کد مطلب: 185107
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ تير ۱۴۰۲ ساعت ۱۷:۰۰
رئیس اداره پایش زنجیره تامین دارو از ورود داروی فاکتور ۸ نوترکیب و پلاسمایی بیماران هموفیلی تا هفته آینده خبر داد.
 
- اخبار اجتماعی -

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، محمدحسین متولی از ورود داروی فاکتور 8 نوترکیب و پلاسمایی بیماران هموفیلی تا هفته آینده خبر داد و اظهار کرد: کمبود در تأمین داروی بیماران هموفیلی از سال گذشته به دلیل مشکلات شرکت تولیدکننده داخلی که تامین‌کننده کل بازار فاکتور 8 نوترکیب است آغاز شد. سازمان غذا و دارو به‌محض بروز مشکل اقدامات مقتضی را به‌منظور واردات دارو در دستور کار قرار داد اما با توجه‌ به زمان‌بر بودن تامین و ایجاد مسیرهای موازی برای رفع نیاز بازار مشکلات بیماران تا امروز ادامه‌دار شد.

وی با اشاره به اینکه تامین این دارو از مسیر واردات بسیار سخت و پیچیده بود، بیان کرد: بر اساس تلاش‌های صورت گرفته محموله‌های متعددی از فاکتور 8 پلاسمایی و نوترکیب تامین و در فواصل زمانی ترخیص و وارد بازار خواهد شد.

کمبودهای دارویی به بیش از 200 قلم رسید

وی تصریح کرد: با وجود تاخیر ناگهانی در انتقال ارز شرکت‌های پلاسمایی، یک محموله از داروی فاکتور 8 هفته آینده از گمرک ترخیص و به‌سرعت در بازار توزیع خواهد شد، همچنین محموله‌های بعدی شامل حدود 14 هزار و 18 هزار عدد از نوع فاکتور 8 پلاسمایی(TM) نیز تا پایان تیر و مرداد تامین می‌شود.

رئیس اداره پایش زنجیره تامین دارو خاطرنشان کرد: علی‌رغم تعهدات متعدد شرکت تولیدکننده داخلی به‌منظور تامین داروی فاکتور 8 همچنان مشکلات جاری حل نشده است و سازمان غذا و دارو از مسیر واردات بازار را تامین خواهد کرد. همچنین به‌زودی دومین تولیدکننده فاکتور 8 نوترکیب، محصول خود را روانه بازار خواهد کرد تا مشکل به‌طورکلی رفع شود.

منبع : تسنیم