کد مطلب: 173018
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۳۵
ایسنا/تهران
 
به گزارش ایران خبر، همه ساله با آغاز فصل سرما ، اولین کمبودی که در شهرستان ورامین به چشم می‌خورد ، نبود گرمخانه است ، مکانی که بتواند در شب‌های سرد زمستان و هنگام بارش نزولات جوی ، افراد بی‌خانمان را در خود جای دهد و برای یک شب هم که شده ، سرپناهی برای آنان باشد.

هر چند که قانون به طور واضح متولی اصلی احداث و یا مدیریت گرمخانه در شهرها برای ساماندهی افرادی بی سرپناه را مشخص نکرده ، ولی در اغلب شهرها ، این شهرداری‌ها هستند که به دلیل در اختیار داشتن منابع مالی ، اقدام به احداث و یا مدیریت گرمخانه‌ها می‌کنند.

موضوع احداث گرمخانه در شهرستان ورامین در سال‌های اخیر همواره مورد مناقشه مسئولان اجرایی ، شهرداری و شورای اسلامی بوده و کشمکش‌های مسئولان در جلسات مختلف ، هیچ گاه به احداث مکانی مناسب به عنوان گرمخانه منجر نشده است.

دستگاه‌های اجرایی ، شهرداری را مسئول احداث گرمخانه می‌دانند و شهرداری نیز به دلایل مختلف از این امر سر باز می‌زند ؛ در شرایطی که این روزها ، همه توجه‌ها به سمت مقابله با شیوع ویروس کرونا و حمایت از خانواده‌های آسیب دیده از این بیماری معطوف شده ، در حاشیه شهر ورامین و در کوچه پس کوچه های محلات کم‌برخوردار ، افرادی زندگی می کنند که نه غذایی برای خوردن و نه مکانی برای خوابیدن دارند و در شب و روزهای بارانی ، زندگی سختی را می‌گذرانند.

مجید درویشی فرماندار شهرستان ورامین در گفتگو با خبرنگار ایسنا گفت: بارها موضوع احداث گرمخانه توسط شهرداری ، در جلسات مختلف در دوره گذشته مطرح و مصوب شده ولی تا کنون اقدامی عملی از سوی شهرداری صورت نگرفته است.

وی اظهار کرد: افراد بی‌خانمان و کارتن‌خواب ، خسارت دیدگانی هستند که مسئولان شهرستان ورامین موظفند تا به آنان نیز خدمات خود را ارائه داده و با تغییر دادن نگاه به آنان ، شرایط را برای گذر از روزهای سرد زمستان فراهم کنند.

نماینده عالی دولت در ورامین گفت: امروز بسیاری از خیرین اعلام آمادگی خود را برای تهیه غذا برای افراد بی‌خانمان اعلام کرده‌اند ولی چون مکانی برای جمع آوری این افراد وجود ندارد ، نمی‌توان از ظرفیت آنان استفاده کرد.

این مقام مسئول بیان کرد: شهرداری ورامین ظرف ۱۰ روز آینده توافقات و اقدامات اولیه برای احداث گرمخانه را گزارش نماید.

فرماندار ورامین گفت: اداره بهزیستی باید هر چه سریعتر با راه اندازی سامانه اطلاع رسانی مردمی اقدام به شناسایی افراد بی خانمان و کارتن خواب نماید.

حجت الاسلام والمسلمین سید محسن محمودی در گفتگو با خبرنگار ایسنا در خصوص ساخت گرمخانه و وضعیت معتادین شهرستان ورامین بیان کرد: رها سازی مُتکدیان و مُعتادین در سطح شهرستان زیبنده ورامین نیست.

امام جمعه موقت ورامین اظهار کرد: شهرداری باید برای گرمخانه دائمی شهرستان موارد لازم را انجام بدهد ، زیرساخت‌های مناسبی در این خصوص آماده نشده و با توجه به استقرار شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شرق استان تهران در شهرستان ورامین ، انتظار است که این شورا به صورت جدی این مطالبه به حق مردم را پیگیری کند.

امیدواریم هرچه زودتر و قبل از وقوع هر جرمی کوچک‌ترین گام ممکن یعنی ساخت گرمخانه را برداشته تا افراد جامانده از حق که روزگار سر ناسازگاری با آنها نهاده ، صاحب سرپناه شوند.

منبع : خبرگزاری ايسنا