کد مطلب: 186318
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۲۰:۱۲
سخنگوی صنعت برق گفت: تغییر ساعت اداری در کاهش برق تاثیر فوق‌العاده‌ای داشت.
 

به گزارش ایران خبر، مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق در یک برنامه تلویزیونی در خصوص آخرین وضعیت شبکه توزیع برق، گفت: اوج مصرف برق را پشت سر گذاشتیم و امسال رکوردهای جدیدی در مصرف برق ثبت شد؛ رکورد جدید مصرف ۷۳ هزار و ۴۶۳ مگاوات برق را شکستیم و رشد ۵.۷۷ درصدی در مصرف برق را امسال داشتیم.

سخنگوی صنعت برق ادامه داد: ۳۶ روز پیک سال گذشته را پشت سر گذاشتیم که این شاخص در سال قبل ۱۷ روز بوده؛ یعنی تقریباً دو برابر سال قبل تداوم بار داشتیم. امیدواریم با کاهش دما مصرف برق کاهش پیدا کند.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که در برنامه هفتم مقرر شده راندمان تولید نیروگاه‌های برق از ۳۹ درصد به ۴۵ درصد برسد، گفت: نیروگاه‌هایی که در کشور ساخته می‌شود عمدتاً شرکت مپنا سازنده آن است و آنها راندمان ۵۵ درصد تا حدود ۶۰ درصد را دارند و نیروگاه‌های سیکل ترکیبی کلاس اف و آخرین نسخه‌هایی هستند که در دنیا ساخته شده‌اند.

رجبی مشهدی بیان کرد: متوسط راندمان تولید نیروگاه‌های کشور ۳۹ درصد است و در دنیا رتبه نهم تا دهم را در بین نیروگاه‌های حرارتی داریم. برای اینکه بخواهیم راندمان تولید را به ۴۵ درصد برسانیم نیاز به سرمایه‌گذاری و هزینه زیادی است و در این بین باید نیروگاه‌های فرسوده را نیز از مدار خارج کنیم، اما چیزی که امکان پذیر باشد و بر اساس محاسبات به آن رسیده‌ایم راندمان تولید ۴۲ درصد است.

سخنگوی صنعت برق بیان کرد: نیروگاه‌های تجدید پذیر هم می‌توانند به ما در رفع ناترازی بین تولید و مصرف کمک کنند، زیرا نیاز به سوخت ندارند. اقدام بعدی ما بهینه‌سازی مصرف است، شرایط فعلی به گونه‌ای است که ما باید جلوی اتلاف انرژی را بگیریم وضعیت کشور هم به گونه‌ای است که شاخص شدت انرژی نگران‌کننده است.

وی ادامه داد: ارتقای استانداردها در وسایل سرمایشی و گرمایشی تأثیر زیادی در کاهش اوج بار و کاهش مصرف شبانه و روزانه دارد. دومین اقدام هم می‌تواند تعویض تجهیزات کم بازده خانگی باشد که اگر اتفاق بیفتد می‌تواند تا حد زیادی به ما کمک کند تا افزایش بازدهی در تولید و مصرف برق داشته باشیم.

رجبی مشهدی درباره میزان صرفه‌جویی در مصرف برق با کاهش ساعات اداری، گفت: از ۱۵ خرداد تاکنون که ساعت کاری ادارات از ۶ صبح تا ۱ ظهر شد، هدف‌گذاری کاهش ۱۰۰۰ مگاواتی برق را داشتیم که ۸۵۰ هزار مگاوات صرفه‌جویی در بخش اداری در حوزه برق داشتیم.

سخنگوی صنعت برق ادامه داد: علاوه بر این کاهش مصرف برق بعد از اتمام ساعت کاری فوق‌العاده چشمگیر بود و باید این کار را برای سال آینده با گستردگی بیشتری دنبال کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که قطعی برق شهرک‌های صنعتی همچنان ادامه خواهد داشت؟، گفت: هفته بعد دمای هوا مخصوصاً در تهران به ۳۵ تا ۳۶ درجه می‌رسد، قطعی برق شهرک‌های صنعتی هنوز ادامه دارد؛ ولی این قطعی‌های برق آنها کاهش پیدا خواهد کرد.

۱۵ شهریور ساعت کاری ادارات به حالت عادی باز می‌گردد

مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق در نشست خبری پیشین خود، اظهار کرد: امسال هدف گذاری کاهش هزار مگاواتی مصرف برق در ادارات را تعریف کردیم. این هدف از دو مسیر پیگیری شد؛ یکی با اصلاح ساعت کار ادارات و دیگری نظارت بر سامانه‌های سرمایشی و مصرف برق ادارات.

وی گفت: قرار بر این بود ۳۰ درصد در ساعت اداری و ۶۰ درصد پس از پایان ساعت اداری مصرف برق ادارات کاهش داشته باشد.

رجبی مشهدی اظهار داشت: تا کنون از هدف کاهش هزار مگاواتی مصرف برق اداری، ۸۵ درصد آن محقق شده است. این برنامه تا ۱۵ شهریور ادامه دارد و پس از آن ساعات کار ادارات طبق مصوبه هیئت وزیران به حالت قبلی بازخواهد گشت

منبع : خبرگزاری مهر