کد مطلب: 181217
 
تاریخ انتشار : شنبه ۳ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۴۶
اصفهان- شاخص کیفی هوای اصفهان امروز سوم دی‌ماه براساس داده‌های ۱۵ ایستگاه پایش فعال با میانگین ۱۰۵ در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شد.
 
به گزارش ایران خبر، مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: میانگین شاخص هوای کلانشهر اصفهان در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت صبح امروز شنبه سوم دی‌ماه براساس داده‌های دریافتی ۱۱ ایستگاه شهرداری در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شد.

جمشید لقایی با اشاره به اینکه شاخص هوا در دو ایستگاه خیابان‌های فرشادی و میرزا طاهر به ترتیب با عدد ۹۹ و ۸۵ در وضعیت قابل قبول است، افزود: امروز شاخص هوا در ایستگاه دانشگاه صنعتی با ۱۳۶، میدان باهنر با ۱۱۴، محله ولدان (ورزشگاه میثاق) با ۱۰۹، رهنان با ۱۰۷، بلوار کاوه با ۱۲۱، انقلاب و سپاهان شهر با ۱۱۰، کردآباد با ۱۰۴ و میدان فیض با ۱۰۶ AQI وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: گروه‌های آسیب پذیر از جمله سالمندان، افراد دارای بیماری‌های ریوی و قلبی، زنان باردار و کودکان بهتر است نسبت به فعالیت سنگین و طولانی در فضای باز احتیاط کنند.

به گزارش مهر، براساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست (منطقه اصفهان)، شاخص هوا در خیابان احمدآباد با ۹۴، پروین با ۹۶ و رودکی با ۷۵ در وضعیت زرد و قابل قبول و در ایستگاه خیابان استانداری با ۱۱۱ AQI در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شد. همچنان ایستگاه‌های بزرگراه خرازی، جی، باغ غدیر، دانشگاه اصفهان و خواجو قطع است.

اداره کل هواشناسی استان اصفهان نیز اعلام کرده امروز شنبه با فعالیت سامانه سرد بارشی در سراسر استان، هوای مناطق مرکزی به ویژه کلانشهر اصفهان در وضعیت مطلوب قرار می‌گیرد.

گفتنی است در ساعت ۹ صبح شنبه و لحظه انتشار این گزارش هوای شهر اصفهان بارانی است و شاخص کیفی لحظه‌ای آن روی عدد ۷۹ و قابل قبول قرار دارد.

شاخص کیفی هوا در ایستگاه‌های پایش شهرداری اصفهان، سوم دی ماه

امروز ایستگاه‌های پایش هوا سجزی با ۶۶ و شاهین شهر با ۶۳ AQI در وضعیت قابل قبول بوده و مابقی ایستگاه‌ها در شهرهای مجاور اصفهان از جمله منطقه صنعتی مبارکه، شاهین شهر، خمینی‌شهر، زرین‌شهر و منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان نیز قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

منبع : خبرگزاری مهر