم و کارآمد به ویژه جوانان آینده کشور را روشن می‌بینیم.

رئیسی اضافه کرد: دشمنان با همه عربده‌ها، فشارها و تطمیع‌ها تاکنون کاری از پیش نبرده‌اند و امروز جبهه انقلاب اسلامی دست برتری دارد و در برترین و بالاترین جایگاه‌ها از نظر اقتدار و عزت قرار دارد.

منبع : خبرگزاری ايسنا