کد مطلب: 147306
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۷
در آخرین روزهای بهمن ماه نخستین مبتلایان به ویروس کرونا در کشور و در شهر قم شناسایی شدند و هشدارهای ایمنی و حفاظتی اعلام و توسط اکثر مردم اجرا شدند، ولی متاسفانه همچنان افرادی هستند که به اصول بهداشتی توجهی نکرده و خود، خانواده و جامعه را به خطر می اندازند. از طرفی به دلیل تبلیغات سوء و نادرست در فضای مجازی، ترسی نابجا از این ویروس در برخی از مردم بوجود آمد که خود موجب تضعیف روحیه مردم و خصوصا بیماران شد.
 
مسجد مقدس جمکران با پیشنهاد مسئولین کشوری و تصمیم شورای تامین استان قم و برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا به طور کامل بسته شد.
حضور مردم و نمازگزاران در پشت درب های بسته مسجد مقدس جمکران
ضد عفونی کردن سالن های دادگستری کل استان قم همچون سایر ادارات به طور روزانه انجام می شود
حضور پرتعداد مردم در بانک ها موجب شیوع و گسترش ویروس کرونا در جامعه می شود.
با شیوع ویروس کرونا کاروان سلامت احسان با استقرار در نزدیکی حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س)، خدمات پزشکی و معاینه رایگان به مردم و زائران ارائه می دهد.
با وجود شیوع ویروس کرونا همچنان حضور مردم در برخی خیابان ها همچون خیابان توحید همانند روزهای عادی در جریان است.
با توجه به دستور مسئولین استانی و تعطیلی روز بازارهای حاشیه ای در مناطق کم برخوردار شهر قم، برخی از کسبه همچنان به استقرار و فعالیت خود ادامه می دهند.
به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در محیط شهری، ضد عفونی معابر توسط سپاه به صورت متناوب در هر روز برگزار می شود.
مصلی قدس قم، محل برگزاری نماز جمعه شهر، با وجود دستور مسئولین بر تعطیلی و عدم برگزاری نماز عبادی سیاسی جمعه، همچنان با حضور برخی مردم برای پیگیری و شرکت در نماز جمعه مواجه است.
به دلیل شیوع ویروس کرونا و ایجاد ترس کاذب ایجاد شده از این ویروس در جامعه، ترس و درنتیجه تضعیف سیستم ایمنی بدن موجب فوت افراد مسن شده است
قم در شرایط «کرونایی»رییس بانک سپه شعبه شهید زین الدین قم به دلیل حضور مستمر در محل کار و تردد بالای مراجعه کنندگان به بانک، مبتلا به ویروس کرونا شد و پس از چند روز جان باخت.
قم در شرایط «کرونایی»رهاسازی دستکش های آلوده در محیط شهری موجب شیوع بیشتر ویروس کرونا می شود
بازارها با وجود اینکه یکی از پرتردد ترین و حساس ترین مراکز شیوع و پیشروی ویروس کرونا محسوب می شود، اما همچنان بازار قم با وجود نزدیکی به نخستین مرکز پذیرش و قرنطینه بیمارن کرونایی باز است.
یدان مطهری قم به عنوان یکی از میادین مرکزی و پرترافیک شهر این روزها به دلیل شیوع ویروس کرونا شاهد توقف و انتظار طولانی تاکسی دارن است و به دلیل عدم وجود مردم صف های طولانی را موجب شده است.
حضور مردم برای خرید عید در خیابان زنگارکی قم
خیابان چهارمردان قم در نزدیکی حرم حضرت فاطمه معصومه(س)که محل حضور زائران عراقی و عرب بوده است این روزها و در پی شیوع ویروس کرونا خلوت ترین روزهای تاریخ خود را می گذراند.
برخی از کسبه بازار قم برای ضد عفونی محیط در مقابل ویروس کرونا، اقدام به دود کردن اسپند می کنند.
برخی از فروشگاه های محلی با مسدود کردن راه ورود به فروشگاه در راستای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، سفارشات مشتریان را گرفته و توسط فروشنده در جلوی درب فروشگاه تحویل می دهند.
بازار قم اصلی ترین بازار شهر و در فاصله یکصد متری از بیمارستان کامکار(نخستین مرکز پذیرش بیماران کرونایی) همچنان باز بوده و شاهد حضور اندک مردم در آستانه سال جدید است.
راه گذر آیت الله نجفی مسیر دسترسی پیاده به حرم حضرت فاطمه معصومه(س) در روزهای کرونایی
"پل بازار" به واسطه نزدیکی به حرم حضرت فاطمه معصومه(س) همیشه با تراکم جمعیت مردم و زائران کریمه اهل بیت(ع) مواجه بوده است ولی در این روزها، مغازه داران روزهای سکون در بازار را تجربه کرده و اکثرا در جلو مغازه به گفتگو و گذران وقت میپردازند.
به دلیل شیوع ویروس کرونا مغازه داران اطراف حرم حضرت فاطمه معصومه(س) با سکون بازار مواجه شده و برای گذران وقت در مقابل مغازه هایشان بازی میکنند.
ضد عفونی کردن محلات توسط پایگاه های بسیج محله در تمامی محلات شهر در ساعات مختلف روز و شب انجام می شود
عرضه و فروش تزئینات سفره هفت سین عید در خیابان های شهر قم و بدون رعایت اصول بهداشتی و ایمنی در مقابل ویروس کرونا
خیابان منتها به میدان آستانه حرم حضرت فاطمه معصومه(س) که مسیر دسترسی به مدرسه علمیه فیضیه و هتل بین المللی قم است در روزهای وجود کرونا و عدم حضور طلاب، زائران و مسافران خلوت ترین روزهای خود را سپری می کند.
گلزار شهدای علی ابن جعفر(ع) قم یکی از آرامستان های داخلی شهر قم به دلیل عدم تجمع مردم در آخرین پنجشنبه های سال در این روزها به طور کامل بسته شد.
آرامستان شاه جمال غریب در کنار آرامستان بقیع قم در آخرین پنج شنبه های سال با وجود اعلام تعطیلی برای عدم تجمع مردم، باز بوده و شاهد حضور خانواده متوفیان بر سر مزار رفتگان بود.
های حرم حضرت فاطمه معصومه(س)، نیروهای انتظامی برای مدتی به منظور حفظ آرامش در جلو درب ها مستقر شدند
بسته شدن کامل درب های حرم حضرت فاطمه معصومه(س) برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا
با درخواست های مکرر مسئولین ارشد کشوری به منظور بسته شدن مراکز تجمع مردم، حرم حضرت فاطمه معصومه(س) نیز بسته شد ولی برخی از مردم نسبت به این موضوع معترض شده و در اقدامی دهشتناک درب ورودی حرم کریمه اهل بیت(ع) را شکستند.
بسته شدن درب های حرم حضرت فاطمه معصومه(س) بنا به درخواست مسئولین کشوری برای جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا
در پی بسته شدن درب های حرم حضرت فاطمه معصومه(س) برخی از مردم فرائض شرعی خود را در پشت درب های بسته انجام می دهند.
حضور مردم در طبیعت بهاری اطراف شهر قم با رعایت فاصله بهداشتی و ایمنی توصیه شده در برابر ویروس کرونا
کوه خضر نبی(ع) و مرقد شهدای گمنام با وجود تعطیل شدن برنامه های فرهنگی برای جلوگیری از تجمع در روزهای کرونایی، شاهد حضور گسترده مردم در این شب هاست به گونه ای که ظرفیت فضای محل پارک خودروها تکمیل می شود.
منبع : خبرگزاری ايسنا