کد مطلب: 129022
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۲۳
تولید نفت اوپک در ماه فوریه امسال باز هم کاهش یافت که این نشانه مقاومت این سازمان در برابر خواسته‌های رئیس جمهوری آمریکاست.
 

به گزارش ایران خبر، نظرسنجی خبرگزاری رویترز از لندن نشان داد تولید نفت اوپک در ماه فوریه سال ۲۰۱۹ میلادی به پایین‌ترین حد در چهار سال اخیر رسید، زیرا عربستان و متحدانش در میان کشورهای حاشیه خلیج فارس، تولید خود را فراتر از سهمیه تعیین شده در توافق جهانی کاهش تولید نفت کاهش دادند و روند کاهش ناخواسته تولید نفت ونزوئلا ادامه یافت.

کاهش تولید روزانه ۳۰۰ هزار بشکه‌ای اوپک در ماه فوریه در شرایطی محقق می‌شود که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، از اوپک انتقاد کرد و از این سازمان خواست کاهش تولید خود را تعدیل کند.

یک منبع وابسته به اوپک در واکنش به اظهارات ترامپ، گفت: ما به برنامه خود پایبند می‌مانیم.

نظرسنجی رویترز در روز جمعه (۱۰ اسفندماه) نشان داد تولید نفت اوپک در ماه فوریه امسال ۳۰ میلیون و ۶۸۰ هزار بشکه در روز بود که کمترین تولید اوپک از سال ۲۰۱۵ میلادی تاکنون است.

در ماه فوریه سال ۲۰۱۹ میلادی، ۱۱ عضو اوپک که ملزم به اجرای توافق جهانی کاهش تولید نفت هستند، به میزان ۱۰۱ درصد به این توافق پایبند بودند که ۷۰ درصد نسبت به ماه ژانویه این سال بیشتر است.

طبق نظرسنجی یادشده، بیشترین کاهش تولید در میان اعضای اوپک در ماه فوریه، مربوط به عربستان بود که تولید خود را ۱۳۰ هزار بشکه در روز نسبت به ماه ژانویه کاهش داد.

ونزوئلا، کویت و امارات نیز در ماه فوریه امسال تولید نفت خود را به شکلی چشمگیر کاهش دادند و عراق نیز تولید خود را کم کرد.

تولید نفت لیبی در دوره یادشده تغییر چندانی نداشت و نیجریه نیز اگرچه تولید خود را کاهش داد، همچنان بیش از سهمیه خود تولید می‌کند.

منبع : خبرگزاری مهر