کد مطلب: 184545
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۱:۳۷
اصفهان- فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: ۱۱۳ متخلف شکار و صید در مناطق چهارگانه طی یک سال اخیر دستگیر و برای آنان پرونده قضایی تشکیل شد.
 
به گزارش ایران خبر، علیرضا غلامی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: سال گذشته در مجموع ۱۲۷ مورد تخلف شکار و صید در مناطق چهارگانه استان اصفهان مشاهده شد که از این تعداد ۱۱۳ متخلف شکار و صید به مراجع قضائی معرفی شدند.

وی با بیان اینکه ۸۸ قبضه سلاح غیرمجاز از متخلفان کشف و ضبط شد، افزود: محیط‌بان مظلوم‌ترین قشر جامعه است که با ایثار انجام وظیفه می‌کند؛ حدود ۲ میلیون هکتار مساحت اراضی تحت مدیریت محیط‌زیست استان اصفهان که توسط ۱۷۰ محیط‌بان پایش می‌شود و این در حالی است که بدلیل خشکسالی‌ها وسعت مناطق تحت کنترل و پایش به ۳ میلیون هکتار توسعه پیدا کرده زیرا حیات وحش پراکنده شدند و این سبب شده که تلاش شبانه روزی محیط‌بانان ما مضاعف شود.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان اصفهان با اشاره به اینکه هم اکنون در هر ۱۴ هزار هکتار از مناطق تحت مدیریت یک محیط‌بان داریم، ابراز داشت: براساس استانداردهای جهانی در هر یکهزار هکتار، یک محیط‌بان وظیفه پاسداری از منطقه را دارد.

غلامی اضافه کرد: در سال ۱۴۰۲ مجوز استخدام ۱۹ محیط‌بان را داریم و این در حالی است که امسال ۱۵ نفر از نیروهای محیطبان ما بازنشسته می‌شوند و نبود تعادل بین ورود و خروج نیروها چالش‌زا است.

وی کمبود خودرو را از دیگر مشکلات یگان حفاظت محیط‌زیست استان برشمرد و گفت: باید توجه داشت که ثبت گونه‌های در معرض خطر و مدیریت خشکسالی همه و همه توسط محیط بانان در مناطق انجام می‌شود؛ ریز عملکرد محیط بانان که بصورت شبانه روزی صورت می‌گیرد و موضوع بازدارندگی محیط‌بانان در مناطق را نمی‌توان به عدد و رقم اعلام کرد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان اصفهان با تاکید بر لزوم فرهنگ سازی حفاظت از محیط‌زیست، گفت: لازم است برای جامعه تبیین شود که واقعاً کارکرد مناطق محیط‌زیست چیست؟ زیرا اکنون بسیاری از مسئولان ما نمی‌دانند چرا این مناطق با این بها حفظ می‌شود، بهایی به قیمت جان که گاهی همکاران ما شهید می‌شوند.

منبع : خبرگزاری مهر