کد مطلب: 177111
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۴۳
ایران آنلاین-تهرانی‌ها میهمان رایگان موزه نقشه پایتخت : : از ۲۸ اردیبهشت هم‌زمان با روز جهانی موزه و میراث فرهنگی، تهرانی‌ها می‌توانند با حضور در موزه نقشه تهران به صورت رایگان به تماشای یکی از جذاب‌ترین موزه‌های تهران بپردازند و در این فرصت از قدیمی‌ترین نقشه تهران، دیدن کنند.
 

به گزارش ایران خبر، ، موزه نقشه تهران که از سال ۱۳۹۶ تاکنون در حال فعالیت است در گنجینه خود، حدود ۸۰۰ نقشه‌ با ارزش از شهر تهران و سایر شهرهای ایران را در اختیار دارد که در حال حاضر، علاقه‌مندان می‌توانند از ۳۰ نقشه این گنجینه دیدن کنند.

یکی از جذاب‌ترین نقشه‌های موزه نقشه تهران نقشه معروف به «نقشه‌ی عبدالغفار» است که به دستور ناصرالدین‌شاه در سال ۱۲۸۵ هجری تهیه شده است.

میرزاعبدالغفار خان اصفهانی ملقب به نجم‌الملک از تحصیل‌کردگان و آموزگاران دارالفنون بود که بر بسیاری از علوم قدیم و به ویژه ریاضیات تسلط کافی داشــت. نجم‌الملک به ســبب تخصص در علم هندســه و جغرافیا و توانایــی ویژه‌اش در نقشه‌کشــی چندیــن مأموریت مهم از دربار یافت. اولین آن سرشــماری جمعیت دارالخالفۀ طهران در ســال ۱۲۸۴ق بود که به کمک هشــت تن از شاگردانش آن را به انجام رسانید و آن را در قالب رسالەی تشخیص نفوس دارالخالفه به اعتضادالســلطنه تقدیم کرد پس از آن او به همراه مدیر دارالفنون مأمور ترسیم نقشۀ اراضی جدید شهر تهران شد.

حاصل تلاش عبدالغفار نجم‌الملک و شاگردانش، تهیه نقشۀ معروف دارالخالفۀ ناصری اســت. این نقشه پس از ۲۳ سال تکمیل و تصحیح شده و در نهایت در ســال ۱۳۰۹ هجری قمری تقدیم ناصرالدین‌شاه قاجار شد و اکنون در موزه‌ی نقشه در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است.

این موزه به عنوان بخشی از مرکز آمار و رصد شهری، در زیر مجموعه‌ سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران فعالیت می‌کند و سازمان فاوای شهرداری تهران در راستای آشنایی با جاذبه‌های دیدنی این موزه از جمله نقشه‌ها و تجهیزات نقشه‌برداری از گذشته، این امکان را فراهم کرده است تا هم‌زمان با فرا رسیدن ۱۸ می (۲۸ اردیبهشت) روز جهانی موزه و میراث فرهنگی، شهروندان تهرانی به صورت رایگان از این مکان ارزشمند بازدید کنند.

امکان بازدید رایگان از موزه نقشه تهران طی هفته میراث فرهنگی تا ۳ خرداد از ساعت ۹ صبح لغایت ۱۸ فراهم است.
 

 

منبع : ایران آنلاین