کد مطلب: 174032
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۳۹
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران از تدوین یک برنامه جامع برای حفظ کرامت بانوان در مترو توسط شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه خبر داد.
 

به گزارش ایران خبر، همواره یکی از چالش‌های اساسی تردد در حمل و نقل ریلی شهری، عدم رعایت ضوابط و مقررات استفاده از مترو است که از جمله این موارد، ورود برخی از آقایان به واگن‌های مخصوص بانوان محسوب می‌شود.

ساختار قطارهای مترو بر اساس استانداردهای جهانی متشکل از واگن‌های عمومی و واگن‌های ویژه بانوان است. واگن‌های عمومی هم برای آقایان و هم بانوان و واگن‌های ویژه بانوان صرفاً برای بانوان قابل استفاده‌اند؛ اما در جریان ترددهای جاری در مترو شاهد پایمال شدن حقوق شهروندی بانوان در استفاده از واگن‌های ویژه توسط بخشی از آقایان هستیم.

در همین راستا؛ شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه روز ششم بهمن‌ماه از واگن مخصوص بانوان و کودکان با طراحی جدید رونمایی کرد تا متضمن رعایت حقوق شهروندی بانوان در استفاده از حمل و نقل ریلی شهری باشد. اقدامی که برای حفظ کرامت بانوان لازم است اما کافی نیست.

تذکر ۲ عضو شورای شهر در مورد ورود آقایان به واگن بانوان

۱۰ بهمن‌ماه بود که چهل و سومین جلسه شورای شهر تهران با حضور معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران برگزار شد.

در جریان این جلسه، سوده نجفی عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران در تذکری با انتقاد از موضوع ورود آقایان به واگن بانوان گفت: چهارشنبه افتتاح واگن ویژه بانوان را داشتیم اما همین امروز عده‌ای از بانوان با من تماس گرفتند که نمی‌توانیم وارد واگنی شویم که مخصوص بانوان است؛ من از معاون حمل و نقل و ترافیک مطالبه دارم و نباید برای بار دوم در صحن شورا تذکر دهیم.

تدوین برنامه برای حفظ کرامت بانوان در مترو/از پلیس استفاده می‌شود

مهدی اقراریان دیگر عضو شورا نیز در تذکری خلاء عدم کنترل ورود آقایان به واگن بانوان را ناشی از عدم وجود کنترل در این زمینه دانست و گفت: در این زمینه مناسب‌سازی در حال انجام است؛ اما چون خودم برخی روزها با مترو به منزل می‌روم در ایستگاه‌های مترو با این موضوع مواجه شدم.

عضو شورای شهر تصریح کرد: خواهشم این است اگر قرار است از پرسنل جای دیگر همچون شهربانان و حریم‌بانان استفاده شود، این کار صورت گیرد.

در همین راستا؛ به سراغ سید مجتبی شفیعی رفتیم تا از رویکرد معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در خصوص این موضوع آگاه شویم.

برنامه جامع برای حفظ کرامت بانوان در مترو در حال تدوین است

شفیعی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه واگن بانوان موضوعی است که مورد اعتراض جدی هم اعضای شورا و هم بانوان قرار گرفته‌است، گفت: مزاحمت‌هایی را همچون دستفروشی‌های ناهنجار و مزاحم و ورود آقایان به واگن بانوان را در سیستم مترو شاهد هستیم؛ لذا در همین راستا شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه در حال تدوین یک برنامه جامع در این زمینه است.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران خاطرنشان کرد: بخشی از این موضوع نیز به اقدامات نرمی که باید صورت گیرد، بازمی‌گردد که موضوع فضاسازی است تا این حس را به مسافر دهد که آن فضا، یک فضای زنانه است و برای حضور مردان طراحی نشده‌است.

تدوین برنامه برای حفظ کرامت بانوان در مترو/از پلیس استفاده می‌شود

وی تصریح کرد: بخشی از اقدامات نیز در حوزه فرهنگ‌سازی، اعمال قانون و رفتارهای سلبی برای جلوگیری از مزاحمت‌های موجود است.

شفیعی با بیان اینکه در این راستا حتماً از ظرفیت پلیس مترو استفاده خواهد شد، گفت: هم حفظ امنیت و هم جلوگیری از بخشی از مزاحمت‌های گسترده اجتماعی در مترو باید به پلیس واگذار شود.

منبع : خبرگزاری مهر