کد مطلب: 180363
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۲ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۱۲
اصفهان- بارندگی شبانه روز گذشته هوای اصفهان را باطراوت کرد و میانگین شاخص هوای این کلانشهر در وضعیت سالم قرار گرفت.
 
به گزارش ایران خبر، جمشید لقایی مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: میانگین شاخص هوای کلانشهر اصفهان در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت صبح امروز پنجشنبه دوازدهم آبان ماه براساس داده‌های دریافتی هشت ایستگاه شهرداری در وضعیت قابل قبول ثبت شد.

وی با بیان اینکه شاخص کیفی هوا در سه ایستگاه خیابان میرزا طاهر، فیض و فرشادی به ترتیب با عدد ۴۸ و ۴۲ AQI در وضعیت پاک ثبت شده، ادامه داد: شاخص کیفی هوا در ایستگاه میدان انقلاب ۷۳، کاوه ۶۹، رهنان ۶۱، کردآباد ۵۶ و ولدان (ورزشگاه میثاق) ۵۴ AQI وضعیت زرد و سالم را نشان می‌دهد.

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان اضافه کرد: اکنون هشت ایستگاه سنجش کیفیت هوای شهرداری اصفهان در مدار است و اطلاعات آن به سرورهای مرکز پایش و نیز آزمایشگاه هوا اداره کل محیط‌زیست ارسال می‌شود.‌

هوای اصفهان سالم است/ ۳ ایستگاه در وضعیت پاک گزارش ۲۴ ساعته ایستگاه‌های پایش شهرداری اصفهان منتهی به صبح دوازدهم آبان


به گزارش مهر، پایگاه اطلاع رسانی اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان نیز وضعیت هوای امروز اصفهان را بر اساس شاخص‌های سه ایستگاه پایش فعال این اداره، سالم اعلام کرد.

برپایه اعلام اداره کل محیط زیست، میانگین شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان امروز با ۹۹ AQI در وضعیت قابل قبول (سالم) ثبت شد. شاخص هوا در ایستگاه خیابان احمدآباد با ۱۲۶ AQI در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس و در ایستگاه‌های پروین و استانداری به ترتیب با ۸۶ و ۸۴ AQI وضعیت سالم را نشان می‌دهد و ۲ ایستگاه پایش هوای رودکی و بزرگراه خرازی تحت نظارت اداره محیط زیست قطع است.

همچنین امروز شاخص هوای سجزی با میانگین ۵۹، مبارکه ۷۶ و شاهین شهر ۶۶ حاکی از استقرار هوای سالم در این مناطق صنعتی استان است.

باران پاییزی از روز گذشته تا صبح امروز به طور متناوب در کلانشهر اصفهان بارید و هوای این شهر را پس دو هفته آلودگی با طراوت کرد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.
شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچکتر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچکتر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می دهد.

منبع : خبرگزاری مهر