کد مطلب: 178665
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۴۲
چرا نباید فرصت تحصیل در آمریکا را از دست داد + معرفی انواع ویزای تحصیلی این کشور
 
مهاجرت تحصیلی به آمریکا؛ یک فرصت طلایی
آمریکا با برخورداری از یک سیستم آموزشی قوی، رفاه اجتماعی بالا و فرصت‌های برتر کار و تحصیل از جمله برترین مقصدهای مهاجرت تحصیلی است. برخی از دانشگاه‌های آمریکا همواره در فهرست بهترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به دانشگاه‌های هاروارد، استنفورد، MIT، برکلی کالیفرنیا، کلمبیا و ییل اشاره کرد. پس از پایان دوران ریاست‌جمهوری ترامپ و برداشته شدن موانع ورود به ایالات متحده، فرصت‌ بیشتری برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا پیش آمده است. لذا در این مطلب مزایای تحصیل در آمریکا، مهاجرت تحصیلی به این کشور و انواع ویزاهای تحصیلی آمریکا را بررسی می‌کنیم.

چرا مهاجرت تحصیلی به آمریکا؟
در هنگام مهاجرت به قصد تحصیل در کشوری دیگر، گزینه‌های مختلفی پیش روی افراد قرار می‌گیرد. انتخاب میان این گزینه‌ها معمولا چندان ساده نیست؛ چرا که عوامل زیادی در انتخاب کشور مقصد مهاجرت تحصیلی موثر است.
آمریکا نیز یکی از کشورهایی است که معمولا افراد زیادی تحصیل در دانشگاه‌های آن را جزء گزینه‌های مدنظر خود قرار می‌دهند. اخذ ویزای تحصیلی آمریکا یکی از چیزهایی است که بسیاری از دانشجویان از دوران تحصیل رویای آن را دارند. این‌ها بخشی از دلایلی هستند که تحصیل در آمریکا را برای عده زیادی از دانشجویان، به امری تبدیل می‌کنند.

تدریس به زبان انگلیسی در آمریکا
زبان رسمی کشور آمریکا، انگلیسی با لهجه آمریکایی است.  این زبانی است که در کشورمان نیز در بسیاری از مقاطع تحصیلی و همچنین موسسات آموزش زبان تدریس می‌شود. در نتیجه برقراری ارتباط با آن برای بسیاری از دانشجویان کار چندان دشواری نیست. همین امر تحصیل در آمریکا را به امری مطلوب برای عده زیادی از دانشجویان تبدیل می‌کند. همچنین محتوای آموزشی رشته‌های مختلف در دانشگاه‌های آمریکا به این زبان ارائه می‌شود.

برخورداری از یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی جهان
آمریکا یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی را در جهان دارد. دانشگاه‌های معروف آمریکا مثل هاروارد، کلمبیا، استفنورد، برکلی، ییل، MIT و پرینستون معتبرترین دانشگاه‌های جهان هستند. وجود این دانشگاه‌ها و تعداد زیادی دانشگاه و موسسه آموزشی دیگر در ایالات متحده، مهاجرت تحصیلی به آمریکا را به آرزوی بسیاری از دانشجویان در سراسر جهان تبدیل کرده است.

فرصت کار حین تحصیل و پس از آن
یکی از امتیازاتی که اخذ ویزای تحصیلی آمریکا با خود دارد، امکان کار در این کشور است. افراد می‌توانند از روز اولی که در آمریکا تحصیل خود را آغاز کردند، همزمان به کار نیز مشغول شوند. کار در سال اول تحصیل تنها در محیط دانشگاه امکان‌پذیر است؛ ولی پس از آن در خارج از دانشگاه نیز می‌توان کار کرد. همچنین افرادی که تحصیلات خود را در این کشور به پایان برسانند، می‌توانند با سهولت بیشتری برای ویزای کار و اقامت درخواست داده و امکان پذیرش درخواست آن‌ها بیشتر است.

انواع ویزای تحصیلی آمریکا
همچون هر کشور دیگری، برای تحصیل در آمریکا، نیاز به اخذ ویزای تحصیلی این کشور دارید. قبل از اقدام به آغاز پروسه مهاجرت تحصیلی به آمریکا، بهتر است با انواع ویزاهای تحصیلی این کشور، آشنا شوید. شناخت انواع ویزاهای تحصیل در آمریکا به شما کمک می‌کند بهترین گزینه را متناسب با نیازهای خود انتخاب کنید. این ویزاها عبارت هستند از:
 • ویزای F1: معروف‌ترین ویزای تحصیلی آمریکا که بسیاری احتمالا نام آن را شنیده‌اند، F1 است. تقریبا غالب دانشجویانی که قصد مهاجرت تحصیلی به آمریکا دارند، باید برای این نوع ویزا اقدام کنند. این نوع ویزا معمولا برای دوره‌های تحصیلی طولانی مدت است. برای دوره‌های تحصیلی کوتاه‌مدت و موقت، معمولا افراد به دنبال ویزای B1 خواهند بود. همچنین افرادی که قصد تحصیل در آمریکا از طریق این ویزا را دارند، می‌توانند همسر و فرزندان زیر 21 سال خود را به کمک ویزای F2 به آمریکا ببرند
  ویزای M1: از نظر شرایط اخذ ویزای تحصیلی آمریکا،  ویزای M1 تفاوت چندانی با F1 ندارد. با این حال مخاطبان این ویزا نسبت به ویزای F1 بسیار کمتر است. چرا که تنها تعداد کمی رشته‌های فنی و حرفه‌ای را دربرمی‌گیرد. مشابه ویزای F1، کسانی که قصد مهاجرت تحصیلی به آمریکا از طریق این نوع ویزا را دارند، می‌توانند با اخذ ویزای M2، همسر و فرزندان زیر 21 سال خود را نیز همراه خود به آمریکا ببرند
  ویزای J1: این نوع ویزا بر خلاف دو نوع قبلی، مختص به یک دوره تحصیلی نیست. در حقیقت ویزای J1 برای متقاضیانی است که به منظور پژوهش و یا تدریس به مهاجرت تحصیلی به آمریکا اقدام می‌کنند. در این نوع ویزا نیز فرد می‌تواند با اخذ ویزای J2 همسر و فرزندان خود را نیز وارد خاک آمریکا کند
 

مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا
برای اینکه بتوانید اجازه تحصیل در آمریکا را پیدا کنید، نیاز به تهیه مدارک مورد نیاز و ارائه آن‌ها به سفارت آمریکا دارید. یکی از مهم‌ترین این مدارک ، مدرک تسلط به زبان انگلیسی است. معمولا بدون داشتن مدرک زبان انگلیسی معتبر همچون آیتلس یا تافل، شانس پذیرش شما بسیار کم است.
بعضی از مدارک مورد نیاز دیگر عبارتند از:
 • پاسپورت متقاضی
  آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریزنمرات و ترجمه آن‌ها
  مدرک زبان معتبر (آیتلس یا تافل) متناسب با هر مقطع تحصیلی
  رزومه به زبان انگلیسی
  توصیه‌نامه اساتید یا همان ریکامندشن
  انگیزه‌نامه تحصیلی یا همان SOP
  ارائه مدرک دال بر تمکن مای
  تاییدیه مقالات داخلی و یا ISI
 
بورسیه تحصیل در آمریکا
اخذ بورسیه برای مهاجرت تحصیلی به آمریکا امری ممکن است. با این حال شرایط اخذ بورسیه به شدت دشوار است. برای اخذ بورسیه برای مقطع کارشناسی ارشد یا همان Master، می‌بایست علاوه بر نمرات بالا، معدل بالا، مقالات ISI و پروپوزال قوی، در آزمون‌های خاصی شرکت کرده باشید. این آزمون‌ها در رشته مدیریت GMAT، در رشته‌های مهندسی GRE با نمره حداقل 70 و در رشته حقوق LSAT هستند. با اینکه دریافت بورسیه برای تحصیل در آمریکا کار ساده‌ای نیست، اما داشتن مدارک بالا آن را راحت‌تر می‌سازد.
برای تحصیل در آمریکا، از همین امروز اقدام کنید
مهاجرت تحصیلی به آمریکا فرصت مطلوبی است که نه تنها دانشجویان ایرانی، بلکه بسیاری از دانشجویان در دیگر نقاط جهان نیز به دنبال آن هستند. با اخذ ویزای تحصیلی آمریکا، فرصت‌های بسیاری در اختیار شما قرار می‌گیرد که می‌توانید از آن‌ها برای رسیدن به مدارج بالای تحصیلی و اشتغال در آمریکا استفاده کنید. همچنین مراجعه به موسسات متخصص و معتبر در امر مهاجرت و ویزا، می‌تواند باعث افزایش شانس موفقیت شما در امور مهاجرت تحصیلی به آمریکا شود.