کد مطلب: 169467
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۰۰
مدیر دفتر برنامه ریزی و مدیریت پروژه شرکت مترودر تشریح برنامه های متروی تهران، اعلام کرد که مطالعات اجرای طرح قطار شهری سبک یا همان «ال ار تی» به این شرکت واگذار شده است. 
 
به گزارش ایران خبر، مهندس امیر عباس رضایی در گفت وگو با ایسنا، در توضیح کلیات برنامه سال آینده  شرکت مترو گفت: در راستای افزایش ضریب ایمنی خطوط ۳ و ۴ ، بحث تکمیل تجهیزات تهویه، حریق، آسانسورها، ورودی‌ها و خروجی‌های اضطراری را به مانند گذشته دنبال خواهیم کرد. 
وی با بیان اینکه فعالیت‌ها در خطوط ۶ و ۷ به بهره‌برداری از ایستگاه‌ها و مسیر باقی مانده در جهت افزایش مسافرپذیری، تهویه میان تونلی و ایستگاهی، ورودی های دوم و سوم و خروجی های اضطراری معطوف می‌شود.گفت:  همچنین در مقوله پایانه‌ها و پارکینگ‌های خطوط هفتگانه، ادامه عملیات احداث فاز نخست پایانه آزادگان در خط ۳ ، اجرای فاز یک پایانه دولت آباد در خط ۶ ، آغاز عملیات اجرایی پایانه تختی در خط ۷ و افتتاح فاز دوم پایانه شهید کلاهدوز در خط ۴ مدنظر قرار دارد که البته تامین به موقع منابع مالی، شرط اصلی تحقق اهداف برنامه سال پیش رو تلقی می‌شود. 
رضایی در ادامه به پروژه‌های قابل افتتاح در سال ۱۴۰۱ اشاره کرد و گفت: در مجموع اگر بتوان به لحاظ مسائل مالی، پشتیبانی به موقع و قابل قبولی از اقدامات عملیاتی شرکت مترو داشت، امکان افتتاح ۱۲ ایستگاه، ۱۳ ورودی جدید، یک پارکینگ و پایانه و حدود ۱۳ کیلومتر مسیر مترو برای سال آینده وجود خواهد داشت. 
وی در خصوص آخرین وضعیت خطوط جدید و همچنین خطوط انشعابی و توسعه‌ای مترو افزود: در بخش توسعه خطوط موجود، اجرای بخشی از پروژه توسعه شرقی خط ۴ و همچنین بهره‌برداری از فاز نخست پروژه توسعه غربی خط ۴ (شامل ۲ ایستگاه و ۳ کیلومتر مسیر) را پیش رو داریم و البته مطالعات مربوط به امکان اجرای پروژه توسعه شرقی خط ۲ را نیز در دستورکار خواهیم داشت. 
وی ادامه داد: عملیات اجرایی خطوط جدید شامل خط ۸ تا خط ۱۱ نیز در صورت تامین منابع مالی در قالب مشارکت با بخش خصوصی در قطعات مختلف شروع و یا ادامه خواهد یافت و ایضاً مطالعات مربوط به طرح احداث LRT قطار سبک شهری بزرگراه شهید همت را نیز قرار است آغاز کنیم. 
مدیر دفتر برنامه ریزی و مدیریت پروژه شرکت مترو در پایان صحبت‌های خود از برنامه‌های مرتبط با توسعه ناوگان حمل و نقل ریلی پایتخت یاد کرد و گفت: پیگیری انعقاد و جاری‌سازی قرارداد ساخت ۱۰۵ دستگاه واگن و ساخت بخشی از ناوگان مربوط به قرارداد ۱۱۳ دستگاه واگن جهت تحویل در نیمه نخست سال ۱۴۰۲ مدنظر شرکت مترو قرار دارد که این امر نیز با قوت دنبال خواهد شد تا بخشی از کمبودهای موجود در این زمینه برطرف شود. 


منبع : خبرگزاری ايسنا