کد مطلب: 161721
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۱۲
سازمان هواشناسی نسبت به وقوع رگبار و رعد و برق در ۲۰ استان هشدار داد و توصیه هایی را به کشاورزان، باغداران و ... ارایه داد.
 

به گزارش ایران خبر، سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ آورده است: وقوع رگبار باران همراه با رعد و برق و وزش باد شدید موقتی با احتمال تگرگ امروز(۲۱ اردیبهشت ماه) برای استان‌های قزوین، البرز، تهران، مازندران، اصفهان، مرکزی، قم و ارتفاعات و دامنه در استانهای زنجان، سمنان، گلستان و همدان و فردا (۲۲ اردیبهشت ماه) برای استان‌های کردستان، کرمانشاه، زنجان، همدان، قزوین، قم، اصفهان و ارتفاعات و دامنه در استانهای چهارمحال و بختیاری، شمال فارس و شمال سمنان پیش‌بینی می‌شود.

حاکمیت این شرایط جوی پنجشنبه (۲۳ اردیبهشت ماه) در استان‌های کرمانشاه، کردستان، اصفهان، همدان، آذربایجان شرقی، زنجان، مرکزی قزوین، تهران، البرز، قم و ارتفاعات و دامنه استان‌های سمنان، آذربایجان غربی، اردبیل و چهارمحال و بختیاری و جمعه (۲۴ اردیبهشت ماه) در استان‌های البرز، تهران، قزوین، قم، مرکزی، اصفهان و ارتفاعات و دامنه استان‌های سمنان، مازندران، لرستان، همدان دور از انتظار نیست.

از مخاطرات چنین شرایط آب و هوایی آسیب رسیدن به محصولات کشاورزی و اصابت صاعقه به دام‌ها است بنابراین سازمان هواشناسی نسبت به پاکسازی، تنظیم و کنترل دریچه‌های ورودی و خروجی آب استخرها، خودداری دامداران و عشایر از عبور در ارتفاعات، توقف در حاشیه رودخانه‏‌ها و مسیل‏‌ها، استحکام نهال‌های تازه کشت شده با نصب قیم جهت مقاومت در برابر باد و محافظت از باغات به دلیل احتمال وقوع تگرگ توصیه می‌کند.

به گزارش ایران خبر، هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع : خبرگزاری ايسنا