کد مطلب: 134731
 
تاریخ انتشار : جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۹
سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل درباره سرنگونی پهپاد آمریکایی در آب های سرزمینی ایراان گفت بر اساس ماده ۵۱ منشور سازمان ملل از کشورمان دفاع کردیم.
 

به گزارش ایران خبر، مجید تخت روانچی در گفت و گوی اختصاصی با خبرگزاری صداوسیما در سازمان ملل افزود بعد از تجاوز پهپاد آمریکایی به فضای جمهوری اسلامی ایران، ما نامه‌ای را به دبیرکل سازمان ملل و رئیس دوره‌ای شورای امنیت فرستادیم.
وی افزود در این نامه ادله حقوقی جمهوری اسلامی برای اثبات این اقدام تجاوزکارانه و تحریک کننده آورده شده است.
تخت روانچی گفت طبق مفاد ذیربط منشور ملل متحد تاکید کردیم پس از اخطارهای رادیویی به پهپاد آمریکایی که با بی توجهی همراه شد، ما متوجه شدیم این پهپاد وارد فضای جمهوری اسلامی شده است.
سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل تصریح کرد پس از اخطار و بر اساس ماده ۵۱ منشور ملل متحد که حق دفاع مشروع کشورها از خود را بیان کرده است ما به ساقط کردن این پهپاد اقدام کردیم.
تخت روانچی افزود به دبیرکل نوشتیم ما به دنبال جنگ نیستیم اما نمی‌توانیم نسبت به تجاوز به سرزمین مان در دریا ‏، زمین و هوا بی تفاوت باشیم.
وی گفت از جامعه بین المللی می‌خواهیم که اقدامات لازم را صورت دهد تا جلوی این گونه تخلفات آمریکا و اقدامات غیر قانونی آمریکا گرفته شود.
تخت روانچی اضافه کرد ما نامه را به دبیرکل فرستادیم و این نامه در دبیرخانه سازمان ملل بررسی می‌شود و در گفت و گو های آینده با مقامات سازمان ملل آن را دنبال خواهیم کرد. چون یک موضوع جدی برای ماست و نمی‌توانیم نسبت به آن بی تفاوت باشیم و براساس منشور ملل متحد از حق خود دفاع خواهیم کرد.
نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت ما به طور مشخص مختصات نقطه‌ای که این پهپاد هدف حمله قرار گرفته آورده ایم که کاملاً مشخص است در فضای سرزمینی جمهوری اسلامی ایران بوده است.

منبع : خبرگزاری مهر