کد مطلب: 185967
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۱۳
اصفهان- شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان امروز ۲۳ مرداد با میانگین ۷۶ در وضعیت قابل قبول ثبت شد.
 
به گزارش ایران خبر، مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: میانگین شاخص هوای کلان‌شهر اصفهان امروز دوشنبه ۲۳ مرداد براساس داده‌های دریافتی ۱۶ ایستگاه پایش فعال با شاخص ۷۶ در وضعیت قابل قبول ثبت شد.

جمشید لقایی اضافه کرد: امروز آلاینده غالب هوای شهر اصفهان ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون بوده که شاخص آن برابر با ۸۴ و در وضعیت قابل قبول است.

وی افزود: امروز شاخص هوا در ایستگاه خیابان میرزا طاهر با ۱۵۵، خیابان فیض با ۱۵۷ و رهنان با ۱۷۷ AQI در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان است.

مسئول کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان ادامه داد: شاخص کیفی هوا همچنین در ایستگاه ولدان با ۵۱، خیابان فرشادی، دانشگاه صنعتی و سپاهان شهر با ۵۲، پارک‌زمزم با ۵۶، بولوار کاوه و خیابان ۲۵ آبان با ۵۹، زینبیه با ۶۴ و کردآباد با ۶۸ AQI در وضعیت زرد و قابل قبول است.

لقایی اضافه کرد: افراد بسیار حساس از جمله سالمندان، افراد دارای بیماری‌های تنفسی و قلبی، زنان باردار و کودکان لازم است که فعالیت‌های طولانی و سنگین را در فضای باز کاهش دهند.

همچنین سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست (منطقه اصفهان)، امروز شاخص هوا در ایستگاه خیابان احمدآباد با ۷۲، خیابان استانداری با ۵۳، خیابان پروین با ۵۵ و بزرگراه خرازی با ۸۸ در وضعیت قابل قبول ثبت شد.

شاخص هوا در شهرهای مجاور کلان‌شهر اصفهان از جمله سجزی با ۱۱۸ و قهجاورستان با ۱۲۰ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس، شاهین شهر با ۴۲ در وضعیت پاک و مبارکه با ۷۵ AQI در وضعیت قابل قبول است‌.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص بطور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل منوکسیدکربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و بطور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

منبع : خبرگزاری مهر