کد مطلب: 185913
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۲ ساعت ۰۰:۲۳
رئیس پلیس مهاجرت فراجا گفت: مقرر شد شعبه‌ای از اداره گذرنامه در میدان آزادی تهران مستقر شده و در ساعات برگزاری محرم شهر که شهروندان به اینجا می‌آیند، خدمات گذرنامه‌ای ارائه شود؛ مجوز خروج بانوان و فرزندان زیر ۱۸ سال نیز در همین محل انجام میشود.
 
- اخبار اجتماعی -

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سردار علی ذوالقدر؛ رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه فراجا با حضور در میدان آزادی از غرفه صدور گذرنامه که در ویژه برنامه «محرم شهر» برپا شده است، بازدید کرد.

این مقام ارشد انتظامی در حاشیه این بازدید با اشاره به فعالیت این غرفه گفت: با توجه به درپیش بودن اربعین حسینی و نیاز مردم برای دریافت خدمات گذرنامه‌ای، طی تفاهم‌نامه‌ای که با اداره کل فرهنگی شهرداری داشتیم مقرر شد شعبه‌ای از اداره گذرنامه در میدان آزادی تهران مستقر شده و در ساعات برگزاری محرم شهر که شهروندان به اینجا می‌آیند، خدمات گذرنامه‌ای ارائه شود. همکاران ما تا 31 مرداد ماه هر شب تا ساعت 22 در محل برگزاری نخستین سوگواره آیینی شهر تهران حضور خواهند داشت.

وی ادامه داد: شهروندان عزیز می‌توانند مدارک خود را برای صدور گذرنامه به مسئول شعبه تحویل بدهند تا کارهای ابتدایی انجام شود بنابراین پس از مراجعه حضوری به غرفه واقع در برنامه «محرم شهر» دیگر نیازی به مراجعه حضوری دیگری به شعبات دیگر نیست و گذرنامه بین 3 تا 5 روز دیگر به دستشان می‌رسد.

او با اشاره به صدور گذرنامه زیارتی گفت: امسال برای نخستین بار و طی مذاکراتی که با مقامات عراقی داشتیم، اقدام به صدور گذرنامه زیارتی کردیم. این گذرنامه از ابتدای ماه محرم با هزینه 50 هزار تومان به مدت 5 سال برای مردم صادر شد و بسیاری از کسانی که می‌خواستند به کربلا بروند با داشتن همین گذرنامه به کشور عراق سفر کردند.

آیا زنان برای دریافت گذرنامه ویژه اربعین نیاز به اجازه همسر دارند؟

سردار ذوالقدر در پاسخ به سؤالی درباره مجوز خروج از کشور ویژه خانم‌ها و تمهیدی که به صورت ویژه در شعبه محرم شهر اندیشیده شده است، گفت: با توجه به اینکه در زمان برگزاری محرم شهر، دفترخانه‌ها تعطیل هستند این اختیار را به مسئول شعبه داده‌ایم که اگر کسی درخواست گذرنامه زیارتی داشته باشد و در صورت حضور هر دو نفر یعنی زن و شوهر، با رویت اسناد زوجیت و مدارک شناسایی، امضای شوهر را تایید کرده و پس از ثبت در سیستم همان مدرک را به عنوان مجوز خروج از کشور زن درنظر بگیرند. با این روش دیگر نیازی به مراجعه به دفترخانه نیست و ما هم همین سند را به عنوان اجازه خروج از کشور شوهر برای زن می‌پذیریم. این اتفاق برای فرزندان زیر 18 سال نیز قابل انجام است.  

وی درباره پیش‌بینی از میزان صدور گذرنامه گفت: سال گذشته حدود 6.1 میلیون گذرنامه برای سفر اربعین صادر شد و پیش‌بینی می‌کنیم امسال این رقم بین 20 تا 30 درصد افزایش داشته باشد. به نظرم برای کسانی که قصد سفر به عراق و راهپیمایی عراق را دارند گذرنامه زیارتی، امکان کم‌هزینه و سریعی است که معین شده است.

منبع : تسنیم