کد مطلب: 164864
 
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۳۲
سازمان هواشناسی با صدور هشداری نسبت به وقوع رگبار و رعد وبرق و وزش باد شدید موقت در برخی استان‌های کشور به‌ویژه در غرب استان هرمزگان هشدار داد.
 

به گزارش ایران خبر، در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی آمده است: در ساعات بعدازظهر و اوایل امشب (۳۰ مرداد) در غرب هرمزگان رگبار باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقتی و گاهی خیزش گرد و خاک رخ خواهد داد که در چنین شرایطی جاری شدن روان‌آب در مسیل‌ها، وزش تند باد موقت، بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌های فصلی، آبگرفتگی موقت و محدود و احتمال برخورد صاعقه ‌پیش‌بینی می‌شود.

در چنین شرایطی سازمان هواشناسی نسبت به عدم اتراق در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، عدم جابه‌جایی عشایر کوچ‌رو به‌ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب، عدم عبور از بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، عدم چرای دام در مسیل‌ها و مناطق مرتفع و احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی، اتخاذ تمهیدات پیشگیرانه جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی توصیه کرده است.

سازمان هواشناسی همچنین در هشداری زرد رنگ آورده است: رگبار باران و رعد و برق، وزش باد شدید موقتی در شمال آذربایجان غربی، شمال آذربایجان شرقی، شمال هرمزگان، غرب و جنوب کرمان، شرق و جنوب فارس و جنوب سیستان و بلوچستان، ارتفاعات در استانهای مازندران، سمنان و غرب گلستان طی امروز (۳۰ مرداد) مورد انتظار است.

این شرایط جوی فردا (۳۱ مرداد) برای شمال و شرق و غرب هرمزگان، غرب و جنوب کرمان، شرق و جنوب فارس، جنوب سیستان و بلوچستان، ارتفاعات در استان‌های سمنان، مازندران و غرب گلستان و دوشنبه (۱ شهریور) برای شرق آذربایجان شرقی، شمال و شرق و غرب هرمزگان، غرب و جنوب کرمان، شرق و جنوب فارس و جنوب سیستان و بلوچستان و ارتفاعات در استان‌های مازندران و سمنان ‌پیش‌بینی می‌شود.

در چنین شرایطی احتمال جاری شدن روان‌آب در مسیل‌ها و وقوع سیلاب محلی و نقطه‌ای، احتمال افزایش آب روخانه‌ها، احتمال ریزش سنگ درمحورهای کوهستانی، وزش تند باد موقت و برخورد صاعقه وجود دارد. از این رو احتیاط درتردد از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احیاط در فعالیت‌های کوهنوردی، احتیاط در جابجایی عشایر کوچ‌رو به‌ویژه در ساعات بعدازظهر، احتیاط در چرای دام در مسیل‌ها و مناطق مرتفع توصیه می‌شود.

به گزارش ایران خبر،  در هشدار نارنجی ‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود. هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع : خبرگزاری ايسنا