کد مطلب: 179612
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۰۰
رئیس شورای شهر تهران گفت: متاسفانه هنوز ترکش‌های تفکرات و تصمیمات غلط مدیران قبلی بر پیکر جامعه و مردم جراحت وارد می‌کند.
 

به گزارش ایران خبر، مهدی چمران، با حضور در جلسه هم اندیشی آسیب شناسی در حوزه بافت فرسوده شهر تهران، با اشاره به اینکه موضوع بافت‌های فرسوده مبحثی قدیمی هم در تهران و هم در کلان شهرهای دیگر است، گفت: ما بر اساس اهمیت این موضوع در دوره‌های قبلی که در شورا حضور داشتیم جلسات بسیاری را با موضوعاتی همچون بازسازی و یا نوسازی این بافت‌ها برگزار کردیم؛ گرچه در دوره‌های قبل مصوب شد تا میزان بازسازی در تهران ۱۰ درصد باشد که خوشبختانه به رغم این نرخ تعیین‌شده در همان زمان میزان این اقدامات به ۱۲ درصد رسید.

وی با تاکید بر اینکه میزان بازسازی، ترمیم و نوسازی بافت‌های فرسوده نسبت به حجم فعلی آن در پهنه شهری روز به روز در حال افزایش است اظهار کرد: متأسفانه با افزایش این حجم از بافت فرسوده در تهران و آن ۲ درصد مازادی که در این خصوص صورت گرفت کار ساز نبوده و به تعداد و حجم ساختمان‌های فرسوده و بافت فرسوده اضافه شد که این موضوع یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها و چالش‌های ما است.

رئیس شورای شهر تهران در ادامه با تاکید بر اینکه ما باید در ابتدا بدانیم که ساختمان‌هایی که در بافت‌های فرسوده قرار دارند دارای استاندارد و ایمنی لازم نیستند، اظهار کرد: متأسفانه بسیاری از ساختمان‌هایی که در این حلقه قرار دارند با کوچک‌ترین ارتعاش و یا لرزه‌ای تخریب و منجر به آسیب‌های جدی جانی خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه خطر به طور ذاتی در بافت‌های فرسوده عجین شده گفت: باید به سرعت اقدامات عاجل در این خصوص صورت گیرد.

چمران با تاکید بر اینکه بسیاری از تصمیمات و اقدامات تشویقی در خصوص بازسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده از بسیاری جهات به دلیل نبود منابع و بروکراسی‌های اداری ابتر ماند گفت: متأسفانه با وجود اختلافات این چنینی زخم بافت‌های فرسوده بر تن تهران مجروح همچنان باقی مانده است.

مهدی هدایت مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران نیز در این نشست با اظهار این مطلب که طبق اسناد موجود ۲۷۸ هزار پلاک فرسوده در شهر تهران داریم عنوان کرد: از این تعداد پلاک تا کنون حسب تلاش مدیران ۱۲۰ هزار پلاک نوسازی شده است که این رقم حدود ۴۳ درصد احراز شده که به نسبت تمام شهرها تهران در وضعیت بهتری قرار دارد.

وی اضافه کرد: از ۱۵۰ هزار پلاک فرسوده باقیمانده حدود ۴۰ هزار پلاک دارای اشکالات سندی است لذا پیشنهاد می‌شود تا یک کارگروه ثبت به صورت ویژه در این خصوص تشکیل شده و اقدامات عاجل در رفع فرسودگی پلاک‌ها صورت گیرد.

هدایت با اعلام اینکه تهران دارای ۱۲ هزار بافت تاریخی است خاطر نشان کرد: نیازمند است تا وزارت میراث فرهنگی و گردشگری نسبت با این بافت‌ها فعالیت‌های ویژه ای صورت دهند و نسبت به این بناها بافت‌های تاریخی را تدقیق کنند.

هر اقدامی که به دولت متصل شود محکوم به شکست است

صارمی معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران نیز در ادامه این جلسه با قدردانی از اقدام شایسته شورای شهر تهران در برگزاری چنین نشست‌های تخصصی که اثرگذاری آن در لایه‌های تصمیم گیر بسیار اثر گذار است گفت: ما در تلاشیم به عنوان خادمین مردم ذیل سیاست‌های ابلاغی و همکاری‌های مستمر با مجموعه شورا مشکلات مهم کلان‌شهر تهران را به سهم خود مرتفع و زمینه آبادانی پایتخت باشیم.

وی با بیان اینکه هر مسئله‌ای در این بیست سال یک سر آن به دولت ختم شود محکوم به نابودی است اظهار کرد: هیچ موضوعی در این سال‌ها نبوده که در مواجهه با دولت، گره‌ای از سمت این نهاد باز شود چرا که در دولت فرض بر این است که به طور مثال شهرداری‌ها به عنوان فرزند صغیر تلقی شده که دولت کفالت آنها را بر عهده دارد حالا در برخی مواقع هم دستی بر سر شهرداری‌ها می‌کشند و مشکلات آنها را در مواقعی حل می‌کنند و در مواقعی حل نشده باقی می‌گذارند.

صارمی با اعلام اینکه همچنان ۱۳ هزار پلاک منطقه ۱۷ تهران تعیین تکلیفی از سمت دولت نشده اظهار کرد: تاکنون حدود ۳۰ نامه با محوریت تعیین تکلیف این منطقه به دولت ارسال شده اما پشت پرده ماجرای عدم ورود دولت به این مقوله بر سر گروگانگیری یک موضوعی است که نمی‌توان در جلسات این چنینی عنوان کرد و ما نیازمند مصوبه شورای شهر برای حل و فصل این موضوع هستیم.

وی در پایان اضافه کرد: باید بپذیریم که در بخش‌های بسیاری از کارهایی که در خصوص باز سازی بافت‌های فرسوده اتفاق افتاده بود ما کارشکنی دولت‌های قبل را دیدیم چرا که مدیران دولت قبل که مسئول سیاست گذاری بودند هیچ دانش و شناختی نسبت به شهرداری نداشتند.

چمران در پایان با استماع نظرات و پیشنهادات نمایندگان سازندگان ساختمانی برخی مناطق تهران و اظهارات مسئولین شهرسازی شهرداری تهران، عنوان کرد: واقعیت امر این است که اقدامات کمی برای بافت‌های فرسوده صورت گرفته که نیازمند توجه جدی تر در ادوار آینده است ضمن آنکه هدف این نشست انجام کار و تصمیم‌گیری و اجرا برای تعیین بازسازی و نوسازی بافت‌های پر چالش شهر تهران است.

وی با انتقاد از اینکه متأسفانه تصمیم گیری های مدیریت‌های قبل موجب شد تا شتابی که در ادوار گذشته برای حل این چالش تهران رخ داده بود متوقف شود اظهار کرد: من بارها اعلام کرده بودم که متوقف کردن و خراب کردن کار ساده ایست و در عرض چند دقیقه می‌توان حکم تخریب یک جریان تصمیم ساز را صادر کرد اما راه اندازی مجدد هر اقدامی نیازمند زمان و بررسی همه جوانب آن را دارد.

چمران اضافه کرد: بارها در خصوص حرف‌های مستند بنده در خصوص نابود کردن زیرساخت‌ها در مجموعه شهرداری و شورای شهر هم در حوزه‌های برنامه‌ریزی های مدیریتی و بودجه‌ای و هم در بسیاری از موضوعات دیگر از سوی شورا و مدیران شهری گذشته ضربه به شهر وارد شده که ما پس از حضور در دور ششم اقدامات زیر صفر آقایان را با تلاش تا حد صفر بالا آوردیم که در نهایت دیدیم از سوی همان مدیران واکنش صورت گرفت اما ما نمی‌توانیم واقعیت را نادیده گرفته و صورت مسئله را پاک کنیم.

وی با بیان اینکه متأسفانه هنوز ترکش‌های تفکرات و تصمیمات غلط مدیران قبلی بر پیکر جامعه و مردم جراحت وارد می‌کند، گفت: یک مدیر در دوره قبل افتخار می‌کرد که خانه نمی سازم و حالا با چالش عظیم‌تری مواجهیم چرا که برخی مدیران با همان تفکر در رأس بدنه هستند و هنوز ما شاهد کارشکنی هستیم.

چمران با اعلام اینکه میزان اتومبیل‌ها ۸ برابر حجم خیابان‌ها و بزرگراه‌های تهران است، گفت: متأسفانه تفکر قبل بر این باور بود که به جای ساخت بزرگراه‌ها شهرداری اقدام به ساخت پیاده راه‌ها کند که هنوز هم این تفکر در لایه‌های مدیریتی است سیستم حاکم‌است و ما تلاش داریم که بسرعت این موضوعات را اصلاح کنیم و متأسفانه با همان تفکر مسموم و جهل این افراد به ابعاد موضوعات شهری ما متهم به شهر فروشی می‌شویم.

رئیس شورای شهر تهران در پایان اعلام کرد: متأسفانه هیچیک از مسئولان که تصمیم ساز تصمیمات غلط از دوره‌ها و ادوار قبل بودند و اقدام به شهر فروشی کردند هیچیک به دنبال دفاع از عملکرد خودشان نبوده و پاسخی برای اقدامات خود نداشتند ضمن آنکه اسنادی استخراج شده که بیشترین میزان نابودی باغات و شهر فروشی در دوره شهرداری آقای کرباسچی و طی سال‌های ۷۵ بوده است.

وی خطاب به مسئولان کشوری و اصحاب رسانه درخواست کرد: به سبب اینکه اعضای شورای شهر بیشترین ارتباطات رو با مردم دارند و مشکلات آنها را از نزدیک بررسی و استماع می‌کنند نباید این قبیل اقدامات مغفول واقع شده و دستگاه‌ها دست از حمایت خود نسبت به شوراها بردارند چرا که برخی اقدامات شورا باید به سمع و نظر مردم برسد تا مسائل با مشارکت مردم حسب اطلاع رسانی‌های دقیق و جامع مرتفع شود.

منبع : خبرگزاری مهر