کد مطلب: 183990
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۲۴
خردسال‌ترین زائر ثبت نام شده حج تمتع امسال، یک نوزاد ۹ ماهه و مسن‌ترین زائر یک مرد ۱۱۱ ساله از کردستان است.
 
- اخبار ویژه نامه‌ها -

به گزارش خبرنگار اجتتماعی خبرگزاری تسنیم،  بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته از سوی عربستان، پذیرش زائران از 31 اردیبهشت مصادف با اول ذی‌القعده آغاز می‌شود و بیش از 2 میلیون زائر عازم عربستان خواهند شد.

زائران کشور ما نیز که طبق سهمیه تعیین شده از سوی سعودی‌ها بالغ بر 87 هزار و 550 نفر است، از 5 روز دیگر یعنی از سوم خرداد، به تدریج وارد سرزمین وحی خواهند شد تا بزرگترین رویداد اجتماعی و دینی دنیا برگزار شود.

زائرانی ایرانی در قالب 570 کاروان از شهرهای مختلف و از 21 ایستگاه‌ پروازی عازم سرزمین وحی می‌شوند.

تا این لحظه، کم‌سن‌ترین زائر ثبت‌نام شده ایرانی یک دختر 9 ماهه از کرمان و مسن‌ترین زائر، یک مرد 111 ساله از کردستان است. 54 درصد زائران حج 1402 را بانوان تشکیل داده‌اند و 12 درصد حجاج اعزامی در سال جاری، اهل سنت هستند. 

توصیه‌های پزشکی و بهداشتی ضروری برای زائران حج 1402

مدت سفر امسال حدود 30 تا 42 روز بسته به زمان تشرف حجاج است و آنهایی که سوم یا چهارم خرداد ماه وارد عربستان می‌شوند، مشمول افزایش طول سفر خواهند شد.  کشورهایی که بیش از 30 هزار نفر زائر دارند، عملیات رفت حجاج‌شان 30 روز به طول می‌انجامد، ایران نیز در زمره آن کشورهاست و عملیات رفت حدود 30 روز خواهد بود. عملیات بازگشت حجاج نیز از 14 تیر ماه آغاز می‌شود و سوم مرداد پایان می‌یابد.

منبع : تسنیم