کد مطلب: 135408
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۱۶
وزیر نفت درباره اجازه ندادن به بازگشت نفتکش ایرانی که برای تعمیر در عربستان پهلو گرفته است، تصریح کرد: مقامات ایرانی از طریق شرکت ملی نفتکش، ماجرای نفتکش را دنبال می‌کنند.
 

به گزارش ایران خبر، بیژن زنگنه وزیر نفت صبح امروز (چهارشنبه) در حاشیه نشست هیأت دولت در جمع خبرنگاران با بیان اینکه موضوع جمهوری اسلامی پس از اجلاس اوپک به همه خواسته‌های خود رسیده است، اظهار داشت: مهمترین هدف این اجلاس حفاظت و صیانت از موجودیت اوپک بود.

وی ادامه داد: اوپک سازمانی است که تصمیماتش باید با اجماع گرفته شود و تصمیمات نباید از بیرون به آن ابلاغ شود. اگر هم قرار است پخت و پز در مورد تصمیمات گرفته بشود باید در بین اعضا انجام بشود.

زنگنه با اشاره به انجام فرایندهای تصمیم گیری در درون اوپک در تاریخ ۶۰ ساله آن گفت: اخیراً روال‌هایی خارج از آنچه که همیشه بوده انجام می‌شد که موجب نگرانی اعضای اوپک بود. گرچه بعضی از اعضای اوپک به هر دلیلی مطالب و نگرانی‌های خودشان را به صورت علنی عنوان نمی‌کنند اما این نگرانی‌ها وجود داشت. ما اینها را با وزرا و در اجلاس وزیران مطرح کردیم و نهایتاً هم تأثیر گذار بود.

وی مهمترین تأثیر این موضوع را بیانیه و منشور همکاری بین اوپک و غیر اوپک دانست و بیان کرد: تغییرات مفهومی مهمی در اوپک رخ داده است و فکر می‌کنم دیگر این اتفاق که از بیرون تصمیمی گرفته شود و به اوپک برای تصویب تحمیل شود، وجود ندارد.

زنگنه مسائل مطرح شده از سوی ایران در جلسه وزیران اوپک را تأثیرگذار دانست و تاکید کرد: بیانیه پایانی شورای همکاری بین اعضای اوپک و غیره اوپک نشان‌دهنده تأثیرگذاری مسائل مطرح شده از سوی ایران است و تغییرات مهمی از لحاظ مفهومی در این بیانیه اتفاق افتاد.

وزیر نفت گفت: تمامی اعضای اوپک دارای حق مساوی هستند و با اجماع تصمیمات گرفته می‌شود، ما سخنان خود را درباره آنچه آمریکایی‌ها می‌گویند و فشارهایی که بر کشور ما می‌آورند از طریق مصاحبه با رسانه‌های آمریکایی بیان کردیم و گفتیم که ایران تحت فشار مذاکره نمی‌کند و اگر می‌خواهند تغییری در شرایط ایجاد شود حتماً باید تحریم‌ها برداشته شود.

زنگنه با بیان اینکه رسانه‌هایی مثل رویترز و دیگر رسانه‌ها دروغ پردازی‌هایی را دارند، ادامه داد: رسانه‌های داخلی نباید فریب این دروغ‌ها را بخورند و خیلی باید حواسشان را جمع کنند. رسانه‌ها آنچه را باز نشر کنند که وزارت نفت تأیید می‌کند.

وی درباره اجازه ندادن به بازگشت نفتکش ایرانی که برای تعمیر در عربستان پهلو گرفته است (اینجا بخوانید)، تصریح کرد: مقامات ایرانی از طریق شرکت ملی نفتکش، ماجرای نفتکش را دنبال می‌کنند تا مشکل به زودی حل شود. این موضوع هزینه‌های مالی در بر دارد اما نگرانی بیشتر برای اتفاق افتادن فاجعه‌های زیست محیطی در آن منطقه است.

وزیر نفت در واکنش به اینکه گفته می‌شود اسناد طبقه بندی شده ای از وزارت نفت توسط خانم دستگیر شده خارج شده است، گفت: از هیچ مرجعی در این خصوص با ما تماس و گزارش رسمی گرفته نشده است. هر چه هست مطالب شفاهی و غیر رسمی است.

زنگنه در خصوص اینکه آیا خود وزارت نفت پیش از دستگیری آن خانم سندی پیدا کرده است، افزود: دستگاه امنیتی دو سال پیش یکی از همکاران را به صورت غیر رسمی خواسته و با وی صحبت‌هایی کرده است.

وی در پایان و در پاسخ به اینکه آیا مسیرهای نشان داده شده فروش نفت در صدا سیما را تأیید می‌کنید، خاطر نشان کرد: این چیزهایی که گفته می‌شود را تأیید نمی‌کنم اما از رسانه‌ها خواهش می‌کنم در مورد صادرات نفت، مقصد و کشتی‌ها به عنوان وظیفه ملی و نه یک دستور بدون تأیید وزارت نفت مطلبی را نشر یا باز نشر ندهند.

منبع : خبرگزاری مهر