کد مطلب: 132115
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۰۸
سخنگوی شورای نگهبان گفت: اگر مجلس بتواند ایرادهای احتمالی شورای نگهبان در زمینه قانون انتخابات را برطرف کند، شاید این قانون به انتخابات آینده برسد.
 

به گزارش ایران خبر، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در حاشیه اختتامیه نخستین دوره مسابقه شبیه سازی شورای نگهبان با اشاره به دستور کار دیروز این شورا افزود: دیروز دو مصوبه در دستورکار شورا قرار داشت که یکی مربوط به بررسی اصلاحیه قانون اصل ۴۴ قانون اساسی بود که بررسی آن تقریباً تمام زمان جلسه را به خود اختصاص داد و مصوبه دیگر مربوط به بحث اصلاح قانون انتخابات بود که متأسفانه به بررسی آن نرسیدیم.

وی ابراز امیدواری کرد که شورای نگهبان در جلسات هفته آینده و جلسات فوق‌العاده بتواند در زمان مقرر و قانونی دیدگاه‌هایش را به مجلس اعلام کند.

کدخدایی در پاسخ به این پرسشی درباره تصویب نشدن بهنگام اصلاحیه قانون انتخابات و تکرار نابسامانی‌های گذشته در انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: آنچه که وظیفه ما در قبال مجلس شورای اسلامی برای ارائه مشورت در دو سال گذشته بود انجام دادیم البته انتظار داشتیم که مجلس زودتر از این بتواند و موفق شود که اصلاحیه را به تصویب برساند، اما متأسفانه ممکن نشد.

وی گفت: اکنون نمی‌توانم پیش بینی خاصی در این باره داشته باشم، اما طبعاً اگر در این فرصت‌ها مجلس بتواند ایرادهای احتمالی شورای نگهبان را برطرف کند شاید این قانون به انتخابات آینده برسد وگرنه طبعاً هیچ تفاوتی با دیگر مصوبات نمی‌کند. از گروه‌های برگزیده اول تا سوم در نخستین مسابقه شبیه سازی شورای نگهبان برای فعالیت در پژوهشکده این شورا دعوت به همکاری می‌شود.

عباسعلی کدخدایی هدف اولیه از برگزاری این دوره از مسابقات را آموزش دانشجویان و پژوهشگران علاقه‌مند به فعالیت‌های شورای نگهبان دانست و افزود: این روش‌های رقابتی که به شبیه سازی معروف است در اغلب کشورها به ویژه با موضوع عملکرد مراجع قضائی بین‌المللی یا داخلی برگزار می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: این روش نخستین بار در شورای نگهبان از جانب پژوهشکده این شورا با رقابت میان حدود ۴۰۰ نفر از دانشجویان دانشکده‌های مختلف کشور برگزار شد که هدف اولیه اش آموزش دانشجویان و علاقه‌مندان به مسائل این نهاد بود و هدف دیگر بسط عملکرد و رویه‌های شورای نگهبان است که افرادی از بیرون از این نهاد در جایگاه اعضای آن قرار بگیرند و بتوانند مصوبات مشابه ارسالی به شورا را در چارچوب وظایف اعضا بررسی کنند تا با رویه‌های کار در شورا و اقدامات آن آشنا شوند.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: با شرکت کنندگان در این رویداد علمی که صحبت می‌کردیم دیدگاهشان در خصوص عملکرد شورا تغییر کرده بود یعنی به دشواری‌های کار و ظرایف فعالیت‌های شورا تا حد زیادی واقف شده بودند که برای ما بسیار خرسندکننده بود.

وی با اشاره به تصمیم شورای نگهبان برای جلب همکاری گروه‌های اول تا سوم این رقابت‌ها در پژوهشکده این شورا هدف از این تصمیم را افزایش تجربیات دانشجویان و نخبگان و انتقال این تجربیات به نسل جوان برشمرد و ابراز امیدواری کرد: با برقراری ارتباط با این گروه‌ها به اهداف مدنظر برسیم.

منبع : خبرگزاری مهر