کد مطلب: 168801
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۲۲
ایران آنلاین-هشدار موج جدید بیماری/دیروز ۱۸ میلیون دز واکسن تزریق شد : : فرمانده عملیات مقابله با کرونا در تهران با هشدار نسبت به شکل گیری پیک ششم کرونا گفت: اگر چنانچه پوشش کافی واکسیناسیون انجام نشود و یا مردم رعایت شیوه نامه های بهداشتی را نادیده بگیرند، بی تردید پیک ششم کرونا را پیش رو خواهیم داشت.
 
به گزارش ایران خبر، دکتر علیرضا زالی فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران صبح امروز در یک برنامه تلویزیونی درباره وضعیت شیوع ویروس کرونا در استان تهران اظهار کرد: امروز هفتمین هفته ای است که در تهران شرایط با ثبات کرونایی را از نظر شاخص های بستری، مراجعان سرپایی و فوتی ها تجربه می کنیم.

دکتر زالی با هشدار نسبت به شکل گیری پیک ششم کرونا گفت: اگر چنانچه پوشش کافی واکسیناسیون انجام نشود و یا مردم رعایت شیوه نامه های بهداشتی را نادیده بگیرند بی تردید پیک ششم کرونا را پیش رو خواهیم داشت.

وی افزود: در هفته ای که  گذشت (در مقایسه ۱۱ هفته گذشته) پایین ترین آمار مرگ و میر بر اثر ابتلا به کرونا در استان تهران ثبت شده است.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به اقبال گسترده تهرانی ها نسبت به انجام واکسیناسیون علیه کرونا خاطرنشان کرد: طبیعتا پوشش حداکثری واکسیناسیون جمعیت هدف در برابر کرونا می تواند به کاهش و در ادامه قطع زنجیره covid۱۹  کمک کند.

زالی با بیان این که شکل گیری پیک ششم کرونا اختیاری است توضیح داد: اگر چنانچه پوشش کافی واکسیناسیون انجام نشود و یا مردم رعایت شیوه نامه های بهداشتی را نادیده بگیرند بی تردید پیک ششم کرونا را پیش رو خواهیم داشت.

وی کماکان رعایت شیوه نامه های بهداشتی را برای مهار کرونا ضروری دانست و با اشاره به نقش تک تک افراد جامعه در ریشه کن کردن کرونا، واکسیناسیون هرچه سریعتر مردم در برابر بیماری کووید ۱۹ را خواستار شد.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران ادامه داد: جلوگیری از شکل گیری پیک ششم کرونا درگروی رفتارهای اجتماعی و بهداشتی عموم مردم است.

زالی گفت: دنیا در حال تجربه کردن موج جدیدی از بیماری کروناست.

وی با اشاره به این که خطر شکل گیری پیک های جدید دراروپا محتمل است تاکید کرد: در هفته ای که گذشت درنواحی مختلف کشورهای اروپایی میزان ابتلا به کرونا افزایش چشمگیری داشته است، بنابراین زمانیکه امواج جدید بیماری به صورت طغیان ها و یا شبه طغیان شکل می گیرد، هیچ کشوری از این پاندمی مصون نیست.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران با اشاره به سویه های مختلف ویروس کرونای دلتا در کشور توضیح داد: به طورکلی واکسن های موجود در جهان نسبت به سویه دلتا اثربخشی کمتری دارند؛ به شکلی که تقریبا بین  ۱۵ تا ۲۵ درصد میزان اثربخشی واکسن های جهانی در برابر این جهش ها کمتر شده است، این موضوع به این مفهوم نیست که اثر بخشی واکسن ها به طور کلی تحت تاثیر قرار گرفته بلکه به میزان کمی کاهش یافته است.

زالی اظهار کرد: تا دیروز در تهران بالغ بر ۱۸ میلیون دز واکسن تزریق شده است که ۱۰ میلیون دوز اول و هشت میلیون دوز دوم بوده است. بر این اساس با واکسیناسیون ۸۶ درصد جمعیت هدف در تهران واکسینه شده اند؛ به شکلی که این آمار ۸۵ تا ۹۰ درصد ما را به ایمنی جمعی می رساند.

وی یادآور شد: همچنین درمورد گروهی که هر دو دوز واکسن را دریافت کرده اند، آمار به ۷۰ درصد رسیده است.

زالی درباره وضعیت واکسیناسیون در کشور توضیح داد: در کشور ۸۳ درصد جمعیت هدف دوز اول را دریافت کرده اند و تقریبا ۶۸ درصد نیز فول واکسینه شده اند.

وی با اشاره به پوشش بالای واکسیناسیسون و عبور از مرز ۱۰۰ میلیون واکسیناسیون، استقبال شهروندان از واکسیناسیون را خوب و چشمگیرتوصیف کرد.

زالی با اشاره به این که واکسن های تولید داخل مثل رازی و فخرا در حال عبور از مراحل نهایی اخد مجوز توزیع هستند نیز گفت: در حال حاضر یک میلیون و ۱۹۵ هزار عدد از واکسن پاستور به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تحویل داده شده است و در کنار آن واکسن اسپایکوژن نیز به سبد واکسن های داخلی اضافه شده و مجموعا قریب ۱۴ میلیون دوز واکسن داخلی در حال توزیع است.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، وی با بیان این که تردیدی نیست که در سالهای آینده همچنان نیاز به دریافت واکسن علیه کرونا وجود دارد، تاکید کرد: با تکیه بر تولیدات داخلی می توان نیازهای سال های آتی را مرتفع کرد.

/ایسنا

منبع : ایران آنلاین