کد مطلب: 188814
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ فروردين ۱۴۰۳ ساعت ۱۳:۳۳
پس از حمله نظامی رژیم صهیونیستی به کنسولگری ما در سوریه ایران یک هفته به رایزنی‌های دیپلماتیک روی آورد، حمله نظامی به یک مرکز دیپلماتیک عملاً پاسخ نظامی دارد و ایران راه دیگری را نمی‌توانست طی کند. حمله رژیم صهیونیستی به کنسولگری ایران در دمشق بی‌سابقه بود و لازمه آن نیز چنین پاسخی بود که بامداد امروز محقق شد.
 
به گزارش ایران خبر، محمدعلی بصیری استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا درباره حمله پهپادی و موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به اهدافی در سرزمین‌های اشغالی اظهار کرد: رژیم صهیونیستی در چند سال گذشته خرابکاری‌های زیادی در خاک ایران انجام داد و دست به ترورهای ناجوانمردانه زد و صهیونیست‌ها حس می‌کردند دستشان خیلی باز است و آزادانه می‌توانند به ایران ضربه بزنند بدون اینکه ضربه بخورند. البته ضربه بامداد امروز ایران و نتایج میدانی آن هنوز مشخص نیست و باید اطلاعات دقیق آن را در روزهای آینده به دست آورد، فعلاً جنگ رسانه‌ای راه افتاده است و هر طرف اعلام می‌کند به اهداف خود رسیده است.
این استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه اصفهان، تصریح کرد: بنابراین فعلاً بر اساس داده میدانی نمی‌توان قضاوت کرد، اما چنین حمله‌ای برای بازدارندگی انجام شد. در بحث‌های سیاسی و استراتژیک، دولت‌ها محاسبات سود و زیانی را انجام می‌دهند و حمله ایران، صهیونیست‌ها را به این محاسبه سوق می‌دهد که هر حرکتی که علیه ایران می‌کنند در بلندمدت برای آنان هزینه زیادی دارد و حتی متحدان رژیم صهیونیستی هم از این به بعد در قبال ایران محتاط‌تر عمل می‌کنند.
بصیری ادامه داد: حمله موشکی ایران به پایگاه آمریکایی عین الاسد عراق سبب شد رفتار آمریکایی‌ها در منطقه تغییر زیادی کند و لجام‌گسیخته در رابطه با ایران و نیروهایش عمل نکنند. رژیم صهیونیستی هم با این حمله در آینده محتاط‌تر در قبال ایران خواهد شد. تا الآن محاسبات درست پیش رفته است.
وی گفت: روسیه، چین و آمریکا خواهان درگیری نظامی گسترده در منطقه نیستند. رژیم صهیونیستی به تنهایی این ظرفیت را ندارد که به ایران پاسخ نظامی دهد. این رژیم بیشتر از ظرفیت تحریمی علیه ایران استفاده کرده و اگر بخواهد ضربه نظامی به ایران بزند باید از آمریکا و ناتو کمک بگیرد که آمریکا با مشکلاتی که دارد فعلاً چنین اراده‌ای ندارد. البته غیرمستقیم به رژیم صهیونیستی کمک می‌کنند.
این استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه اصفهان درباره ادعای رسانه‌های بین‌المللی که ۹۹ درصد پهپادها و موشک‌های ایران منهدم شده است، گفت: نفسِ حمله ایران به اسرائیل ورق معادلات منطقه را تغییر داده است و اراده ایران در دفاع از خود را نشان می‌دهد. این مجادله فعلاً در منطقه ادامه می‌یابد.
منبع : خبرگزاری ايسنا