کد مطلب: 106214
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۴۳
یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به پرداخت بدهی عمده سپرده‌گذاران موسسات مالی و اعتباری، تاکید کرد که عملاً جای سوال از رییس‌جمهور باقی نمی‌ماند و با بیان این‌که حدود ۵۰ درصد نمایندگان متقاضی سوال از رییس‌جمهور امضایشان را پس گرفته‌اند، گفت: سوال از رییس‌جمهور در شرایط حساس داخلی و خارجی پنجه کشیدن به صورت یکدیگر است.
 
به گزارش ایران خبر،معصومه آقاپور علیشاهی با اشاره به آخرین وضعیت رسیدگی به طرح سوال از رییس جمهور که پس از چندماه بلاتکلیفی در هیات رییسه، اخیراً جهت رسیدگی به کمیسیون اقتصادی ارجاع شد، گفت: تا جایی که اطلاع دارم حدود ۵۰ درصد از نمایندگان امضای خود را پس گرفته‌اند.
وی توضیح داد: مسئله این است که همزمان با تهیه طرح سوال از رییس‌‌جمهور توسط گروهی از نمایندگان، روند پرداخت بدهی سپرده‌گذاران نیز آغاز و همچنان نیز درحال طی شدن است.
باتوجه به پرداخت بدهی عمده سپرده‌گذاران جای سوال از رییس‌جمهور باقی نمی‌ماند
نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: سپرده‌گذاران این موسسات مالی و اعتباری در مدت اخیر به‌مرور پولشان را پس گرفته‌اند و با این حساب، عملاً جای سوال از رییس‌جمهور باقی نمی‌ماند.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس دهم در عین حال تاکید کرد: باتوجه به آن‌که از همان ابتدا درجریان مشکلات موسسات مالی و اعتباری و اقدامات بانک مرکزی و دولت برای حل این مشکلات بودم، معتقدم مسیر حل مشکل نه‌تنها روال عادی خود را طی کرده، بلکه اتفاقاً با دستورهای به‌جایی که ازسوی رییس‌جمهوری صادر شد، در این روند تسریع شده است.
حدود نیمی از نمایندگان متقاضی سوال از رییس‌جمهور امضایشان را پس گرفتند
او با تاکید بر این‌که آن‌چه می‌گوید صرفاً نظر شخصی‌اش به‌عنوان یک نماینده مجلس بوده و نظراتش لزوماً بازگوکننده رای کمیسیون اقتصادی مجلس نیست، خاطرنشان کرد: بنابر پی‌گیری‌هایی که داشتم، حدود نیمی از نمایندگان متقاضی این طرح سوال، امضایشان را پس گرفته‌اند.
وی افزود: همچنین باتوجه به آن‌که مجلس درگیر بررسی لایحه بودجه سال ۹۷ است و نیز، از آن‌جا که هنوز تصویب بخش درآمدی بودجه نیز به اتمام نرسیده و مجلس تا امروز هم تعطیل بود، قطعاً تا پایان هفته جاری و احتمالاً هفته پس از آن نیز امکان ورود به بحث سوال از رییس‌جمهور فراهم نیست.
سوال از رییس‌جمهور در شرایط حساس داخلی و خارجی پنجه کشیدن به صورت یکدیگر است
عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: فارغ از این مباحث فنی، باید بگویم در شرایط حساس داخلی و با توجه به وضعیت و موقعیتی که در جهان داریم و مشکلاتی که از خارج کشور به ما تحمیل شده، این اقدامات به‌نوعی پنجه کشیدن به صورت یکدیگر است.
آقاپور علیشاهی با بیان این‌که بهترین راهکار حل مشکلات، تعامل با یکدیگر، وحدت و پاسخگویی به مردم است، یادآور شد: به‌جای آن‌که هر روز به بهانه‌ای دولتمردان را مجبور کنیم که به مجلس بیایند، باید به آن‌ها کمک کنیم و با تقویت بعد نظارتی مجلس، مانع از بروز مشکلات شویم.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس این دست اقدامات را فرصت‌سوزی دانست و گفت: لازم است ۳ قوه دست در دست هم برای تحقق اهداف مشترک‌مان که اولاً رضایت مردم و درثانی سرافرازی کشور در افق سال ۱۴۰۰ است، تلاش کنیم.
عضو فراکسیون مستقلین ولایی مجلس یادآور شد: واقعیت این است که عیب‌جویی، نقد بیش از اندازه، بهانه‌جویی و توجه صرف به نقاط ضعف دیگران، شلیک بی‌صدا برای از بین بردن طرف مقابل است.
احتمال عدم طرح سوال در کمیسیون اقتصادی
آقاپور علیشاهی در پایان تصریح کرد: قطعاً هدف تمامی نمایندگان از طرح این سوال حل مشکلات مردم بوده که خوشبختانه به خطوط اعتباری که ازسوی بانک مرکزی درنظر گرفته شد و تدابیر روسای ۳ قوه، این مشکل در آستانه مرتفع شدن است و باتوجه به سیر پس گرفتن امضاءها توسط نمایندگان احتمالاً این طرح سوال در کمیسیون هم مطرح نشود.
منبع : ایلنا