کد مطلب: 171970
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۱۷
متاسف و متعجب می شویم وقتی مشاهده می کنیم برخی از دختران این مرز و بوم که مهر سکوت بر لب خود زده اند و اجازه می دهند هر فردی، شخصی ترین مسئله زندگی آنها را به تمسخر بگیرد.
 
 عدم اعتماد به نفس باعث بی احترامی به دختران شده است/ دختران سرزمینم به خود احترام بگذارید
 
متاسف و متعجب می شویم وقتی مشاهده می کنیم برخی از دختران این مرز و بوم که مهر سکوت بر لب خود زده اند و اجازه می دهند هر فردی، شخصی ترین مسئله زندگی آنها را به تمسخر بگیرد.
امروزه مجرد ماندن ازدواج نکردن مسئله بغرنج و عجیبی نیست. با تفاوت های فاحش در اقتصاد، اخلاق، آداب معاشرت و ... در زندگی گاهی مجرد ماندن خیلی با ارزش تر از متاهل بودن است، چرا که برخی بی اخلاقی را به طور کامل فراموش کرده اند و ازدواج برایشان تعریف اخلاقی درستی ندارد صرفا برای اینکه همسری داشته باشند اقدام به ازدواج می کنند.

 تغییرات گسترده در آداب و رسوم، فرهنگ، سبک زندگی، ورود تکنولوژی های نوین ارتباطی باعث شده عده ای بی فکر به بیان مطالب بپردازند و شان و جایگاه زنان و دختران را به تمسخر بگیرند.

اگر دغدغه برخی افراد بی فکر این است که دختران ازدواج نمی کنند، سن ازدواج افزایش پیدا کرده، جوانان مجرد بودن را به تاهل ترجیح می دهند. کافی است کمی فکر کنند که واقعا چرا چنین اتفاق هایی در جامعه دختران جوان رخ داده است؟ اگر برخی از پسران که انتخاب دختر مورد نظر خود را با مادر و یا مادر بزرگ خود مقایسه می کنند. مدام سخن از اخلاق می زنند آیا خودشان مرام، معرفت و اخلاق پدران خودرا دارند؟ چرا در هر زمینه ایی مقایسه آن هم به بدترین شکل باید صورت بگیرد و در نهایت به جای اینکه از مقایسه نتیجه مطلوبی به دست آید به تمسخر گرفته می شود!

چرا برخی دختران ایران زمین که زمانی همه به غرورشان افتخار می کردند دچار خودکم بینی و نوعی عدم اعتماد به نفس شده اند؟ آیا انتخاب و تصمیم اشتباه آنها را به کمال می رساند؟ چرا کمال گرایی و استقلال بین برخی از دختران نسل جوان از بین رفته و نمی توانند بسیاری از کارهای ساده و معمولی را به تنهایی انجام دهند و همیشه از جنس مخالف خود تقاضای کمک دارند.
 
تنهایی و تنها ماندن برخی از دختران این هراس را به آنها تلقین کرده است که  نتوانند مستقل باشند و همین امر سبب گردیده تا انتخاب ناشایست و نامناسبی داشته باشند. متاسفانه دخترانی با داشتن تحصیلات عالی، خانواده خوب، اخلاق مناسب، زیبایی و ثروت به ازدواج و دوستی هایی رضایت می دهند که دور از شان و کمالات خود و خانواده شان است!

چرا برخی دختران ایران زمین که زمانی همه به غرورشان افتخار می کردند دچار خودکم بینی و نوعی عدم اعتماد به نفس شده اند؟ آیا انتخاب و تصمیم اشتباه آنها را به کمال می رساند؟
 
عدم آگاهی برخی از دختران از فلسفه ازدواج
"ازدواج"  یک امر مقدس است که اگر جوانان فلسفه آن را تمام و کمال بدانند کمتر دچار بحران و سردرگمی می شوند. امروزه کمتر جوانی پیدا می شود که با فکر ازدواج کند، برخی برای تنها نبودن روزهای زندگی (اکثر بین آقایان رواج دارد)، بعضی دیگر صرفا به این خاطر که اسم همسر (زن یا شوهر) را در شناسنامه خود ثبت کنند! عده ای دیگر هم با تقلیدهای کورکورانه و با تصمیم گیری اشتباه زندگی خود و دیگری را تباه می کند.

ازدواج های امروزی متاسفانه بیشتر جنبه تفریح پیدا کرده است و برخی از جوانان صرفا برای اینکه با یکدیگر رقابت داشته باشند ازدواج می کنند و بدون هیچ شناخت و آگاهی درست از انتخاب همسر قدم در زندگی مشترک می گذارند که سرانجامی هم نخواهد داشت.
 
تهمت به دختران در رسانه ملی و شبکه های اجتماعی
متاسفانه در حال حاضر برخی دختران در مورد برچسب های زشت و ناپسندی که به آنها داده می شود سکوت اختیار کرده اند! چرا باید برخی افراد ناآگاه به خود اجازه دهند به دختران توهین کنند و یا آنها را مورد تمسخر قرار دهند؟! با نشان دادن فیلم و سریال های ایرانی و خارجی توسط صدا و سیما، با متن های سخیف در شبکه های اجتماعی همه چیز را به سخره گرفته اند! آیا ایجاد ارزش ها و معیارهای منفی در مورد زن و جامعه، اثرات ناخوشایندی را به دنبال ندارد؟

از زمانی که برخی مردان باسواد و صاحب فکر، جای خود را به امثال مجری برنامه هایی دادند، عبارت " کمبود شوهر " رواج یافت تا این مجریان بدون اندکی تامل و تفکر، دختران را با این عبارت نگران کنند که:
" خانم زود بله رو بگو، کمبود شوهره ها"!!!  این افراد غافل از این هستند که کمبود شوهر نیست، بلکه کمبود مرد مناسب برای زندگی است.

کسانی با صرف هزینه های میلیاردی سعی در ساختن برنامه هایی دارند که با طنز و مفاهیم بی محتوا از خود سلب مسئولیت کنند و تنها هنرشان این است که از بی همسری دختران دم بخت، برنامه کمدی و طنزی تولید کنند تا تنبلی کاری شان را مخفی کنند، بدون فکر و تحقیق شروع به ساخت سریال های بی محتوا می کنند!
 
این افراد بی خبرند از این که به نوعی جامعه و خانواده های دختردار را دچار آسیب و استرس می کنند. برخی از خانواده ها تحت تاثیر چنین برنامه های بی مفهومی، دختران را مجبور به ازدواجی می کنند که رضایت خاطری در آن وجود ندارد. قطعا با چنین فشارها و استرس های که ازدواج صورت می گیرد عاقبت آن همین طلاق های سرسام آور است.

متاسفانه برخی دختران جوان مجرد که تعداد کمی هم نیستند، می گویند:
" می خواهم ازدواج کنم که نگویند توی خانه پدرش مانده؛ بعد از مدتی اگر تفاهم نداشتیم طلاق می گیرم"!!!
" بالاخره که باید ازدواج کرد چاره ای ندارم "!
"پول مهم است، با اخلاق و ظاهر بد کنار می آیم"!
و یا شاهد ازدواج های بی ربطی بین جوانان هستیم. به عنوان مثال؛ دختری با تحصیلات عالی، شغل، خانواده خوب و دیگر مزیت های شخصیتی متاسفانه انتخاب نادرستی دارد و با کسی که از تحصیلات، موقعیت شغلی ثابت و مناسب، خانواده اصیل، اخلاق و مرام بهره امند نیست ازدواج می کند! دختر و پسر باید از نظر فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی در سطح یکسانی باشند. همین انتخاب های نادرست باورهای غلط را در اجتماع رواج داده است.

چرا در جامعه اسلامی و ایرانی چنین جایگاهی را برای دختران امروز و مادران فردا رقم زده اند؟!!
چرا دختران ایران زمین باید تحت چنان فشار روحی و روانی ای باشد، که با خود بگوید " ازدواج می کنم تا از شنیده برخی حرف های تکراری و خسته کننده رها شوم؛ سپس طلاق می گیرم"!!!  گویا طلاق بسی راحت تر از ازدواج مناسب شده است!
 
به نظر می آید در این زمینه گلایی ای هم میتوان از رسانه ملی داشته باشیم.  تا زمانی که رسانه ملی به جای اینکه از حضور کارشناسان، روان شناسان و جامعه شناسان، (که تعداد کمی هم نیستند در جامعه) استفاده کند، تا آگاهی های لازم برای ازدواج را در اختیار جوانان بگذارند، از برخی مجریان تازه به دوران رسیده و چند طنزپرداز بی سوژه و بی فکر، با مطرح کردن سوژه هایی از قبیل بی شوهری،کمبود شوهر، و یا با ترویج جک هایی در شبکه های اجتماعی زن ها و دخترها را تحقیر می کنند، عزت نفس زن ایرانی را نشانه می گیرند. آیا کسی برای عواقب این آسیب اجتماعی پاسخگو خواهدبود؟

همه ما شاهد مواردی هستیم که برخی آقایان و خانم ها در هیچ زمینه ایی احساس مسئولین نمی کنند مجرد ماندن هم به نفع خودشان هم به نفع اطرافیان آنها است. کم رنگ شدن مسئولیت های اجتماعی در برخی از آقایان باعث شده که سراغی از ازدواج نگیرند. حال مسئله جالب این است عده ای از هیمن آقایان که بی فکر هستند که خانم ها را به تمسخر می گیرند.
 
چرا جامعه ما به سمت قبول باورهای این چنین و غلط پیش رفته و این باور نیز بین مردم رواج پیدا کرده است؟ چرا با باورهای غلط آتش اشتباهات را شعله ور می کنند. واقعا اینگونه است که آرزوی یک دختر فقط و فقط در ازدواج کردن است؟ همین باورها در برنامه ها و سریال ها است که به نمایش گذاشته می شود تا مهر محکمی باشد بر تایید افراد ناآگاه جامعه. به عنوان مثال در برخی سریال های به ظاهر طنز دختر دم بختی را به تصویر کشیده که مجبور می شود به یک مردی از تعادل روحی و روانی برخوردار نیست، پاسخ مثبت دهد. مردی غیر قابل تحمل در نظر همگان برای دختر می شود مرد آرزوها!!!  دلیل آن هم نبود خواستگار بیان می شود! اینها همه توهین به عزت و شخصیت یک زن محسوب می شود. شاید تصور برخی بر این باشد که طنز و شوخی است و خیلی آن را جدی نگیریم اما متاسفانه بسیاری از حرف های و اتفاقات جدی در قالب ظنز بیان می شود.

اگر برخی طنزسازان زمان مناسبی را با حضور در اجتماع دخترهایی که با غرور زندگی می کنند بگذارند متوجه می شوند که خیلی از دختران هرگز حاضر نیستند ازدواج و انتخاب نامناسب داشته باشند و مجرد بودن را به این نوع ازدواج های نامناسب ترجیح می دهند، با دیدن چنین افرادی در جامعه شاید بتوانند اندکی فکر کنند و برای جذب مخاطب و بیننده خود راه چاره ای دیگری پیدا کنند نه اینکه شان و شخصیت زنان و دختران را زیر سوال ببرند.

با تضعیف روحیه، حقیر کردن و به تمسخر گرفتن افراد و ساختن سریال های طنز و کمدی که هیچ ایده و راهکار مثبتی پیش رو ندارد و فقط لبخند تمسخرآمیز بر روی لب بیننده می آید آیا موفقیت کسب می شود؟ از اینکه شان و شخصیت افراد به تمسخر گرفته شود لذتی نصیب کسی می شود؟
 
 

 مطالب به ظاهر خنده دار و طنز
در راستای اینکه بحران بی شوهری در جامعه امروز بوجود آمده کلیه خانم های محترم می توانند از روش های زیر استفاده کنند و البته مراقب باشند که سوءاستفاده ای صورت نگیرد .
روش کوزه ایی : همان روش قرن های قدیم که دختر کوزه به دوش به سمت رودخانه می رفت پسر به کوزه می خوره کوزه بشکست و بعد چنین گفته اند که : اگر با من نبودش هیچ میلی چرا ظرف مرا بشکست لیلی
نتیجه گیری : بحران ازدواج حال حاضر بخاطر لوله کشی شدن آبه .
روش عرفانی : چهل شبانه روز جلوی خونه رو آب و جارو میکنی و ده تا شمع روشن میکنی شکلات بین مردم تقسیم میکنی تا مرد آرزوهات بیاد.
نتیجه گیری : در صورت کمبود شمع میتونین فانوس هم روشن کنین .
روش تیپ : انواع تیپ های مختلف روی خودت پیاده میکنی بیست و دو کیلو لوازم آرایش روی خودت خالی میکنی و سعی میکنی تا آنجا که ممکن است لباس ها مورد توجه باشند طوری که هرکس که تو خیابونه مجبور بشه حتما یک بار شما را نگاه کنه بعد گوشه خیابون می ایستی تا شوهر مناسب سوارت کنه .
نتیجه گیری : خطر احتمال از بین رفتن آبروی چندین و چند ساله تان وجود دارد اما چون به خاطر ازدواج است مسئله نیست این دفعه!
روش خر خونی : تو کلاس و مدرسه و دانشگاه نمره بیست کلاس میشی بلاخره تو کل سال های مدرسه یه خر خون دیگه پیدا میشه که بیاد سراغت و باعث بشه که نترشی .
نتیجه گیری : اگه شوهر پیدا نشد تا مقطع دکترا ادامه بدین و بعد ترک تحصیل کنین.
روش مایه داری : با دوستان توی انواع پارتی های شبانه و پیست های اسکی و باشگاه های بیلیارد و بولینگ هر جای دیگری که میتونی شرکت میکنی و حواست فقط به یه شوهر مناسب هست تا چیز های دیگه .
نتیجه گیری : سعی کنین همیشه چند میلیون در کیف خود داشته باشین.
روش مذهبی : توی انواع مجالس مختلف مذهبی شرکت میکنی توی هیچ چیز کم نمی آری جایی نیست که مراسمی باشه و تو اونجا نباشی تا بلاخره یه شوهر گیرت بیاد.
نتیجه گیری : التماس دعا خواهر .
روش فامیلی : یه کاغذ بر میداری و اسم تمام پسرهای فامیل از سن پنج تا پنجاه ساله رو که ازدواج نکردنن رو روش می نویسی بعد شروع به بررسی و تفکیک میکنی و اونهایی که شرایط را دارن رو انتخاب میکنی و یه برنامه ریزی برای عملیات تاکتیکی که بلاخره یه کدوم رو خفت کنی .
نتیجه گیری : می تونین روی یه بچه پنج ساله برای بیست سال آینده برنامه بریزین
روش نامردی : جلوی یکی از این ماشین های پلیس یه دفعه می پری پسره رو میگیری تو بغلت و دستت رو میذاری تو دستش تا بعد از تعهد توی کلانتری مجبور بشه که باهات ازدواج کنه . البته این روش برای اونهایی است که از کلیه روش های بالا نا امید شده اند.
نتیجه گیری : در تعهد نامه کلانتری حتما مقدار مهریه را ذکر کنید. 
پیامی برای دختران؛ ز گهواره تا گور دانش بجوی چون از شوهر خبری نیست!

چند نمونه از شیرین کاری های برخی عزیزان را برایتان بیان کردیم تا خودتان به قضاوت بنشینید. و با خواندن این مطالب پی ببرید که شان و منزلت یک دختر ایرانی خیلی بالاتر از گفتن سخنان هجو و بیهوده است هر چند که در قالب طنز گفته شود و برای چند دقیقه امکان خندیدن را برای برخی فراهم آورد.

دختران امروز ایران زمین که مادران فردا هستند. باید با عزت نفس و اعتماد به نفس کامل در برابر برنامه های سطحی و شبکه های زرد ایستادگی کنند تا برخی افراد ناآگاه و بعضا جاهل بدانند جایگاه و شان یک دختر ایرانی چیست و کجاست. دختران نباید تحت هیچ شرایطی تسلیم حرف های و برنامه ای طنز و بی محتوا شوند.
 
دختران آگاه و فهیم باید خودشان فرهنگ سازی را شروع کنند تا ضد ارزش ها در جامعه از بین برود و ارزش ها و هنجارهای مناسب جایگزین شود. باید با تدبیر جلوی این باورهای غلط را بگیرند تا شاهد آسیب های و ناهنجاری های اجتماعی بیشتری نباشیم.

باشد که با موفقیت آرامش نصیبشان شود...


گزارش از : حبیب عابدی