کد مطلب: 126870
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۱۱
«ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه روز چهارشنبه گفت که انتظار دارد ساز و کار تجارت اتحادیه اروپا با ایران طی روزهای آتی اجرایی شود.
 
به گزارش ایران خبر،  وی این اظهارات را در جلسه کمیته امور خارجی پارلمان فرانسه بیان کرد.
لودریان در این خصوص افزود: این ساز و کار در حکم نوعی نهاد تسویه وجوه است که ایران را قادر می‌سازد تا سود حاصل از فروش بخشی از منابع نفتی خود را به یورو دریافت و همزمان از سه شریک اصلی اروپایی، کالاهای ضروری را خریداری کند.
به نوشته رویترز، نهاد مربوطه در فرانسه تاسیس و احتمالا تحت نظارت فرانسه، آلمان و انگلیس اداره خواهد شد.
پیشتر «هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان نیز در همین ارتباط گفته بود که اتحادیه اروپا به سرعت پیگیر ملزومات نهایی مربوط به ساز و کار مالی ویژه برای حفظ روابط تجاری با ایران است.
پس از خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت ماه سال جاری، اتحادیه اروپا با موضع‌گیری علیه این اقدام، به بررسی طرح‌‎هایی با هدف حفظ تجارت با ایران پرداخت.
از جمله طرح‌های مطرح شده، همکاری مستقیم بانک های مرکزی کشورهای اروپایی با ایران و نیز تدارک یک ساز و کار مالی ویژه (SPV) است که تضمینی بر تداوم فعالیت های بانکی و تجاری باشد.
اروپا با اجرای قانون مسدودسازی تحریم‌ها (Blocking Statute) همزمان گامی در حمایت از شرکت های کوچک و متوسط برداشته است تا این شرکت ها به موجب این قانون، مشمول تحریم های آمریکا قرار نگیرند.
با این وجود، «بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان اخیرا با انتقاد از تاخیر اتحادیه اروپا در اجرای ساز وکار مالی یاد شده، گفته بود که جمهوری اسلامی ایران قطعا مسئولیت عدم اجرای این سازوکار را به عهده اروپا می داند./ایرنا

منبع : ایران آنلاین