کد مطلب: 177293
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۱۶
اصفهان- شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان با میانگین ۱۴۱ برای ششمین روز پیاپی در وضعیت ناسالم است.
 

کارشناس امور آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: کیفیت هوا در ایستگاه‌های پایش آنلاین در خیابان‌های احمدآباد با شاخص ۱۱۶، باهنر با شاخص ۱۴۱، جی با شاخص ۱۳۷، رودکی با شاخص ۱۴۷، فرشادی با شاخص ۱۴۵ و فیض با شاخص ۱۲۹ در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس است.

محمود مزارع با اشاره به قطعی هفت ایستگاه پایش در خیابان‌های انقلاب، باغ غدیر، بزرگراه خرازی، دانشگاه، رهنان، کاوه و میرزا طاهر، گفت: شاخص کیفی هوا در ایستگاه خیابان‌های استانداری و پروین با ۱۵۱ و ورزشگاه میثاق با ۱۵۴ وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان را نشان می‌دهد.

وی افزود: امروز وضعیت کیفیت هوای شهر صنعتی سگزی با شاخص ۱۷۵ در وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان، شاهین شهر با شاخص ۱۳۴ ناسالم برای گروه‌های حساس و مبارکه با شاخص ۹۰ در وضعیت قابل قبول ثبت شده ضمن اینکه ایستگاه‌های منطقه صنعتی دولت آباد، خمینی‌شهر، نجف آباد و کاشان دائم قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

منبع : خبرگزاری مهر