کد مطلب: 172687
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۱۲
اصفهان- کارشناس امور آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: شاخص هوای این کلانشهر با میانگین ۶۰ برای دومین روز پیاپی سالم است.
 

محمود مزارع در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: کیفیت هوا براساس اطلاعات ایستگاه‌های پایش آنلاین در خیابان‌های احمدآباد با شاخص ۶۷، استانداری با شاخص ۷۰، انقلاب با شاخص ۶۴، پروین شاخص ۶۰، باهنر با شاخص ۶۹، رودکی و رهنان با شاخص ۶۳، بزرگراه خرازی با شاخص ۷۶، کاوه با شاخص ۷۴ و ورزشگاه میثاق با شاخص ۵۸ سالم است.

او ادامه داد: شاخص کیفی هوا در خیابان‌های فیض، میرزا طاهر، فرشادی و جِی به ترتیب با شاخص ۴۲ و ۴۷ AQI وضعیت (سبز) پاک را نشان می‌دهد.

کارشناس امور آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: امروز هوای صنعتی سگزی با شاخص ۵۳ و شاهین شهر با شاخص ۵۶ وضعیت قابل قبول و در مبارکه با شاخص ۴۳ پاک ثبت شده ضمن اینکه ایستگاه‌های منطقه صنعتی دولت آباد، خمینی‌شهر، نجف آباد و کاشان همچنان قطع است.

بنا به اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان فعالیت سامانه بارشی امروز نیز در سطح استان ادامه دارد و در بسیاری از مناطق وزش باد به نسبت شدید تا شدید و طوفان لحظه‌ای پیش‌بینی می‌شود.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

منبع : خبرگزاری مهر