کد مطلب: 178569
 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۴ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۷:۳۱
رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به جان باختن ۹۰ نفر در جریان سیلاب‌های اخیر در کشور گفت: در این عملیات‌ها ۷۹ هزار نفر امدادرسانی و بیش از ۳ هزار نفر به مناطق امن منتقل شدند.
 

به گزارش ایران خبر، پیرحسین کولیوند شامگاه پنجشنبه در برنامه «صف اول» با بیان اینکه براساس هشدارها و اخطارهای هواشناسی برنامه ریزی دقیق برای اطلاع رسانی، آمادگی، پیشگیری از خسارات بیشتر و امدادرسانی بهتر در جمعیت هلال‌احمر انجام شد، گفت: ۲۴ استان کشور متأثر از سیلاب بود که ۱۶۲ محور مواصلاتی و ۱۶۸ شهرستان با همراهی استانداران و سایر همکاران امدادی امدادرسانی شد، تلاش بی وقفه و از جان گذشتگی نجاتگران و امدادگران هلال احمر در عملیات‌های سیل اخیر قابل ستایش است.

رئیس جمعیت هلال احمر خاطرنشان کرد: در این عملیات‌ها ۷۹ هزار نفر امدادرسانی و بیش از ۳ هزار نفر به مناطق امن منتقل شد، ۱۱۸۰۰ نفر اسکان اضطراری داده شدند و ۵۶ نفر هم مصدوم شدند.

وی با بیان اینکه همراهی و همکاری نیروهای جهادی و خیرین را در این عملیات‌ها داشتیم، عنوان کرد: در مجموع ۹۰ نفر جان باختند و هنوز ۸ نفر مفقودی داریم، همچنین یک نفر در امامزاده داوود و چند نفر دیگر را در سیل فیروزکوه نجات دادیم.

کولیوند اظهار کرد: ۱۴۰۰ تیم عملیاتی واکنش سریع و آموزش دیده در عملیات‌های امدادی و سیل زده حضور مستمر داشتند و تیم‌های آنست (سگ‌های تجسس) تلاش بسیار زیادی برای امدادرسانی کردند.

رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه همچنان هم عملیات جست‌وجو در بعضی مناطق ادامه دارد، اذعان کرد: با کمک استاندار و شهردار تهران که هنوز هم حضور پر رنگ داشت توانستیم خیلی از مناطق صعب العبور را امدادرسانی کنیم.

وی ادامه داد: مردم و نیروهای جهادی با کمک‌های روانی و آوردن اقلام غذایی همراه ما در عملیات‌های امداد و نجات سیل حضور داشتند و یکی از نکات مهم حضور تیم‌های سحر در عملیات‌های اخیر سیل بود که برای حمایت روانی حادثه دیدگان حضور داشتند که به افزایش تاب آوری مردم و کاهش آلام افراد کمک کرد.

کولیوند گفت: کالا و اقلام زیستی در مناطق امن ذخیره سازی کردیم، بالگردها از قبل آماده عملیات شده بودند، اما کمک به مردم برای انجام بهتر عملیات‌ها بسیار تأثیر گذار بود.

رئیس جمعیت هلال احمر بیان کرد: مردم با همراهی خود باعث ارتقای سرمایه اجتماعی هلال احمر شده که من به شکل ویژه از مردم فهیم ایران قدردانی می‌کنم.

وی با بیان اینکه از ۹۰ جان باخته‌ای که در کشور داریم حدود ۴۰ نفر از آنها مربوط به تهران در منطقه‌های امامزاده داوود و فیروزکوه است، گفت: سیلاب سنگینی بود که نیاز به تجهیزات ویژه داشت که شهرداری خیلی سریع این تجهیزات را فراهم کرد.

کولیوند اذعان کرد: در ساعات اولیه عملیات نجات توانستیم ۸۰۰ نفر را به مناطق امن منتقل کنیم، همه همکاران امدادی با تمام توان در ساعات اولیه حادثه در منطقه حضور دارند.

رئیس جمعیت هلال احمر با بیان اینکه جلسات مدیریت بحران با تمامی مسئولان تشکیل شد، اظهار کرد: در جریان تشکیل کمیته مفقودین تلاش کردیم اموال مردم را هم حفظ کنیم، الان در این کمیته فرآیند شناسایی پیکرها هم انجام می‌شود.

وی افزود: ما محل حادثه و حادثه دیدگان را تا بازگشت شرایط عادی رها نمی‌کنیم و با تمام امکانات حضور داریم.

کولیوند بیان کرد: مزداران جزو مناطقی بود که دچار خسارت زیادی در سیل شد، با توجه بسته شدن دسترسی به مناطق سیل زده روند امدادرسانی کند و عملیات امدادی هوایی انجام شد که با ادامه بارندگی در این مناطق شرایط امدادرسانی به سختی انجام شد.

وی گفت: بالغ بر ۶ هزار نفر در قالب ۱۴۰۰ تیم تخصصی و آموزش دیده برای انجام عملیات امدادی در مناطق سیل زده با از خودگذشتگی و ایثار حضور داشتند، همچنین تیم‌های پشتیبان هم آماده عملیات بودند.

کولیوند ادامه داد: قبل از عید انبارهای امدادی هلال احمر خالی بود و ما نگران بودیم، اما پس از شروع سال جدید با دستور رئیس جمهور انبارها شارژ و اوضاع بهتر شد.

رئیس جمعیت هلال احمر تصریح کرد: تجهیزات هلال احمر به لحاظ لجستیک، انبارها، بالگرد و سایر موارد بسیار کمبود دارد که با توجه به نیاز جدی ما باید برنامه ریزی دقیق برای رفع کمبودها انجام شود.

وی افزود: در ۱۲ استان عملیات جست‌وجو در حال انجام است و در سایر استان‌ها عملیات تقریباً به پایان رسیده که پیش بینی می‌شود ظرف ۴۸ ساعت آینده پایان همه عملیات‌ها را اعلام کنیم.

کولیوند عنوان کرد: هلال احمر بر اساس وظایف خود و به محض دریافت هشدارهای هواشناسی برای امدادرسانی برنامه ریزی می‌کند اما فرهنگ سازی برای توجه به هشدارها از سوی مردم هم ضرورت دارد.

رئیس جمعیت هلال احمر اظهار کرد: در حال حاضر اعتماد مردم به جمعیت هلال احمر افزایش یافته است؛ در سیل اخیر علی‌رغم اینکه جزو وظایف ما نبود پیامک عمومی برای آمادگی مردم در برابر سیل ارسال کردیم.

وی در ادامه سخنان خود گفت: برای خدمت رسانی به زائران در اربعین حسینی جلسات متعددی برگزار شده است؛ ما در همه محورهای مواصلاتی پوشش امدادی را در همه مرزهای تعیین شده انجام خواهیم داد.

کولیوند عنوان کرد: بحث امداد و نجات و پزشکی-سلامت در داخل کشور بر عهده هلال احمر و در خارج از کشور بر عهده وزارت بهداشت است.

وی اذعان کرد: تلاش کردیم قبل از عملیات اربعین تمرین جدی با هدف هم افزایی انجام دهیم، در حال حاضر نیروهای متخصص خود اعم از کادر درمان و امدادگر را تعیین کردیم، تعداد داوطلبان برای اعزام زیاد است اما ظرفیت ما محدود هست.

کولیوند ادامه داد: دو فروند هواپیما حالت بیمارستان به همراه آمبولانس و اتوبوس امدادی و همچنین دارو و تجهیزات درمانی آماده برای امدادرسانی هستند.

رئیس جمعیت هلال احمر خاطرنشان کرد: احتمال گرمازدگی، ابتلاء به کرونا و بیماری‌های گوارشی امسال برای زائران پیش بینی شده که تمهیدات لازم اندیشیده شده است.

وی با بیان اینکه هفت قرارگاه مرکزی در عراق استقرار دارد که نماینده هلال احمر به همراه حشد الشعبی در این قرارگاه‌ها حاضر هستند، گفت: امسال تعداد پایگاه‌ها نسبت به آخرین مراسم اربعین پوشش داده شده ۳ برابر بیشتر خواهد شد.

کولیوند افزود: در سه سطح مختلف بیمارستان، درمانگاه و چادرهای امدادی در شهر نجف پوشش امدادی خواهیم داشت. در مسیر شهر نجف بیمارستان سیار و پایگاه‌های امدادی را خواهیم داشت. پرستاران و افراد مسلط به زبان عربی را برای بهتر روند پوشش امدادی در بیمارستان‌ها مستقر خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه بیمارستان امام علی هلال احمر فعالیتش را برای اولین بار آغاز خواهد کرد، گفت: در کربلا، کاظمین، سامرا کادر درمان و نیروهای هلال احمر برای خدمت رسانی به زائران مستقر خواهند شد.

منبع : خبرگزاری مهر