کد مطلب: 181180
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۰ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۱۳
رئیس مرکز مبارزه با جرایم سازمان یافته پلیس فتا از متلاشی شدن تعداد ۳۰ فقره باند و مجرم حرفه ای فعال در زمینه کلاهبرداری رایانه‌ای در بستر بازارهای آنلاین و شبکه‌های اجتماعی خارجی خبر داد.
 

به گزارش ایران خبر، سرهنگ مصطفی نوروزی رئیس مرکز مبارزه با جرایم ملی و سازمان یافته پلیس فتا فراجا، از شناسایی و دستگیری متهمین حرفه‌ای فعال در زمینه کلاهبرداری در بستر شبکه‌های اجتماعی خارجی خبر داد.

نوروزی اظهار داشت: در پی ارجاع پرونده‌هایی به پلیس فتا یکی از استان‌های شمالی کشور مبنی بر مشاهده تبلیغات فروش گوشی تلفن همراه در یک صفحه اینستاگرامی و کلاهبرداری از شهروندان، موضوع به صورت ویژه در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت.

وی افزود: با بررسی‌ها و اقدامات فنی صورت گرفته توسط کارشناسان پلیس فتا در نهایت سه نفر از عوامل اصلی مرتبط با فعالیت مجرمانه ذکر شده مورد شناسایی قرار گرفتند و دستگیر شدند؛ در بررسی تجهیزات رایانه‌ای و هوشمند متهمان علاوه بر صفحه اینستاگرامی موضوع پرونده، صفحات اینستاگرامی دیگری نیز استخراج گردید.

این مقام مسئول بیان داشت: بر اساس بررسی‌های انجام شده تا کنون تعداد ۶۰ فقره پرونده مرتبط با ارزش ریالی بالغ بر هفت میلیارد ریال در نقاط مختلف کشور شناسایی شده است.

این مقام انتظامی همچنین ادامه داد: برابر اقدامات فنی و تخصصی صورت گرفته از سوی واحدهای پلیس فتا استان‌ها، طی دو ماه اخیر تعداد ۳۰ فقره باند و مجرم حرفه‌ای فعال در زمینه کلاهبرداری رایانه‌ای در بستر بازارهای آنلاین و شبکه‌های اجتماعی خارجی با ارزش ریالی قریب به ۲۵۲ میلیارد ریال شناسایی و منهدم شده اند که در این رابطه ۸۲ نفر دستگیر و به مراجع قضائی معرفی گردیده اند.

رئیس مرکز مبارزه با جرایم ملی و سازمان یافته پلیس فتا فراجا در توصیه به شهروندان گفت: با توجه به اینکه مجرمین از بستر شبکه‌های اجتماعی خارجی برای ایجاد صفحات جعلی و تبلیغات فریبنده به منظور کلاهبرداری از کاربران استفاده می‌نمایند اکیداً توصیه می‌کنیم که شبکه‌های اجتماعی خارجی بستر مناسبی برای خریدهای غیرحضوری نبوده و حتی المقدور از خرید کالا و خدمات در بستر شبکه‌های اجتماعی خارجی خودداری نمایند.

منبع : خبرگزاری مهر