کد مطلب: 130483
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۳
برخی از اعضای شورای شهر تهران با ابراز رضایت از عملکرد نوروزگاه های پایتخت آن را باعث افزایش نشاط اجتماعی با هزینه حداقلی عنوان کردند.
 

به گزارش ایران خبر، سوم فروردین ماه امسال برای دومین سال پیاپی زنگ آغاز به کار نوروزگاه ها به صدا در آمد. این نوروزگاه ها که روز گذشته به کار خود پایان دادند با استقبال شهروندان، مهمانان نوروزی و البته اظهارنظرهای مسئولین همراه بود. اعضای شورای شهر تهران درباره این ویژه برنامه‌های نوروزی صحبت کرده اند که می‌خوانید.

محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران، درباره نوروزگاه ها می‌گوید: «سال گذشته شاهد برگزاری نوروزگاه ها بودیم که تجربه مناسبی بود، اما نه به این عظمت و گستردگی که در نوروز ۹۸ شاهد آن هستیم. در بازدیدهایی که از نوروزگاه ها داشتم، استقبال مردم بسیار خوب و چشمگیر بود. مردم با حداقل امکانات می‌توانند خود را به محل برگزاری نوروزگاه ها برسانند و از فعالیت‌های متنوع آنها بهره مند شوند. برنامه‌هایی که هم نشاط آور و هم فرهنگی، آموزشی، جذاب و بسیار متنوع است.»

محمود میرلوحی هم معتقد است نوروزگاه ها هنر را به سطح جامعه آوردند و می‌گوید: «وقتی استقبال مردم از نوروزگاه ها و برنامه‌های مفرح آن را دیدم، احساس خوبی به من دست داد. مردم از ویژه برنامه‌های نوروزگاه ها خیلی راضی بودند. در صحبتی که با مردم داشتیم آنها خواستار توسعه، دوام و استمرار این برنامه‌ها بودند که باید در این زمینه برنامه ریزی شود.
نشاط اجتماعی یک کار فصلی و ویژه نوروز نیست، در نوروز همه زمینه‌ها هماهنگ برای شادی، لبخند و شکوفایی است اما در همه سال از ماه رمضان گرفته تا دیگر مناسبت‌های مذهبی و ملی و جشن‌های آئینی باید چنین برنامه‌هایی برای شهروندان تهرانی و مسافران به پایتخت طراحی شود.»

یکی از ویژگی‌های نوروزگاه های امسال، توجه ویژه به حضور خانواده‌ها و تعامل بیشتر آنها با هم بود.

الهام فخاری دیگر عضو شورای اسلامی شهر تهران است که از معتقد است، نوروزگاه ها تعامل بیشتر شهروندان و خانواده‌ها را همراه داشت: «نقطه قوت نوروزگاه ها در این است که این برنامه‌ها در دل شهر برگزار می‌شود و تعامل بیشتر خانواده‌ها و شهروندان را فراهم می‌کند. شهر متعلق به مردم است و نوروزگاه ها این رویکرد را دنبال می‌کنند. ما خواهان بازگشت مردم به عرصه‌های شهری هستیم که این مسئله موجب رونق بیشتر شهر و تعامل شهروندان با یکدیگر می‌شود. این برنامه‌ها باعث می‌شوند مردم فقط برای خرید و کار کنار یکدیگر قرار نگیرند؛ بلکه برای لذت بردن و استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی و مشارکت در چنین برنامه‌هایی در کنار یکدیگر قرار گیرند.»

او ادامه می‌دهد: «رایگان بودن اماکن گردشگری شهرداری تهران کمک می‌کند، مردم این روزها بدون درگیر شدن در بحران‌های اقتصادی برای تفریح به تجریه‌های همگانی در فضاهای عمومی شهری دست پیدا کنند.»

تهران بیش از دویست سال است که پایتخت ایران است و جاذبه‌های تاریخی و گردشگری بسیاری دارد، جاذبه‌هایی که بسیاری از آنها زیر شلوغی و ترافیک این کلانشهر و روزمره گی پنهان مانده است.

حسن خلیل آبادی که خود رئیس کمیسیون میراث فرهنگی شورای شهر تهران و آشنا به مسائل گردشگری است، نوروزگاه ها را در تغییر نگاه گردشگران به پایتخت مؤثر می‌داند و می‌گوید: «چنین برنامه‌هایی می‌تواند گردشگران داخلی و خارجی را به تهران بیاورد. همین طور امکانات نوروزگاه‌ها به شناخت شهر تهران و تاریخچه آن کمک می‌کند و حتی باعث سفر گردشگران در سایر روزهای سال به تهران می‌شود. نوروزگاه‌ها توانسته اند با برنامه‌های متنوع فرهنگی و آموزشی، زمینه ساز جذب گسترده گردشگران به تهران شوند.

تهران به عنوان پایتخت ایران و با سابقه تاریخی که دارد از پتانسیل‌های بسیاری برای گردشگران برخوردار است که مدیریت شهری باید با همکاری دستگاه‌های مرتبط در راستای احیا، معرفی و نمایش آن به شهروندان و گردشگران سراسر کشور اقدام کند؛ اقدامی که امسال در برنامه‌های نوروزگاه به خوبی شاهد آن بوده ایم.»

زهرا نژادبهرام، عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران، هم می‌گوید: «اینکه از ظرفیت‌های نوروز بتوانیم به عنوان رویداد فرهنگی استفاده کنیم باعث آشتی و شادی مردم با شهر می‌شود. تهران مقصد تجاری، سیاسی و اقتصادی است این نوروزگاه‌ها در تغییر نگاه مردم به شهر و تبدیل شدن آن به یک مقصد خاص گردشگری مؤثر است.»

منبع : خبرگزاری مهر