کد مطلب: 177974
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۲۴
مسئول نقل ترددی و حمل و نقل بین شهری مکه مکرمه اعلام کرد: عملیات نقل ترددی برای انتقال حجاج به سرزمین منا و عرفات از صبح روز پنجشنبه هشتم ذی الحجه آغاز می شود.
 

به گزارش ایران خبر، ابوالفضل نوفرستی مسئول نقل ترددی و حمل و نقل بین شهری ستاد مکه مکرمه در حج ۱۴۰۱ گفت: یکی از بخش‌های مهم در عملیات اجرایی حج، انتقال زائران از مکه مکرمه به مشاعر مقدس در ایام تشریق است که تا حدود یه دهه قبل از نگاه دست‌اندرکاران حج سخت‌ترین بخش عملیات، انتقال زائران از مکه به عرفات، مشعرالحرام و منا و بازگشت آنان به مکه مکرمه بود.

وی افزود: در روند گذشته برای انتقال زائران از مکه مکرمه به مشاعر مقدس به تناسب جمعیت کاروان‌ها اتوبوس تدارک دیده می‌شد و با مشکلاتی از جمله شلوغی مسیرها و مفقود شدن زائران و خودروها مواجه بودیم که برای رفع این مشکلات، پیشنهاد عملیات نقل ترددی مطرح گردید که این طرح با همکاری بعثه های کشورهای مختلف و مسئولین نقل کشور میزبان اجرایی شد.

نوفرستی در خصوص عملیات نقل ترددی گفت: در نقل ترددی به هر کشور جاده‌ای اختصاصی و به میزان مورد نیاز زائران آن کشور تعلق می‌گیرد و اتوبوس‌ها از آن مسیر زائران را به مشاعر مقدس انتقال می‌دهند.

مسئول نقل ترددی و حمل و نقل بین شهری ستاد مکه مکرمه در حج ۱۴۰۱ اضافه کرد: در نقل ترددی جابجایی زائران ایران اسلامی از مکه مکرمه به مشاعر مقدس و بازگشت آنان به مکه در شش مرحله انجام می‌گیرد که در اولین مرحله در صبح روز هشتم ذی‌الحجه زائران عزیز اهل سنت برای روز ترویه به سرزمین منا انتقال داده می‌شوند و در مرحله دوم از عصر روز هشتم ذی‌الحجه انتقال زائران اهل تشیع به سرزمین عرفات آغاز می‌شود.

وی در این خصوص اضافه کرد: در ادامه عملیات نقل ترددی، صبح روز عرفه زائران اهل تسنن از منا به عرفه انتقال داده می‌شوند، در مرحله بعدی پس از قرائت دعای پرفیض عرفه در سرزمین عرفات، زائران در دسته‌های ۵۰ نفری با اتوبوس‌های ساماندهی شده به نوبت به مزدلفه و خواهران عزیز به منا انتقال داده می‌شوند و بانوان توقف کوتاهی در مشعرالحرام خواهند داشت.

نوفرستی با بیان اینکه زائران شب عید قربان را در مشعرالحرام (مزدلفه) وقوف می‌کند، گفت: صبح روز عید قربان زائران بعد از نماز صبح راهی وادی محصر شده و به صورت پیاده راهی منا می‌شوند که برای زائران ناتوان در مسیر مزدلفه تا منا حدود ۲۰ دستگاه اتوبوس نقل ترددی پیش بینی شده است.

وی با بیان اینکه عملیات انتقال زائران از منا به مکه مکرمه در روز ۱۲ ذی‌الحجه تا حدود ساعت ۱۵:۳۰ روز ۱۲ ذی‌الحجه پایان می‌یابد، کرد: در مرحله آخر نقل ترددی گروهی از زائران شب ۱۲ ذی‌الحجه و گروهی از ظهر روز دوازدهم به هتل‌های محل اقامت در مکه مکرمه انتقال داده می‌شوند.

نوفرستی با بیان اینکه ۲۸۲ راهنمای نقل ترددی در اتوبوس‌ها حضور خواهند داشت که این عزیزان با برنامه مشخص اتوبوس‌های نقل ترددی را از پارکینگ مخصوص تحویل می‌گیرند، عنوان کرد: در طول مسیر انتقال زائران با اتوبوس‌های نقل ترددی، راهنمایان نقل ترددی در اتوبوس‌ها حضور دارند که آموزش این عزیزان در ایران آغاز شده و همچنین ۸ جلسه آموزش میدانی برگزار شده است و در کنار مرشدین کشور میزبان در کنار زائران هستند.

در عملیات انتقال زائران از مکه به منا و از مکه به عرفات هر اتوبوس در سه رد انتقال زائران را انجام می‌دهد که هر رد به این معنا است که اتوبوس از مکه به عرفات یا منا برود و مجدد به مکه بازگردد.

در عملیات نقل ترددی هماهنگی و انسجام مثال زدنی میان مجموعه سازمان حج و زیارت، بعثه مقام معظم رهبری، وزارت حج و عمره کشور میزبان، شرکت مطوفی حجاج ایران و همه دستگاه‌های مرتبط از جمله اتحادیه اتوبوس داران عربستان موسوم به نقابه وجود دارد. و همه دست به دست هم می‌دهند که خدمات شایسته ای به حجاج ایرانی ارائه گردد.

وی در ادامه بیان کرد: بخش دیگر خدمات این واحد حمل و نقل بین شهری مکه مکرمه است که زائران "مدینه قبل" بعد از پایان یافتن مناسک حج به فرودگاه جده به منظور عزیمت به ایران انتقال داده می‌شوند و همچنین حجاج مدینه بعد از مکه به مدینه منوره برای زیارت حرم پیامبر اکرم (ص) و زیارت ائمه مظلوم بقیع (ع) مشرف می‌شوند.

عملیات انتقال زائران ایرانی به مشاعر مقدس از صبح روز پنجشنبه ۱۶ تیرماه مصادف با هشتم ذی‌الحجه در عربستان آغاز می‌شود و کلیه حجاج روز دوشنبه ۲۰ تیرماه مصادف با ۱۲ ذی‌الحجه در عربستان به هتل‌های محل اقامت خود در مکه مکرمه انتقال داده می‌شوند.

منبع : خبرگزاری مهر