کد مطلب: 173037
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۰۰
لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ شهرداری تهران با ۵۱ درصد رشد نسبت به سال جاری با رقم ۵۶ هزار و ۸۶۹ میلیارد تومان تقدیم شورای شهر تهران شد.
 

به گزارش ایران خبر، علیرضا زاکانی در تشریح جزئیات لایحه بودجه سال آینده شهرداری تهران گفت: لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ اولین بودجه مدیریت شهری است که تنظیم و تقدیم شورای شهر تهران شده است. بودجه سال قبل با رقم ۴۸ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان با اصلاحات بعدی به ۳۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان رسید که ما مکلف بودیم در مسیر تحقق آن گام برداریم. افقی که از درآمدها حاصل شده حدود ۳۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تا ۳۳ هزار میلیارد تومان تا پایان سال خواهد بود.

وی افزود: به دلایل مختلف نیازمند کار جدی و تحول هستیم بخشی از خبرها و کاستی‌ها از گذشته برای ما یادگار مانده و بخشی نیز بدهی هایی است که تا پایان سال قریب به ۶۰ هزار میلیارد تومان بدهی به بانکها و به همراه بدهی به پیمانکاران در مجموع به ۸۵ هزار میلیارد تومان می رسد.

شهردار تهران ادامه داد: کاستی های ناظر بر اتوبوسرانی وجود دارد که ۴ سال پیش دوستان با ۷۰۰۰ دستگاه اتوبوس مدیریت شهری را تحویل گرفتند و امروز با ۲۲۵۰ اتوبوس تحویل ما دادند. رقمی که حدود یک سوم نیاز شهر را تامین می‌کند. کاستی ها در کنار بدهی ها ویژگی های جدیدی در شهر برای ما ایجاد می کند که ضرورت گام های بلند برای تحول را فراهم می کند. آنچه که امروز در لایحه بودجه تقدیم می شود ویژگی های خاص خود را دارد و در راستای رویکردهای تحویل مدیریت شهری تنظیم شده است.

شهردار تهران ادامه داد: سعی شده در این لایحه پیوستگی های پروژه ها و سیاستهایی که به شورا تقدیم شده در قالب ۴ راهبرد ، ۱۲ سیاست و ۹۰ کلان پروژه باشد. همچنین سیاستهایی که شورا برای بودجه ابلاغ کرده بود و نگاه به برنامه سوم با وجود خلاها و نقدهای جدی در تنظیم لایحه بودجه در نظر گرفته شده است.

وی تاکید کرد: سعی کرده ایم تحول را از روح و کالبد شهر شروع کنیم. در بسته تحولی در قالب پروژه ها این امر را مدنظر قرار دادیم و سرفصل بودجه را در دو بخش دیده ایم بخشی ناظر بر ویژگی های بودجه سال آینده و بخش دیگر ناظر بر تعهدات ما خواهد بود.

زاکانی با اشاره به اینکه در بودجه سال آینده ۵۶ هزار و ۸۶۹ میلیارد تومان اعتبار دیده شده است که ۵۱ درصد نسبت به بودجه سال جاری رشد را به همراه داشته است، افزود: این سقفی است که نسبت به آن برنامه ریزی انجام شده. بخش دیگری از بودجه در خواست مجوزهایی است که ناظر بر مشارکتها ارائه خواهیم کرد. پروژه های که ۱۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد؛ اما امکانی برای فعال شدن بودجه سنواتی برای این پروژه ها وجود ندارد لذا براساس مجوزهایی که اخذ خواهیم کرد با مشارکت نسبت به فعال شدن این پروژه ها اقدام خواهیم کرد.

وی ادامه داد: ما مجوزی داشته ایم که در ۴۴ هزار هکتار از بافت پیرامونی شهر ۸ پروژه را در ۸ مجموعه بارگذاری کنیم که در سنوات قبل تنها در یک نقطه یعنی شیان بارگذاری ساخت هتل انجام شده است این ۴۴ هزار هکتار بررسی شده و به ۵ نقطه که در هر یک ۵ هکتار فضا وجود دارد رسیده ایم که می توانیم در آنها هتل سازی انجام دهیم. این ۵ پروژه که ده ها هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز دارد توسط مشارکت اجرای خواهد شد و تا شهر دچار گشایش شود و همین موضوع ناظر به شرایط زیرساختی نیز امکان پذیر است. در بخش دیگری معتقدیم پروژه هایی همچون ادامه بزرگراه یادگار با توجه به تملکهای که نیاز دارد پیگیری کنیم.

به گفته وی، پروژه های بزرگی به عنوان کلان پروژه ها مطرح هستند. پروژه هایی نیز همچون ادامه بزرگراه صیاد تا آزادگان نیازمند فرصتهای سرمایه گذاری است؛ اما از درون خود این پروژه ها می توان امکانی برای تامین منابع مالی فراهم شود این پروژه ها داخل بودجه نیست اما عنوان آنها آمده تا با اخذ مجوز نسبت به جلب مشارکتها و سرمایه گذاری ها برای این کلان پروژه ها اقدام شود تا در نهایت گشایش برای شهر تهران فراهم شود.

شهردار تهران تاکیدکرد: ما بودجه دو سطحی داریم که در یک سطح به صورت قطعی ۵۶ هزار و ۸۶۹ میلیارد تومان تقدیم شورا شده و سطح دیگر در قالب تبصره ها درخواست مجوز داده ایم که بتوانیم کلان پروژه ها را به پیش ببریم.

زاکانی با تاکید بر رشد ۵۱ درصدی بودجه برای سال آینده افزود: عمده این رشد یعنی حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان در قالب عوارض عمومی شامل حوزه شهرسازی است که در حال رقم زدن تحولی در آن هستیم متاسفانه ما بر ساخت و ساز شهر قفل زده ایم. از مرداد سال ۹۸ شرایطی ایجاد شده که صدور مجوزها به یک ششم گذشته رسیده و این در شرایطی است که باید درک درستی از شهر داشته باشیم. ۴۵۶۰ هکتار بافت فرسوده و ۱۲ هکتار بافت ناپایدار در شهر وجود دارد؛ لذا باید دست به دست هم دهیم و قفلها را از روی شهر برداریم تا شاهد تحقق کارهای جدی باشیم.

وی ادامه داد: مالیات بر ارزش افزوده به ۴ درصد افزایش پیدا کرده و با توجه به تورم سال آینده قطعا امکان خوب و مهمی برای ما در این حوزه فراهم می شود قطعا شرایط کشور برای سال آینده متفاوت خواهد بود  و این موضوع می تواند امکانی برای شرکت های شهرداری تهران فراهم کند. ما ۱۶۷ درصد حوزه اموال و امکان در شهرداری داریم که باید در مولدسازی و رشد، آنها را مدنظر قرار دهیم به این ترتیب نقطه شروع و آغاز تحول باید از درون شهرداری تهران باشد.  در حالی که در مجموعه پیش‌روی ما ۵۵ درصد درآمدها رشد خواهد داشت و واگذاری دارایی های مالی ۱۴ درصد منفی است که دلیل آن اوراق مشارکت است. نوع توزیع درآمدهای کسر شده حوزه شهرسازی نیز با رشد ۷۲ درصد و رشد ۳۲ درصدی سایرعوارض تسهیلات و اوراق مشارکت قطعا می توانیم تحول در شهر را رقم بزنیم. لذا در موضوع درآمدها به دلایل مختلف قائل به تحقق درآمدهای پیش بینی برای شهر هستیم.

وی ادامه داد: از دلایل تحقق درآمد پیش بینی شده می‌توان به افول کرونا و رونق شهر، پیش بینی رشد ۸ درصد برای کشور، سیاستهای تشویقی در حوزه ساخت و ساز ، افزایش درآمدهای پایدار ناظر بر افزایش مالیات بر ارزش افزوده اشاره کرد قطعا این موارد در نهایت به افزایش انضباط و بهره وری در شهر می انجامد.

ادامه دارد...

منبع : خبرگزاری ايسنا