کد مطلب: 177354
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۰۶
رئیس شورای شهر تهران گفت: رئیس سازمان نظام مهندسی در جلسه آتی شورا گزارشی را در خصوص حادثه آبادان ارائه می‌کند.
 

به گزارش ایران خبر، مهدی چمران، در حاشیه شست و ششمین جلسه شورای شهر تهران و در جمع خبرنگاران با بیان اینکه این دفاتر بررسی اولیه و محاسبات ساختمانی را انجام می‌دهند، اظهار کرد: در زمینه ایمنی ساختمان‌ها باید مجمعی تشکیل شود که این موضوع را به رئیس قوه قضائیه اعلام کردیم. کارگروه خاصی در این زمینه تشکیل و موضوع بررسی می‌شود.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه در خصوص ساختمان‌های ناایمن شهر تهران، شهرداری، قوه قضائیه و وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی بایستی وارد میدان شوند، خاطرنشان کرد: نظام مهندسی نیز باید ناظر بر محاسبات فنی باشد. مهندسان باید به عنوان ناظر مستقیم بر ساخت این ساختمان‌ها نظارت کنند. نظام مهندسی باید ناظر مقیم داشته باشند نه اینکه ماهیانه نظارت کنند.

وی با تأکید بر اینکه ایمنی ساختمان‌ها باید مجری داشته باشد که مسئولیت اجرای صحیح ساختمان را بر عهده داشته باشد، یادآور شد: اینکه اصرار داریم اضافه طبقات ساخته نشود به همین دلیل است که اتفاقاتی همچون متروپل روی ندهد. وقتی اضافه ساخت انجام می‌شود فونداسیون تقویت نمی‌شود و واقعی نخواهد بود. با این روند، اشتباهات پشت اشتباهات رخ می‌دهد که البته امیدواریم عبرت بگیریم اما نمی‌گیریم. از پلاسکو چه عبرتی گرفتیم؟

چمران افزود: در کمیسیونی که تشکیل خواهد شد به گونه‌ای عمل می‌کنیم که کسب و کار مردم آسیب نبیند، البته مدتی آسیب می‌بیند اما به نفع آنها خواهد بود تا اینکه کل کسب و کار آنها به خطر بیفتد. تلاش می‌کنیم تصمیمات مشکل اقتصادی و بیکاری به وجود نیاورد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه پس از بررسی دقیق باید بسیاری از این ساختمان‌ها بازسازی شوند، گفت: بسیاری از املاک استیجاری هستند که برای مالک ارزش مالی جهت ساخت ندارند. باید قانون کاملی وضع شود که بدانیم چگونه با این ساختمان‌ها رفتار شود. قوه قضائیه مسئولیت دارد اما نمی‌تواند کسب و کار عده زیادی را تعطیل کند.

چمران با اشاره به اینکه ساختمان‌های آسیب پذیر تهران مشکلاتی همچون پلاسکو دارند، یادآور شد: بنیاد مستضعفان شجاعت به خرج داد و مردانگی کرد و این ساختمان را ساخت و این کار باید به گونه‌ای در بخش‌های دیگر تکرار شود و سرمایه در این زمینه مشخص باشد.

وی با تأکید بر اینکه دفاتر الکترونیک برای صدور تاییدیه ایمنی باید متخصص داشته باشند، افزود: نظارت اصلی با آتش نشانی است اما دفاتر الکترونیک دفاتر فنی بوده و می‌توانند با حضور مهندسین مسائل را دنبال کنند. آتش نشانی اخطار می‌دهد و این کار درستی است و رونوشت آن به قوه قضائیه نیز ارسال می‌شود که باید به گونه‌ای عمل شود که قابلیت پیگیری داشته باشد و دفاتر یا سازمان نظام مهندسی باید در این زمینه پیگیری لازم را انجام دهند.

وی با بیان اینکه رئیس سازمان نظام مهندسی در جلسه آتی شورا گزارشی را در خصوص حادثه آبادان ارائه خواهد داد، تأکید کرد: امیدواریم در نقشه و محاسبات ساختمان و همچنین در اجرای آن که مهمترین بخش ساخت است، دقت کافی و لازم را داشته باشیم.

منبع : خبرگزاری مهر