کد مطلب: 184566
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۰:۵۸
اصفهان- روان‌آب‌های ناشی از بارندگی ۱۸ خرداد به سمت تالاب بین المللی گاوخونی هدایت و بخشی از شمال این تالاب خشکیده پس از سه ماه آبگیری شد.
 

به گزارش ایران خبر، عصر پنجشنبه ۱۸ خرداد مقدار کمی روان‌آب از سمت گردنه ملأ احمد، تودشک و گردنه تمینان از طریق آبراهه مجاور کوه سیاه به شمال تالاب وارد شده که موقت و حجم آن بسیار کم بوده و میزان تخمینی مشخص نیست.

در همین پیوند رضا خلیلی ورزنه مدیرعامل انجمن دوستداران محیط‌زیست و میراث طبیعی ورزنه به خبرنگار مهر گفت: حجم روانآبی که از کوهپایه‌های مشرف به تالاب به کوه سیاه رسیده است ناچیز بوده و آمار و ارقام آن اکنون مشخص نیست.

وی اضافه کرد: روز پنجشنبه در تالاب هم رگبار باران بارید و تپه‌های ماسه‌ای اطراف آن نیز مرطوب شد و با روان‌آب ورودی ۱۸ خرداد به تالاب می‌توان گفت که گاوخونی دوباره لب تر کرد.

همچنین اصغری یکی از فعالان محیط‌زیست ورزنه به خبرنگار مهر گفت: بر اساس بررسی‌های اولیه میدانی، میزان آبگیری و یا افزایش رطوبت موقتی و بسیار محدود و لکه‌ای تالاب ناشی از بارندگی‌های اخیر موجب تأخیر در خشک شدن کامل تالاب می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه گاوخونی در سال‌های گذشته حقابه‌ای از حوضه زاینده رود دریافت نکرده است، این روان‌آب به تأخیر در غبار خیزی آن کمک می‌کند. اما هوای گرم تابستان و عدم ورود آب زاینده رود این آب را نیز سریع تبخیر خواهد کرد.

تالاب گاوخونی دوباره لب تر کرد

به گزارش مهر، این دومین جریان روانآبی است که در سال آبی جاری (۱۴۰۱-۱۴۰۲) به بخشی از عرصه ۴۷ هزار هکتاری تالاب گاوخونی می‌رسد.

پیش از این در ۲۷ بهمن ۱۴۰۱ و در پی طغیان رودخانه شور دهاقان و سرریز آن به رودخانه زاینده‌رود آب به سمت تالاب گاوخونی هدایت شد که تا نیمه اسفند ماه سال گذشته در پی ۲ بار رهاسازی آب میان حوضه‌ای (رودخانه شور) حدود هفت میلیون مترمکعب آب به گاوخونی رسید.

همچنین در هشتم مرداد سال گذشته نیز در پی بارش‌های مونسون و سیلاب در شرق اصفهان جریان سیلابی کمتر از یک درصد تالاب را آبگیری کرد.

تالاب بین المللی گاوخونی در جنوب شرق استان اصفهان و در ۲۰ کیلومتری شهر ورزنه قرار دارد.

منبع : خبرگزاری مهر