کد مطلب: 134319
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۶
خطیب نماز جمعه این هفته تهران تاکید کرد: ترامپ٬ پمپئو و بولتن محور شرارت بوده و صادق نیستند.
 
به گزارش ایران خبر، حجت‌الاسلام خاتمی با بیان اینکه خطبه اول امروز با محور سبک زندگی قرآنی با آیه ۶ سوره حجرات است، گفت: باید گفت در گذشته و امروز رسانه جزء زندگی و در متن زندگی بوده و این حقیقت است و امروز با گسترش رسانه‌ها به ویژه فصای مجازی اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

وی تاکید کرد: اینکه در این عرصه چطور زندگی می کنی چهار نکته دارد. اول اینکه صاحبان همه رسانه‌ها باید خدا را در نظر داشته باشند. اینکه فلان رسانه گفته است منبع نیست باید قابل اثبات باشد و مستند باشد. دروغ و شایعات نمی‌تواند زیرمجموعه قول سدید باشد.
نکته دوم این است که کاربران بی‌تحقیق حرفی را نپذیرند.
خطیب نماز جمعه این هفته تهران با بیان اینکه خطبه اول امروز با محور سبک زندگی قرآنی با آیه ۶ سوره حجرات است، گفت: باید گفت در گذشته و امروز رسانه جزء زندگی و در متن زندگی بوده و این حقیقتیست و امروز با گسترش رسانه‌ها به ویژه فصای مجازی اهمیت بیشتری پیدا کرده است.
در این عرصه چگونه زندگی کنیم این آیه شریفه بخشی از زندگی در این عرصه را بیان می‌کند که چهار نکته دارد. اول اینکه صاحبان همه رسانه‌ها باید خدا را در نظر داشته باشند. اینکه فلان رسانه گفته است منبع نیست باید قابل اثبات باشد و مستند باشد. دروغ و شایعات نمی‌تواند زیرمجموعه قول سدید باشد. نکته دوم این است که کاربران بی‌تحقیق حرفی را نپذیرند.

آیت الله خاتمی در خطبه‌های دومگفت: حضرت علی (ع) می‌فرمایند ایمان نشانه‌هایی دارد که یکی از آن‌ها این است که و وقتی اسم دیگران مطرح می‌شود تقوا داشته باشید و بستری برای بدگویی و غیبت و تهمت نبینید و در حالات بزرگان دیروز و امروز این است که تا اسم افراد مطرح می‌شود بسیار مراقبند که غیبت نکنند.این سبک زندگی این است که گناه دیگران را به دوش نکشید و این با تقوا سازگار نیست.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به سالروز تخریب قبور ائمه گفت: تخریب بقیع جنایتی است که وهابی‌ها کردند و انچه امروز داعش می‌کند زیربنای تفکراتشان همان است یعنی تفکر انحرافی انگلیسی است و این جنایت محکوم بوده و هست و خواهد بود.
وی با اشاره به شهادت عالم فرزانه حاج محمد خرسند در شب‌های قدر گفت: قاتلین به وضع فجیعی او را به شهادت رساندند و امید است که دستگاه قضایی برخورد قاطع با این جنایت داشته باشند تا به سزای عمل ننگین خود برسند.
هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم ترافیک سیاست خارجی بود و وزیرخارجه آلمان و نخست وزیر ژاپن آمد و ملاقات نخست وزیر ژاپن با رهبری بسیار مورد توجه قرار گرفت که اظهارات رهبری در این دیدار اظهارات یک رهبر خردورز، ظریف، زیرک و هوشیار بود؛ و در حاشیه این دیدار باید به رسم و ادب مهمان‌نوازی اشاره کرد. رسم و ادب مهمان نوازی را رهبر رعایت کرد و فرمودند ما ژاپن را کشوری دوست می‌دانیم و گرچه گلایه‌هایی وجود دارد و این نهایت ادب و مهمان نوازی است.
آیت الله خاتمی افزود: نکته دوم این بود که آبه میخواست پیام ترامپ را برساند و رهبری فرمودند من شخص ترامپ را شایسته مبادله هیچ پیامی نمی‌دانم و هیچ پاسخی به او ندارم و نخواهم داد. این سبک پیامبر است که متکبرین را باید تحقیر کرد و این حق ترامپ بود که تحقیر شود.
آبه از قول ترامپ گفت که ما قصد تغییر رژیم را ندارد، اما رهبری فرمودند ترامپ هم مثل سایر رئیس جمهور‌های پیشین آمریکا قصد براندازی دارد، اما نمی‌تواند و این موضع ایشان زیربنای قرآنی دارد و در سوره بقره آمده است.
وی ادامه داد :آبه در دیدار با رهبری عنوان کرد که ترامپ می‌خواهد با ما  در مورد مسئله هسته‌ای مذاکره مجددی داشته باشد و رهبری فرمودند٬  پنج سال در حال مذکره بودیم و به نتیجه رسیدیم، ولی ترامپ زیر آن زد و ما دیگر اشتباه را تکرار نخواهیم کرد. ترامپ صداقت ندارد و دروغگویی او از بدیهیات سیاست رییس کاخ سفید است تا جایی که در یک روزنامه آمریکایی گفته شده که او روزی ۱۲ دروغ می‌گوید.
آیت الله خاتمی تاکید کرد:مثلث ترامپ٬ پمپئو و بولتن محور شرارت بوده و صداقت ندارند. همچنین ترامپ آخر امسال در انتخابات رای می‌خواهد و رای او به این گره خورده است که ایران را پای میز مذاکره مجدد ببرد، اما این آرزو را به گور خواهد برد.

خاتمی گفت: در دیدار اخیر، نخست وزیر ژاپن گفت که آمریکا می خواهد از ساخت سلاح هسته‌ای در ایران جلوگیری کند که آقا در جوابش فرمودند، ما شرعا ساخت سلاح‌های کشتار جمعی را درست نمیدانیم، ولی آمریکا بداند اگر می خواستیم بسازیم هم کسی نمیتوانست مانع ما بشود. این یعنی کشوری که خود کلاهک‌های هسته‌ای بسیاری دارد می خواهد ما را از ساخت کلاهک هسته‌ای منع کند.
وی در خصوص بخشی دیگر از صحبت‌های رهبری عنوان کرد: آقا فرمودند با مذاکره هیچ چیز حل نخواهد شد و ملت آزاد زیر بار فشار، پای میز مذاکره نخواهند نشست.
امام جمعه موقت تهران همچنین در خصوص نقش سعودی‌ها در منطقه گفت: هرکجا که نامی از آدمکشی و جنایت است، سعودی‌ها حضور دارند؛ اخیرا کودکی ۱۳ ساله را به خاطر حضور در میان معترضین، دستگیر کرده و به اعدام با شمشیر محکوم کرده است.
خاتمی در خصوص حجاب اظهار کرد: حجاب و عفاف قانون است.  کشف حجاب جرم است و با آن مقابله می‌شود  چراکه تامین کننده امنیت اخلاقی و امنیت روانی جامعه است.
وی ادامه داد: برخی از این بی حجابی‌ها و بد حجابی‌ها عادی نیست و طراحی شده از سوی دشمنان است که باید از سوی قانون برخورد جدی با آن‌ها صورت بگیرد.
امام جمعه موقت تهران همچنین عنوان کرد: امر به معروف و نهی از منکر باید از جانب مردم و مسئولان انجام بشود و باید قانون و شرعا از این کار حمایت به عمل بیاید که دستگاه قضا اخیرا عملکرد خوبی در این زمینه داشته است.
خاتمی در پایان از قوه قضائیه بابت برخورد قاطع با مفسدان اقتصادی و نشان دادن اراده جدی نظام در برخورد با مفاسد اقتصادی، برخورد با هنجارشکنان و قانون رسیدگی به اموال مسئولین، تشکر کرد و گفت: اموال مسئولین باید در معرض دید عموم قرار گیرد تا در صورت بروز خطایی از سمت مسئولین، قبل از قانون، مردم به مقابله با آن‌ها برخیزند که این اصل برگرفته از نامه امام علی (ع) خطاب به مالک اشتر است که امیدواریم در این مسیر به پیروزی و موفقیت گام بردارند.
منبع : خبرگزاری مهر