کد مطلب: 134463
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۲۰
وزیر نیرو گفت: الحاق ایران به منطقه اقتصادی اوراسیا در حال نهایی شدن است و با نهایی شدن آن، ایران می تواند به بازار مقصد ۱۸۰ میلیون نفری کشورهای عضو این منطقه ملحق شود.
 

به گزارش ایران خبر، رضا اردکانیان پیش از ظهر امروز در حاشیه پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و روسیه با بیان اینکه الحاق جمهوری اسلامی ایران به منطقه اقتصادی اوراسیا در حال نهایی شدن است، گفت: در نتیجه اجرایی شدن این الحاق ایران می‌تواند به بازار مقصد ۱۸۰ میلیون نفری کشورهای عضو این منطقه دسترسی پیدا کند و در نتیجه آن روابط اقتصادی خود در بخش عرضه کالا را توسعه دهد. به ویژه در شرایط کنونی که مورد تحریم‌های غیرقانونی آمریکا قرار داریم.

وی ادامه داد: برای حضور در پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و روسیه حدود ۵۰۰ شرکت خصوصی از ایران اعلام آمادگی کردند که نشان دهنده شکل گیری فصلی نو در روابط بین ایران و روسیه است.

به گفته وی، وزارت نیرو در تلاش است تا ارتباط بین بخش خصوصی دو کشور را تقویت و تسهیل کند. این در حالی است که ارزش واردات روسیه سال گذشته بالغ بر ۲۵۰ میلیارد دلار بوده است که قطعاً با الحاق ایران به اوراسیا سهم ایران در بازار روسیه افزایش یافته و برای حدود ۸۰۰ قلم کالا تعرفه ترجیحی برقرار خواهد شد.

وزیر نیرو با بیان اینکه طی این اجلاس ۱۳ کارگروه تخصصی حمل و نقل، انرژی، کشاورزی، گردشگری، بهداشت و درمان آغاز به کار کرده اند، گفت: امیدواریم در زمان برگزاری این رویدادها در بخش‌های مختلف شاهد امضای پروژه‌های مشترک مختلفی باشیم.

اردکانیان ادامه داد: در حال حاضر از محل وام اختصاص یافته از سوی روسیه، برخی پروژه‌ها از جمله ساخت نیروگاه ۱۴۰۰ مگاواتی در هرمزگان، برقی کردن راه آهن گرمسار-اینچه برون در دستور کار است که تصمیم داریم با استفاده از فرصت این اجلاس، روند این پروژه‌ها را تسریع بخشیم.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه روابط اقتصادی و فعالیت مشترک بین ایران و روسیه قابلیت افزایش بیشتری دارد، اظهارداشت: پیش بینی می‌کنیم که بتوانیم در چارچوب ضوابط موجود و همچنین کانال اقتصادی اوراسیا، میزان مبادلات بین دو کشور را افزایش داده و امکان ترانزیتی را برای صادرات محصولات کشورهای عضو اوراسیا فراهم کنیم. البته در این بین به منظور حل مشکلات بانکی، بانک مرکزی کشورمان با همتایان خود در روسیه به زودی کارگروه مشترکی را برای بررسی و حل مشکلات در این زمینه در تهران برگزار می‌کند که در تلاشیم با حل و فصل مشکلات بانکی، روابط بین دو کشور نسبت به گذشته افزایش یابد.

این عضو کابینه دولت دوازدهم در پایان توضیح داد: در سال جاری کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران با کشورهای ارمنستان، افغانستان و تاجیکستان با همکاری وزارت نیرو برگزار می‌شود که در نتیجه آن فصلی جدید از ارتباط بین ایران با کشورهای مذکور آغاز خواهد شد.

منبع : خبرگزاری مهر